Администрацията на американския президент Джо Байдън е оказвала натиск върху Meta Platforms (компанията собственик на Facebook) да цензурира определено съдържание, свързано с COVID-19, по време на пандемията.
Това заяви главният изпълнителен директор на компанията Марк Закърбърг в писмо до съдебната комисия на Камарата на представителите на САЩ, цитирано от Reuters.
Той твърди, че висши служители в администрацията на Байдън са оказвали натиск върху неговата социална медийна компания да цензурира съдържание и добавя, че ако това се случи отново, той няма да се подаде на исканията.
Собственикът на Facebook, Instagram и WhatsApp съжалява, че не е говорил за този натиск по-рано, както и за някои решения, които е взел относно премахването на определено съдържание.
"През 2021 г. висши служители от администрацията на Байдън, включително и от Белия дом, многократно притискаха нашите екипи в продължение на месеци да цензурират определено съдържание за COVID-19, включително хумор и сатира. Те изразяваха разочарование от нашите екипи, когато не се съгласявахме с тази практика “, пише Зукърбърг в писмото, което е публикувано от съдебната комисия на страницата ѝ във Фейсбук.
"Смятам, че правителственият натиск беше грешен и съжалявам, че не бяхме по-откровени за това. Също така мисля, че направихме някои избори, които, гледайки назад и на фона на новата информация, с която разполагаме, не бихме направили днес.“
Писмото е адресирано до Джим Джордан - председател на комисията и републиканец. В публикацията си във Facebook комисията нарича писмото "голяма победа за свободата на словото" и казва, че Закърбърг е признал, че "Facebook е цензурирал американците".
В писмото Закърбърг също така казва, че няма да прави никакви вноски в подкрепа на избирателната инфраструктура на тазгодишните президентски избори, за да не "играе роля по един или друг начин“ в гласуването през ноември.
По време на последните избори, които се проведоха през 2020 г. по време на пандемията, милиардерът допринесе с 400 милиона долара чрез инициативата на Чан Закърбърг - филантропско начинание със съпругата му, в подкрепа на изборната инфраструктура. Ходът обаче предизвика критики и дори бяха заведени съдебни дела от някои групи, които смятаха, че подкрепата му е изцяло партийна.
Информацията за писмото на Закърбърг до съдебната комисия излиза няколко дни след ареста на основателя на Telegram Павел Дуров в Париж. Той беше задържан във връзка с полицейско разследване за предполагаемо допускане на широк спектър от престъпления поради липса на модератори в Telegram и отказ от сътрудничество с полицията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg