694 фирми в България провеждат дуално обучение на ученици с над 1600 наставници, съобщи заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова по време на дискусията „Демографското бъдеще на регионите“, провела се в Етрополе.
Тя посочи, че именно в дуалното обучение е отговорът на един от поставените по време на дискусията въпроси – за недостига на кадри за бизнеса.
Образованието е в центъра на политиката за разрешаване на демографските проблеми в една община, изтъкна Таня Михайловa. По думите ѝ без качествено образование и без подкрепяща икономика няма да има хора, които да остават да живеят в едно населено място.
Всяко едно младо семейство иска да има условия за децата си - детска градина и училище, обясни зам.-министърът. Тя посочи, че на национално ниво Министерството на образованието и науката прави всичко възможно за поддържане на училища в райони, където това е по-трудно, включително на защитени и средищни училища.
„Осигуряваме средства за транспорт за учениците, инвестираме и в квалификацията на учителите. Правим необходимото, за да осигурим един по-качествен образователен процес. Защото, ако икономиката инвестира в определен отрасъл, смятам, че образованието инвестира в най-сериозния капитал на една нация - това са хората".
Тя подчерта голямото предимство на българското професионално образование, което не е ограничаващо – то дава възможност след завършване да продължиш да се развиваш в университет или да започнеш веднага работа. Конкретно в община Етрополе 53 ученици са се включили в дуално обучение. Таня Михайлова посочи още:
"Училището не е място, което само дава професия. Училището е и място, което възпитава отношение – изгражда навици и устойчиви възприятия кое е добре и кое не би следвало да случва".
Тя поздрави специално Професионалната гимназия „Тодор Пеев“ в Етрополе, чиито ученици миналата година спечелиха награда на фестивала „Арлекин“ с филм за техните специалности в минната индустрия.
По думите ѝ на пръв поглед може да изглежда необичайно една професионална гимназия да се занимава с изкуства, но това показва, че учениците там получават добро образование и развиват различни умения.
В дискусията, организирана от вестник „Стандарт“, участваха още заместник-министрите на икономиката и индустрията и на туризма Николай Павлов и Ирена Георгиева, кметът на Етрополе инж. Владимир Александров, Христо Стоичков, ректорът на УНСС Димитър Димитров, президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, главният икономист на КНСБ Любослав Костов, представители на бизнеса и академичната общност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
80 г. след 09.09.1944 г.: Как се промени икономиката на България?
преди 31 минКак дрямката през уикенда влияе на сърцето ви?
преди 1 часТой основава компанията си през 1987 г. От тази седмица вече е милиардер
преди 1 часКариерен съвет от 70-годишния пенсионер, току-що завършил медицина
преди 2 часаGoogle отново на съд
преди 2 часаПортрет, намерен на таван, се продаде за $1.4 млн. Смятат го за изгубен Рембранд
преди 3 часаПрочети още
Бонбони тип „маршмелоу“ с опасен консервант заливат търговската мрежа
darik.bgПрестиж, слава и пари: Какво се крие зад поредния грандиозен скандал в света на красотата? (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgКолко струва на семейния бюджет подготовката на първокласник?
darik.bgСелекционерът на Северна Ирландия се оплака от терена на ''Колежа''
dsport.bgДве компании ще са основните изпълнители по изграждането на новия стадион на ЦСКА
dsport.bgГери Дончева стана мама за втори път
9meseca.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня.
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bgКак да обзаведем идеалната детска стая?
idei.bg