Представете си четири небостъргача с височината на Бурж Халифа (Burj Khalifa) - най-високата сграда в света, подредени един върху друг.
Това е почти колкото височината на подводна планина, наскоро открита и картографирана от океанографи, ръководени от Schmidt Ocean Institute в Калифорния.
Разположена в Тихия океан на 1448 км от бреговете на Чили, подводната планина е висока 3109 м и е част от подводна планинска верига, която е дом на градини с гъби, древни корали и редки морски видове - включително вид калмар, заснет за първи път.
Екип, ръководен от Schmidt Ocean Institute, изследва региона с помощта на изследователския кораб R/V Falkor по време на 28-дневна експедиция, приключила този месец. Изследователите са картографирали планината с помощта на сонарна система под корпуса на кораба.
„Звуковите вълни се спускат надолу и отскачат обратно от повърхността, а ние измерваме времето, необходимо да се върнат и да бъдат измерени. От това получаваме наистина добра представа за топографията на морското дъно“, посочва Джотика Вирмани, изпълнителен директор на института.
„Важно е, защото в момента само около 26% от морското дъно е картографирано с такава разделителна способност. А морското дъно покрива 71% от повърхността на нашата планета“.
Океанографите изчисляват, че по света има най-малко 100 000 подводни планини, по-високи от 1000 метра. Те осигуряват важни местообитания за различни видове.
Новокартографираната подводна планина е по-голяма от планината в Гърция, която е висока 2917 метра; по-малка от японския връх Фуджи, който е висок 3776 метра; и почти учетворява височината от 830 метра на Бурж Халифа в Дубай.
Спагетени чудовища, призрачен октопод и рядък калмар
Използвайки подводен робот, екипът изследва един от хребетите на планината, откривайки регион, богат на морско биоразнообразие.
Изследователите документират призрачен бял октопод каспър, отбелязвайки първия път, в който това живеещо на дълбоко главоного е засечено в южната част на Тихия океан.
Те също така забелязват две редки сифонофори от вида Bathyphysa, понякога наричани летящи спагетени чудовища заради отлиителния им вид. „Октоподът никога не е хващан и категоризиран, така че всъщност все още няма научно име“, казва Вирмани.
Екипът записва и първите кадри на жив калмар Promachoteuthis, известен досега на учените само от няколко събрани екземпляра.
Откритията са акценти от третата експедиция на изследователския кораб тази година до хребета Наска, който е в международни води. Регионът може да претендира за първата в света защитена морска зона в открито море съгласно нов договор на ООН, приет през 2023 г., който се ратифицира от държавите, казва Вирмани.
„По време на трите експедиции успяхме да картографираме и изследваме 25 подводни планини, което е доста голям брой. Мисля, че имаме добри данни, които да докажат, че това е наистина интересен регион за защита.“
Двете предишни експедиции през януари и февруари каталогизираха 150 неизвестни досега вида. По време на последната експедиция бяха събрани данни за допълнителни 20 потенциални нови вида.
Подробности за новооткритите видове ще бъдат споделени с Ocean Census - амбициозно международно сътрудничество за регистриране на морския живот, скрит в световните океани.
Организацията има за цел да идентифицира 100 000 неизвестни вида през следващите 10 години, което позволява на учените да разберат по-добре и да защитят дълбоководната екосистема.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои печели и кой губи в Европа от поскъпващия долар?
14.01.2025Най-голямата италианска банка за първи път купи биткойни на спот пазара
14.01.2025Кой е милиардерът, искащ да купи TikTok?
14.01.2025НСИ: Продуктите от собствени марки на Kaufland са с 30% по-изгодни от еквивалентите им
14.01.2025Новата такса задръстване облекчи трафика в Ню Йорк
14.01.2025Скъпите жилища в Европа водят до недостиг на служители
14.01.2025Прочети още
Billboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgЗеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bgБитка на върха: Нотингам Форест отново спъна Ливърпул
dsport.bgСлед страхотна драма и продължение: Олимпиакос и Везенков сломиха Баскония
dsport.bgКак маслото от вечерна иглика помага на бъдещите майки
9meseca.bg