Най-големият климатичен фонд в света обяви, че ще осъществи най-мащабната си инвестиционна серия досега и ще ускори процеса по сключване на сделки, за да помогне на по-бедните страни да се справят с глобалното затопляне.

Зеленият климатичен фонд ще отпусне около 1.2 милиарда долара за 17 проекта, предимно в Азия и Африка, след одобрение от акционерите, включително САЩ, по време на среща тази седмица. Решението е взето на фона на политическо напрежение и сериозни съкращения в помощта за развитие.

Според доклад на ОИСР от юни, официалната помощ за развитие може да се свие с 17% през 2025 г., след като през 2024 г. вече бе намалена с 9%, най-вече заради драстични съкращения на американската помощ, наложени от президента Доналд Тръмп.

„В момент, когато колективните климатични действия са по-необходими от всякога, GCF засилва ангажимента си да изпълни мисията си“, заяви съпредседателят на GCF, Сейни Нафо.

За какво ще бъдат използвани средствата? 

Средствата ще включват 227 милиона долара за разширяване на пазарите на зелени облигации в 10 държави. Това са финансови инструменти, чрез които се набират средства за екологично ориентирани проекти.

В Южна Азия, фондът ще инвестира 200 милиона долара в Индийския зелен финансов механизъм за мащабиране на възобновяемата енергия и енергийната ефективност. В Източна Африка, 150 милиона долара ще бъдат вложени в хранителната система, с цел подпомагане на почти 18 милиона души.

С новите проекти, общият инвестиционен портфейл на GCF ще достигне 18 милиарда долара в 133 държави. До момента страните са обещали общо 29.9 милиарда долара, от които 21 милиарда вече са внесени.

Освен увеличеното финансиране, управителният съвет на GCF е одобрил и мерки за ускоряване на сътрудничеството с партньорски организации – от международни институции до така наречените директни организации за достъп (DAE) в развиващите се страни.

Фондът планира да съкрати процеса по акредитация на DAE от средно 30 месеца на под 9 месеца, чрез реформа на процедурите и провеждане на основна проверка още на проектно ниво.