Производителят на играчки Lego обяви, че е на път да замени изкопаемите горива, използвани в производството на емблематичните блокчета, с по-скъпа възобновяема и рециклируема пластмаса до 2032 г., след като компанията е подписала сделки с производители за осигуряването на дългосрочни доставки.
Lego, която продава милиарди пластмасови блокчета годишно, е изпробвала над 600 различни материала за разработването на нов материал, който би заменил напълно петролните продукти в играчките до 2030 г., но с ограничен успех.
Сега, Lego се стреми постепенно да намали съдържанието на петролни продукти в своите блокчета, като плаща до 70% повече за сертифицирана възобновяема смола, суровият материал, който се използва за производството на блокчетата, в опит да насърчи производителите да увеличат производството.
"Това означава значително увеличение в разходите за производство на всяко Lego блокче", заяви пред Reuters главният изпълнителен директор Нилс Кристиансен.
Той казва, че компанията е на път да си гарантира, че повече от половината от смолата, от която има нужда през 2026 г. е сертифицирана по метода на масовия баланс, подлежащ на одит начин за проследяване на устойчиви материали през веригата на доставки. За сравнение този дял е бил 30% през първото полугодие на 2024 г.
"Със семеен собственик, отдаден на устойчивостта, за нас е привилегия, че можем да плащаме допълнително за суровини без да се налага да таксуваме клиентите допълнително," казва Кристиансен.
Този ход идва на фона на излишъка от евтина, чиста пластмаса, в основата на който са инвестициите на големите петролни компании в нефтохимическата индустрия. Очаква се пластмасата да стимулира търсенето на петрол в следващите няколко десетилетия.
Доставчиците на Lego използват био отпадъци, като олио за готвене или отпадъчни мазнини от хранителната индустрия, както и рециклирани материали, за да заменят изкопаемите горива в производството на пластмаса.
Пазарът за рециклирана или възобновяема пластмаса все още прохожда, отчасти защото повечето налични суровини се използват за субсидиран биодизел, който се смесва с транспортни горива.
Според Neste, която е най-големият производител в света на възобновяеми суровини, базираната на изкопаеми горива пластмаса представлява около половината или една трета от цената на устойчивите опции.
"Усещаме повече активност и желание за инвестиции в това сега, отколкото само преди година," казва Кристиансен. Той отказа да назове имената на доставчиците или да предостави подробности за цени и количества.
Конкурентата компания за производство на играчки Hasbro започна да включва растителни или рециклирани материали в някои играчки, но без да задава твърди цели за използването на пластмаса. Mattel планира да използва само рециклирана, рециклируема или биологична пластмаса във всичките си продукти до 2030 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg