
694 фирми в България провеждат дуално обучение на ученици с над 1600 наставници, съобщи заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова по време на дискусията „Демографското бъдеще на регионите“, провела се в Етрополе.
Тя посочи, че именно в дуалното обучение е отговорът на един от поставените по време на дискусията въпроси – за недостига на кадри за бизнеса.
Образованието е в центъра на политиката за разрешаване на демографските проблеми в една община, изтъкна Таня Михайловa. По думите ѝ без качествено образование и без подкрепяща икономика няма да има хора, които да остават да живеят в едно населено място.
Всяко едно младо семейство иска да има условия за децата си - детска градина и училище, обясни зам.-министърът. Тя посочи, че на национално ниво Министерството на образованието и науката прави всичко възможно за поддържане на училища в райони, където това е по-трудно, включително на защитени и средищни училища.
„Осигуряваме средства за транспорт за учениците, инвестираме и в квалификацията на учителите. Правим необходимото, за да осигурим един по-качествен образователен процес. Защото, ако икономиката инвестира в определен отрасъл, смятам, че образованието инвестира в най-сериозния капитал на една нация - това са хората".
Тя подчерта голямото предимство на българското професионално образование, което не е ограничаващо – то дава възможност след завършване да продължиш да се развиваш в университет или да започнеш веднага работа. Конкретно в община Етрополе 53 ученици са се включили в дуално обучение. Таня Михайлова посочи още:
"Училището не е място, което само дава професия. Училището е и място, което възпитава отношение – изгражда навици и устойчиви възприятия кое е добре и кое не би следвало да случва".
Тя поздрави специално Професионалната гимназия „Тодор Пеев“ в Етрополе, чиито ученици миналата година спечелиха награда на фестивала „Арлекин“ с филм за техните специалности в минната индустрия.

По думите ѝ на пръв поглед може да изглежда необичайно една професионална гимназия да се занимава с изкуства, но това показва, че учениците там получават добро образование и развиват различни умения.
В дискусията, организирана от вестник „Стандарт“, участваха още заместник-министрите на икономиката и индустрията и на туризма Николай Павлов и Ирена Георгиева, кметът на Етрополе инж. Владимир Александров, Христо Стоичков, ректорът на УНСС Димитър Димитров, президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, главният икономист на КНСБ Любослав Костов, представители на бизнеса и академичната общност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Най-натоварените летища в света
преди 4 минАрестуваха ютюбър заради нанесени щети по болид от Ф1
преди 27 минДжон Рокфелер: Историята на първия американски петролен магнат
преди 37 минПромените в движението в София влязоха в Waze и Google Maps
преди 43 минСена затвори за плувци ден след историческото си отваряне
преди 1 часИнженерен пробив в пустинята: Как 250 чадъра охлаждат свещено място в Медина
преди 1 часПрочети още
Financial Times: Най-голямото пристанище в Европа се готви за война с Русия
darik.bgНетаняху номинира Тръмп за Нобелова награда за мир
darik.bgTikTok подготвя ново приложение за потребителите в САЩ
darik.bgЛудогорец обяви защитник от Мидтиланд
dsport.bgГригор счупи негативен рекорд в Оупън ерата
dsport.bgСлед трагедията: как футболният свят се обединява в подкрепа на семейството на Диаго Жота
9meseca.bg