
Отрицателните ежедневни емоции на служителите и липсата на благосъстояние могат да навредят на тяхната ангажираност, а оттам - и на цялата икономика.
В своето изследване „Състояние на глобалното работно място“ Gallup изчислява, че ниската ангажираност на служителите струва на световната икономика 8.9 трилиона долара, или 9% от световния брутен вътрешен продукт.
Докладът, цитиран от CNN, включва констатации от последното годишно проучване на World Poll, което включва 128 278 служители отнад 140 държави.
Всеки пети служител е нещастен на работното си място
Данните показват, че приблизително 20% от работниците в световен мащаб се чувстват самотни, ядосани или тъжни всеки ден. А средно 41% казват, че изпитват стрес.
Тези, които най-вероятно казват, че се чувстват самотни, са по-младите работници (22%), служителите, които работят дистанционно на пълен работен ден (25%) и тези, които се чувстват най-неангажирани на работното място (31%).
Въпреки че професионалните ангажименти не винаги са причина за негативните ежедневни емоции на човек, работодателите все пак трябва да бъдат загрижени. Това е така, защото работата може да подобри или да влоши благосъстоянието на служителите.
От една страна, докладът на Gallup отбелязва, че когато служителите намират работата и работните си взаимоотношения за значими, заетостта се свързва с високи нива на ежедневно удоволствие и ниски нива на цялостните негативни ежедневни емоции. Трябва да се отбележи, че половината от служителите, които са ангажирани на работа, преуспяват в живота като цяло.
От друга страна, неангажираността на работа може да повлияе негативно на благосъстоянието на човек поне толкова, колкото липсата на работа изобщо.
"Служителите, които не харесват работата си, са склонни да поемат високи нива на ежедневен стрес и тревога, както и повишени нива на всички други негативни емоции. По отношение на много неща, свързани с благосъстоянието (стрес, гняв, безпокойство, самота), да бъдеш активно неангажиран на работа е еквивалентно или по-лошо от това да си безработен“, пишат изследователите на Gallup.

Ангажираните мениджъри помагат на работниците да процъфтяват
Проучването установява, че миналата година само 23% от служителите са били ангажирани на работа, без промяна спрямо предходната година. Gallup определя ангажирания служител като човек, който е „ентусиазиран за своята работа и работно място". Когато са в такава позиция, хората стимулират представянето и иновациите и движат организацията напред.
Но тези, които са казали, че не са ангажирани, са се увеличили с 3 процентни пункта до 62%. Това са служители, характеризирани като „психологически необвързани с работата и компанията си". Тъй като техните нужди от ангажираност не са напълно удовлетворени, те влагат време, но не и енергия или страст в работата си.
Нивата на ангажираност са най-високи в така наречените организации, прилагащи добри практики, в които поне три четвърти от служителите се чувстват ангажирани.
Мениджърската част от уравнението е особено важна. "Когато мениджърите са ангажирани, е по-вероятно и служителите да бъдат такива", се казва в доклада.
Бизнес единиците с висока степен на ангажираност вероятно ще допринесат до значително по-високо благосъстояние на служителите, както и до по-висока производителност, рентабилност и продажби, в сравнение с екипите с ниска ангажираност.

Къде служителите преживявят най-много и най-малко стрес?
Резултатите за ангажираност и благосъстояние варират във всеки от 10-те региона, обхванати от проучването на Gallup. Докладът отбелязва, че Съединените щати и Канада, например, показват най-висок процент ангажирани служители (33%) сред всички изследвани региони, както третият най-висок процент на проспериращи служители (53%), след Австралия и Нова Зеландия (60%) и Латинска Америка и Карибите (54%).
Но САЩ и Канада също са на второ място сред служителите, изпитващи ежедневен стрес (49%), точно след Близкия изток и Северна Африка (52%).
За разлика от това, Европа показва най-ниското ниво на ангажираност на служителите (13%). Южна Азия пък бележи най-нисък резултат по отношение на служителите, описващи себе си като проспериращи (13%). А страните от постсъветска Евразия са класирани най-ниско по отношение на ежедневния стрес (19%).
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg