Ако се вгледате в приятелите и семейството си - и дори в себе си - е очевидно, че някои хора възприемат чашата като наполовина пълна, докато други я смятат за наполовина празна.
„Някои хора просто са по-щастливи от други. Те не трябва да работят върху това, те просто са такива“, казва социалният психолог Соня Любомирски пред главния медицински кореспондент на CNN д-р Санджай Гупта в неговия подкаст Chasing Life.
Любомирски - изтъкнат професор по психология от Калифорнийския университет, Ривърсайд, изучава щастието повече от 35 години. Тя е написала няколко книги по темата, включително „Как да постигнем щастието: нов подход към получаването на живота, който искате“.
Като абстрактно понятие, което е субективно, щастието е хлъзгава тема за изучаване: емоционалното състояние е трудно да се дефинира, камо ли да се измери обективно.
„Щастието има два компонента“, казва Любомирски, отбелязвайки, че имате нужда и от двата аспекта, за да бъдете „щастлив“ човек.
„Преживяването на положителни емоции – щастливите хора е по-вероятно да изпитват доста често радост, ентусиазъм, спокойствие, любопитство, обич, гордост – това е един компонент. Вторият компонент е усещането, че животът ви е добър, че сте доволни от него.“
Изследователите измерват тези компоненти, като задават на хората въпроси, като: „Колко често изпитвате радост, спокойствие, любопитство?“ и „Колко сте доволни от живота си?“
Някои аспекти на щастието могат да бъдат количествено определени чрез изследване на мозъчните структури и чертите на лицето и дори чрез анализ на гласа. Вместо да имат определена точка на щастие, казва Любомирски, хората имат определен диапазон.
Голям въпрос за изследователите (и много от нас) е проблемът с наполовина пълната или полупразната чаша: Можете ли да промените настройките си, за да станете по-щастлив човек? Любомирски казва, че е възможно до известна степен.
„Не можете да промените генетиката си“, казва тя и отбелязва, че опитите да промените обстоятелствата в живота си - като намиране на нова работа или започване на връзка, ще ви помогнат само донякъде (ако приемем, че не сте в тежка ситуация).
„И така, какво ни остава? Можем да променим начина, по който мислим и как се държим. Можем да променим навиците си, да развием нови.“
Тя и други изследователи смятат, че щастливите хора имат определени навици. Какви да възприемете, за да увеличите нивото си на щастие? Любомирски дава пет съвета.
Носете се по течението
Бъдете погълнати от това, което правите.
„Когато сте толкова напълно ангажирани с това, което правите, че не забелязвате как времето минава, вие сте в състояние, наречено „поток“, което се свързва с радост. Опитайте се да увеличите броя на моментите в ежедневието си, в които „губите“ себе си – преживявания, които са предизвикателни и поглъщащи.“
Не е нужно да играете тенис с високи залози или да изкачвате връх Еверест. Опитайте нещо просто, като завършване на групов проект в офиса, игра с децата ви или наслаждаване на хоби с партньора ви.
Практикувайте произволни прояви на доброта
Отделете малко време, за да правите хубави неща за другите през целия ден.
„Да бъдеш добър към другите хора води до каскада от положителни резултати. Това ви кара да се чувствате щедри и способни, кара ви да се чувствате благодарни за собствената си ситуация и ви дава по-голямо чувство за взаимосвързаност със света. Това доставя радост на другите хора и ги кара да ви харесват повече и да ви отвръщат със същото във вашите моменти на нужда, което, от своя страна, помага да подхранвате собственото си самочувствие. Практикуването на доброта активира това, което позитивните психолози наричат „възходяща спирала“.
Тези прояви на доброта могат да бъдат насочени към приятели или непознати; те могат да бъдат директни или анонимни, спонтанни или планирани, добавя експертът.
Не сте сигурни какво да правите? Любомирски има някои предложения:
- платете паркинга на колата зад вас,
- боядисайте дома на съсед,
- съберете боклука в квартала си,
- научете неграмотен възрастен да чете,
- спасете животно,
- посетете старчески дом,
- помогнете на непознат да пренесе багажа си, свършете домакинска работа, дори и да не е ваше задължение,
- напишете благодарствена картичка на някого,
- просто се усмихнете на човек, който се чувства тъжен.
Подхранвайте връзките си
Когато става въпрос за вашето ниво на щастие, личните взаимоотношения имат по-голямо влияние от парите, кариерата или дори здравето ви.
„Да прекарвате повече качествено време с вашия партньор, съпруг или деца, или да се свързвате отново със стари приятели, са сигурни начини да увеличите вашите собствени и средните нива на радост у другите. Тази седмица изберете връзка, която се нуждае от укрепване и инвестирайте време и енергия в изцеление, култивиране, утвърждаване и наслаждаване на нея.“
Тази малка инвестиция може да помогне много.
Изразете благодарност
Избистрянето на нещата, за които сте благодарни, е чудесен начин да направите равносметка на положителните неща в живота си.
„Един от начините да направите това е като отделите време през седмицата, за да обмислите трите или петте неща, за които в момента сте благодарни. Това може да стане чрез вглъбяване, на заспиване или по време на пътуване, като пишете в дневник или като споделяте своите благодарствени мисли с близък човек.“
Друга идея е да се обадите или да напишете благодарствена бележка на важен човек в живота ви, на когото никога не сте благодарили. „Правете това редовно, но не твърде често, тъй като упражнението може да загуби своята свежест и смисъл“, съветва Любомирски.
Изразяването на благодарност ще ви накара да оцените късмета си и ще ви помогне да прекарате щастливи остатъка от деня или седмицата.
Празнувайте добри новини
Споделянето на успехи и постижения с другите е свързано с повече радост и благополучие.
„Така че, когато вие или вашият съпруг, братовчед или най-добър приятел спечелите нещо, поздравете ги и празнувайте. Опитайте се да се насладите максимално на повода. Предаването и радостта от добрите новини ви кара да се насладите и да погълнете настоящия момент, както и да насърчите връзките си с другите.“
Тази динамика трябва да се разпростре и върху вас самите: „Не се страхувайте от гордостта – потупайте се по гърба, кажете си колко усилено сте работили за този момент, представете си колко впечатлени могат да бъдат хората.“
И след това си сипете чаша шампанско.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 29 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 1 часЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg