Норвежките производители на сьомга са изправени пред предизвикателствата на необичайно суровата зима и климатичния феномен Ел Ниньо, които доведоха до рекордна смъртност на рибата и опасения относно дългосрочните прогнози за по-топло лято от нормалното.
Ел Ниньо (климатичен модел, повишаващ температурите по цялата планета) последван от по-студени води и 20-годишен връх на нападенията от медузи, доведе до рекордните 16.7% смъртност на рибите досега тази година, по данни на Норвежкия ветеринарен институт.
"Тази зима беше нещо близко до перфектната буря за рибарската индустрия“, коментира пред Fast Company анализаторът на Carnegie Филип Скрейс.
Норвегия, която е най-големият производител на отглеждана атлантическа сьомга и държи 50% от световния пазар, се надява на по-добри условия през лятото след тежката първа половина на годината.
Но рекордно високите температури и по-топлите води увеличават заплахата от морски въшки за стопаните на сьомга.
„Третирането на морските въшки с ваксини често стресира рибата, представлявайки заплаха за нейното благосъстояние и нейната устойчивост към други болести“, коментира анализаторът на DNB Александър Аукнер.
За да защитят рибата, компании като Leroy Seafood тестват специални подводни клетки дълбоко в морето, за да държат въшките настрана.
Фермерите също държат младата сьомга по-дълго в наземни съоръжения, за да я предпазят от суровите климатични условия, въпреки че това до този момент не е подобрило нивата на смъртност.
Някои съоръжения работят при твърде високи температури, което кара рибите да надраснат органите си и да умрат, когато влязат в морската вода, предупреждават експертите.
Забрана за износ и проблеми с производството
Износът на сьомга съставлява около 2% от годишния брутен вътрешен продукт на Норвегия, като миналата година са изнесени 1.2 милиона тона от тази риба, оценени на 11,2 милиарда долара.
За да защити репутацията на индустрията, Норвегия забрани износа на наранени риби, класифицирани като нискокачествена сьомга.
Това принуждава фермерите да увеличат вътрешната преработка на тази суровина в първокласни продукти като филета или пушени продукти, които могат да продават законно в чужбина.
Преди забраната непреработената риба заобикаляше митническите бариери, за да достигне европейските пазари, но сега фермерите трябва да продават излишната увредена риба с отстъпка на преработватели от трети страни.
Тези с капацитет за филетиране, като SalMar, междувременно се сблъскват с неефективност в съоръженията си поради липса на работници, необходими за обработка на по-големите обеми.
За да се справят с този проблем, производителите модернизират своите съоръжения за преработка.
Спад на цените, но докога?
Цените на сьомгата на пазара се понижават, тъй като наличието на първокласна сьомга облекчава ограниченията на предлагането, поне за момента. Но въпреки усилията на фермерите, анализаторите се съмняват в способността на индустрията да поддържа обемите на реколтата.
SalMar намали прогнозите си за продажбите през 2024 г. по-рано тази година, докато други големи играчи запазиха очакванията си непроменени.
Kontali, доставчик на данни за аквакултури, преразгледа своята оценка за ръста на пазара на сьомга за Норвегия и световния пазар до само 1%, отразявайки по-ниската морска биомаса.
Анализаторите прогнозират, че много фермери ще бъдат затруднени да постигнат целите си тази година, въпреки че лятото ще е от решаващо значение за това.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg