Представете си четири небостъргача с височината на Бурж Халифа (Burj Khalifa) - най-високата сграда в света, подредени един върху друг.
Това е почти колкото височината на подводна планина, наскоро открита и картографирана от океанографи, ръководени от Schmidt Ocean Institute в Калифорния.
Разположена в Тихия океан на 1448 км от бреговете на Чили, подводната планина е висока 3109 м и е част от подводна планинска верига, която е дом на градини с гъби, древни корали и редки морски видове - включително вид калмар, заснет за първи път.
Екип, ръководен от Schmidt Ocean Institute, изследва региона с помощта на изследователския кораб R/V Falkor по време на 28-дневна експедиция, приключила този месец. Изследователите са картографирали планината с помощта на сонарна система под корпуса на кораба.
„Звуковите вълни се спускат надолу и отскачат обратно от повърхността, а ние измерваме времето, необходимо да се върнат и да бъдат измерени. От това получаваме наистина добра представа за топографията на морското дъно“, посочва Джотика Вирмани, изпълнителен директор на института.
„Важно е, защото в момента само около 26% от морското дъно е картографирано с такава разделителна способност. А морското дъно покрива 71% от повърхността на нашата планета“.
Океанографите изчисляват, че по света има най-малко 100 000 подводни планини, по-високи от 1000 метра. Те осигуряват важни местообитания за различни видове.
Новокартографираната подводна планина е по-голяма от планината в Гърция, която е висока 2917 метра; по-малка от японския връх Фуджи, който е висок 3776 метра; и почти учетворява височината от 830 метра на Бурж Халифа в Дубай.
Спагетени чудовища, призрачен октопод и рядък калмар
Използвайки подводен робот, екипът изследва един от хребетите на планината, откривайки регион, богат на морско биоразнообразие.
Изследователите документират призрачен бял октопод каспър, отбелязвайки първия път, в който това живеещо на дълбоко главоного е засечено в южната част на Тихия океан.
Те също така забелязват две редки сифонофори от вида Bathyphysa, понякога наричани летящи спагетени чудовища заради отлиителния им вид. „Октоподът никога не е хващан и категоризиран, така че всъщност все още няма научно име“, казва Вирмани.
Екипът записва и първите кадри на жив калмар Promachoteuthis, известен досега на учените само от няколко събрани екземпляра.
Откритията са акценти от третата експедиция на изследователския кораб тази година до хребета Наска, който е в международни води. Регионът може да претендира за първата в света защитена морска зона в открито море съгласно нов договор на ООН, приет през 2023 г., който се ратифицира от държавите, казва Вирмани.
„По време на трите експедиции успяхме да картографираме и изследваме 25 подводни планини, което е доста голям брой. Мисля, че имаме добри данни, които да докажат, че това е наистина интересен регион за защита.“
Двете предишни експедиции през януари и февруари каталогизираха 150 неизвестни досега вида. По време на последната експедиция бяха събрани данни за допълнителни 20 потенциални нови вида.
Подробности за новооткритите видове ще бъдат споделени с Ocean Census - амбициозно международно сътрудничество за регистриране на морския живот, скрит в световните океани.
Организацията има за цел да идентифицира 100 000 неизвестни вида през следващите 10 години, което позволява на учените да разберат по-добре и да защитят дълбоководната екосистема.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
80 г. след 09.09.1944 г.: Как се промени икономиката на България?
преди 24 минКак дрямката през уикенда влияе на сърцето ви?
преди 1 часТой основава компанията си през 1987 г. От тази седмица вече е милиардер
преди 1 часКариерен съвет от 70-годишния пенсионер, току-що завършил медицина
преди 2 часаGoogle отново на съд
преди 2 часаПортрет, намерен на таван, се продаде за $1.4 млн. Смятат го за изгубен Рембранд
преди 3 часаПрочети още
Бонбони тип „маршмелоу“ с опасен консервант заливат търговската мрежа
darik.bgПрестиж, слава и пари: Какво се крие зад поредния грандиозен скандал в света на красотата? (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgКолко струва на семейния бюджет подготовката на първокласник?
darik.bgСелекционерът на Северна Ирландия се оплака от терена на ''Колежа''
dsport.bgДве компании ще са основните изпълнители по изграждането на новия стадион на ЦСКА
dsport.bgГери Дончева стана мама за втори път
9meseca.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня.
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bgКак да обзаведем идеалната детска стая?
idei.bg