
783 милиона души по света страдат от глад, а 47 милиона са изложени на извънредни нива на гладуване. Това сочат данни на Stop Hunger – глобална мрежа с нестопанска цел, която помага на най-нуждаещите се да избягат завинаги от липсата на храна.
От подкрепата на организацията през 2023 г. са се възползвали общо 12.5 милиона души, подпомогнати от 21 000 доброволци, а Stop Hunger е осигурила 2.5 млн. ястия на нуждаещите се.
И, въпреки че хранителните помощи остават жизненоважни за спасяването на човешки животи, мрежата се фокусира върху поставянето на край на глада по света по устойчив начин, като овластява жените в най-нуждаещите се общности.
За осъществяването на тази цел, Stop Hunger разчита на местни и международни партньорства със стотици неправителствени организации. У нас, инициативата Stop Hunger е въведена от Содексо – Социални придобивки и възнаграждения (името на Pluxee преди ребрандирането й през 2023 г.) през 2022 г. Идеята за това принадлежи на доброволци от екипа на компанията, които припознават каузата като своя и са мотивирани да я популяризират сред местната общественост.
Stop Hunger и Pluxee Bulgaria работят активно по редица общи проекти, които улесняват достъпа на жените до образование, обучение и заетост и им осигуряват икономическа независимост.
Жени, преминали през ситуация на домашно насилие и война
Една от основните съвместни програми е „Овластяване на жените и постигане на икономическа независимост“. Дейностите, включени в нея, се фокусират върху бежанките от войната в Украйна и жените, преминали през ситуация на домашно насилие.
На локално ниво у нас Pluxee Bulgaria си партнира с фондациите BCause, „За доброто“ и Emprove, като в рамките на три години компанията се ангажира да инвестира 100 000 евро в проекта.
Средствата покриват осигуряване на психологическа подкрепа, арт терапии, както и достъп до менторство, обучения за придобиване на професионални умения и съдействие за намиране на работа или за осъществяване на бизнес проект с потенциал да кандидатства за финансиране.
До момента, по програмата „Овластяване на жените и постигане на икономическа независимост“, който се реализира у нас вече почти две години, психологическа подкрепа са получили над 100 жени, на над 90 е осигурена подкрепа за намиране на работа или придобиване на професионални умения.
Десет екипа пък са преминали обучение за развитие на бизнес идея, като през следващата година те ще могат да участват във второто издание на акселераторската програма Rinker Women Challenge 2.0, в рамките на която жени от уязвими групи и неправителствени организации кандидатстват с бизнес проекти.
Подкрепа за местните общности – част от глобалната ESG стратегия на Pluxee
Положителното въздействие върху местните общности, от което е част и програмата, реализирана от Pluxee Bulgaria и Stop Hunger у нас, е един от четирите основни стълба в глобалната ESG стратегия на международната компания Pluxee.
Приоритет в тази област е и разработването на екологични решения за малки и средни бизнес партньори. Компанията работи и по останалите три стълба от ESG политиката си:
- Доверен партньор
Pluxee подписва с всеки от партньорите си Кодекс за поведение, който гарантира правата на човека и справедливо отношение към всички служители.
Същевременно, компанията работи тясно с доставчиците си за оптимизиране на използването на ресурси, намаляване на въглеродните емисии и споделяне на обективни и точни данни.
- Въздействие върху индивидите
Pluxee работи върху подобряването на благосъстоянието на служителите си и насърчава култура на приобщаване, справедливост и разнообразие, уверена, че така повишава ангажираността им работно място с равни възможности за всички.
- Опазване на околната среда
Компанията наблюдава, отчита и оценява въглеродните емисии във всяка страна, в която оперира. Основната ѝ цел в глобален план е намаляване на въглеродния отпечатък с 90% до 2035 г.
За постигането на този приоритет, Pluxee Bulgaria използва офиси, захранвани от 100% възобновяема енергия, залага на електрически и хибридни автомобили като фирмени превозни средства, провежда вътрешни обучения за устойчива работа и начин на живот и дигитализира всички системи и процеси.
Законовите промени, които позволиха издаване на ваучери за храна на електронен носител от 1 януари 2024 г. са още една стъпка, която по естествен начин спомага за по-устойчивия модел на работа на компанията. Новият продукт на Pluxee Bulgaria – картата за храна, е единствената на пазара, произведена от 99% рециклирана пластмаса, а по-устойчивите и дигитални компании могат да изберат дали да направят още една крачка към устойчивост – изцяло виртуална карта за храна Pluxee.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Германци купуват българския бранд за алуминиеви и PVC дограми Profilink
преди 8 часаНай-възрастният маратонец загина в катастрофа на 114 години
преди 9 часаЕксперт: Няма как да взимаш 1500 лв. заплата, а да имаш кредити над 500 лв.
преди 10 часаКои икономики в ЕС ще пострадат най-много от горещините? Къде е България?
преди 10 часаНаша съседка произвежда 75% от лешниците по света, но студът може да я спре
преди 11 часаNvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 11 часаПрочети още
Вицепрезидентът на КНСБ след ареста: Искахме да затворим само за 15-20 минути АМ "Тракия"!
darik.bgИвелин Михайлов: Борисов и Пеевски изнасилват България! Аз не съм спал с Покахонтас!
darik.bgНово проучване обяснява какво причинява затлъстяването
darik.bgКрило се завърна в строя за ЦСКА
dsport.bgНене донесе победата на Берое в последната контрола, тренирал с Меси дебютира
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg