
Производителят на играчки Lego обяви, че е на път да замени изкопаемите горива, използвани в производството на емблематичните блокчета, с по-скъпа възобновяема и рециклируема пластмаса до 2032 г., след като компанията е подписала сделки с производители за осигуряването на дългосрочни доставки.
Lego, която продава милиарди пластмасови блокчета годишно, е изпробвала над 600 различни материала за разработването на нов материал, който би заменил напълно петролните продукти в играчките до 2030 г., но с ограничен успех.
Сега, Lego се стреми постепенно да намали съдържанието на петролни продукти в своите блокчета, като плаща до 70% повече за сертифицирана възобновяема смола, суровият материал, който се използва за производството на блокчетата, в опит да насърчи производителите да увеличат производството.
"Това означава значително увеличение в разходите за производство на всяко Lego блокче", заяви пред Reuters главният изпълнителен директор Нилс Кристиансен.
Той казва, че компанията е на път да си гарантира, че повече от половината от смолата, от която има нужда през 2026 г. е сертифицирана по метода на масовия баланс, подлежащ на одит начин за проследяване на устойчиви материали през веригата на доставки. За сравнение този дял е бил 30% през първото полугодие на 2024 г.

"Със семеен собственик, отдаден на устойчивостта, за нас е привилегия, че можем да плащаме допълнително за суровини без да се налага да таксуваме клиентите допълнително," казва Кристиансен.
Този ход идва на фона на излишъка от евтина, чиста пластмаса, в основата на който са инвестициите на големите петролни компании в нефтохимическата индустрия. Очаква се пластмасата да стимулира търсенето на петрол в следващите няколко десетилетия.
Доставчиците на Lego използват био отпадъци, като олио за готвене или отпадъчни мазнини от хранителната индустрия, както и рециклирани материали, за да заменят изкопаемите горива в производството на пластмаса.
Пазарът за рециклирана или възобновяема пластмаса все още прохожда, отчасти защото повечето налични суровини се използват за субсидиран биодизел, който се смесва с транспортни горива.
Според Neste, която е най-големият производител в света на възобновяеми суровини, базираната на изкопаеми горива пластмаса представлява около половината или една трета от цената на устойчивите опции.
"Усещаме повече активност и желание за инвестиции в това сега, отколкото само преди година," казва Кристиансен. Той отказа да назове имената на доставчиците или да предостави подробности за цени и количества.
Конкурентата компания за производство на играчки Hasbro започна да включва растителни или рециклирани материали в някои играчки, но без да задава твърди цели за използването на пластмаса. Mattel планира да използва само рециклирана, рециклируема или биологична пластмаса във всичките си продукти до 2030 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Най-големите банки в света финансирали с $869 млрд. сектора на изкопаемите горива през 2024 г.
- Deloitte вече възстановява на служителите си до $1000 за купуване на Lego
- Сресан, лакиран и обложен с мито: Как Тръмп е на път да фалира лешникотрошачката с лика си
- Jumbo отчита 5.64% ръст на нетната печалба за 2024 г.
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 1 часФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 1 часКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 1 час10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 2 часаНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 2 часаПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 2 часаПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgПрезидентът на Спортинг Лисабон заплаши Гьокереш
dsport.bgНови два гола за Меси в МЛС, постигна нещо, което не бе правил от 2012-а година (ВИДЕО)
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg