Слънчевата енергия е генерирала повече електроенергия от всеки друг източник в ЕС през миналия месец, което се случва за първи път.

Нови данни от енергийния мозъчен тръст Ember показват, че тя е допринесла с 22.1% към електроенергийния микс на съюза през юни 2025 г., като изпреварва с малко ядрената енергия и значително изкопаемите горива, което е забележително.

Най-малко 13 държави членки на ЕС отчитат месечни рекорди за генерирана слънчева енергия, като сред тях са Нидерландия (40.5%) и Гърция (35.1%), благодарение на скока в капацитета и продължителното слънчево време.

Тази промяна е помогнала на ЕС да се справи с рязкото увеличение на търсенето на енергия, породено от горещите вълни в началото на лятото, които продължават да вилнеят на континента.

„Европа се превръща в сила в сектора на соларната енергия“, казва енергийният анализатор на Ember Крис Рослоу.

Европейски държави отчитат рекордно ниски нива на електроенергия от въглища

С нарастването на слънчевата енергия, зависимостта на Европа от въглища рязко намалява. Едва 6.1% от електроенергията в съюза идва от въглища през юни, което представлява спад от 8.8% на годишна база и е най-ниското месечно ниво в историята.

Германия и Полша, които заедно представляват по-голямата част от потреблението на въглища в ЕС, отбелязаха рекордно ниски нива. Германия е генерирала само 12.4% от електроенергията си от въглища, докато енергийният микс на Полша все още включва голямо количество от тях – 42.9% общо.

Други страни, сред които Чехия (17.9%), България (16.7%) и Дания (3.3%), също отчитат нови дъна при дела на електроенергията от въглища.

Десет държави от ЕС изобщо не са електроенергия от въглища, в това число и Ирландия, която официално затвори последната си въглищна електроцентрала на 20 юни. Испания и Словакия също планират да спрат постепенно използването на въглища през 2025 г.

Междувременно, най-малко 13 държави от ЕС отбелязаха най-високия си дял на генерирана слънчева енергия досега. Сред тях са Белгия, Хърватия, Франция, Унгария, Италия, Португалия и Словакия.

Взети заедно, данните са обещаващи за енергийния преход на Европа, като сочат към лято, повлияно по-малко от изкопаемите горива и повече от слънцето.

Обществената подкрепа за зелената енергия остава силна

Европа може отчасти да отдаде успехите си при слънчевата енергетика на огромната обществена подкрепа за възобновяемите енергийни източници, особено когато те предлагат видими икономически ползи.

Европейската комисия съобщава, че почти девет от десет европейци подкрепят действията на ЕС за увеличаване на енергията от възобновяеми източници.

В много държави слънчеви панели на покривите, по-малките сметки за електричество и независимостта от нестабилните пазари на изкопаеми горива резонират и с по-младите и по-осъзнати по отношение на климата потребители.

Проучвания показват, че схемите за общностна енергия, предлагащи отстъпки, споделена собственост или създаване на местни работни места, получават постоянна подкрепа от европейските жители.

Проектите, които ангажират общностите на ранен етап и споделят финансови ползи, също са по-склонни да успеят в дългосрочен план.

Тези схеми допринасят и за увеличаването на слънчевите мощности. Те нарастват рязко в Европа, което спомага за ускоряване на отказа от изкопаеми горива.

През 2008 г. едва 1% от възобновяемия енергиен микс в Европа е идвал от слънчева енергия. През 2023 г. тя е представлявала 20.5% от това производство, според ЕК.

„Непрекъснатите рекорди не са резултат само от слънчево време, но и от изграждането на нови мощности от слънчеви панели всяка година“, обяснява Рослоу.

Възможностите при слъчевата енергия едва сега започват

Въпреки че постигнатият миналия месец рекорд беше значителен, анализаторите казват, че той представлява само бегъл поглед върху това, което е възможно.

Неотдавнашно проучване на Global Energy Monitor показа, че превръщането на затворени въглищни мини в слънчеви паркове може да генерира достатъчно електроенергия, за да захранва страна с размерите на Германия.

В цяла Европа над 1.2 милиона хектара бивши въглищни находища биха могли да бъдат пренасочени към генерирането на чиста енергия, според базираната в Сан Франциско организация.

Слънчевата енергия не е единствената движеща сила на енергийния преход в Европа. Вятърната енергия е представлявала близо 16% от електроенергията в ЕС както през май, така и през юни, според анализа на Emer, което е най-високият постиган дял за тези месеци досега.

Въпреки рекордните постижения на зелената енергия в Европа, изкопаемите горива са допринесли с около една четвърт от генерираната електроенергията на ЕС през юни.

Това е далеч под нивата от предходните години, но все пак подчертава предстоящите предизвикателства, особено през различните сезони, когато производството на слънчева и вятърна енергия намалява.

Експертите казват, че по-голямото съхранение, по-интелигентни мрежи и по-доброто планиране на търсенето ще бъдат от решаващо значение за постигането на нови рекорди и по-нататъшното изтласкване на изкопаемите горива от системата.