Най-замърсяващата електроцентрала в Австралия, която генерира над 3% от вредните емисии в страната, ще спре работа десетилетие по-рано от планираното.
Електроцентралата на въглища Лой Янг А в щата Виктория ще спре работа през 2035 г., обяви компанията собственик AGL Energy.
Австралия, която е един от най-големите замърсители по вредни емисии на глава от населението, отдавна е считана за изоставаща по отношение на мерките спрямо климата.
AGL, която е най-голямата компания за производство на електроенергия в страната, беше поставена под натиск да ограничи използването на изкопаеми горива.

Loy Yang A е изпуснала 16.6 млн. тона парникови газове през 2019-20 г., според последните данни. Вредните газове в Австралия са били общо 513.4 млн. тона за същия период.
Затварянето е "голяма стъпка напред по пътя на Австралия към декарбонизацията", заяви главният изпълнителен директор на AGL Деймиън Никс в изявление до Австралийската фондова борса.
Електроцентралата в момента осигурява голяма част от електроенергията за щата Виктория.
Първоначалните планове бяха тя да затвори до 2048 г., но спирането на работата беше изтеглено с три години напред през февруари. Новият краен срок през 2035 г. идва на фона на промените в ръководството на AGL.
По-рано през годината австралийският милиардер Майк Кенън-Брукс стана най-големия акционер в компанията в опит да направи дейноста й по-зелена.
Енергийният гигант притежава няколко от най-големите електорцентрали в Австралия и е отговорна за около 8% от въглеродните емисии на страната.
След избирането му през май премиерът на Австралия Антъни Албанийс се ангажира с намаляване на нивата на вредните емисии от 2005 г. с 43% до 2030 г. Неговият предшественик беше обещал понижение с 26-28%.
Учени обаче критикуват правителството заради това, че продължава да подкрепя индустриите на изкопаемите горива.
От Съветът по климата казват, че решението на AGL е доказателство, че въглищата вече не са изгодни в Австралия от търговска гледна точка.
"Въглищата не могат да се конкурират с енергията от възобновяеми източници, като също така са ненадеждни и неефективни," казва говорителят на организацията Грег Борн.
Най-голямата електроцентрала на въглища в Австралия също ще бъде затворена по-рано от планираното, стана ясно по-рано през годината.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Млечен гигант с присъствие в България влиза в протеиновия бум с ново придобиване
- Близо 1.8 млн. евро за озеленяване: Русе ускорява зелената трансформация на града
- Русе превръща дъждовната вода от проблем в ресурс
- ВАС реши окончателно: Линията за ПДЧ на Кроношпан във Велико Търново продължава да работи
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Последни дни за безплатна обмяна на левове в банките: Какво следва?
преди 2 часаКраварката НЕ е в левия ъгъл: КЗК глоби две фирми с над 300 000 евро за фалшиво масло със свинска мас
преди 2 часаБългария остава в челото по ръст на продажбите на електромобили и хибриди в ЕС
преди 2 часа„Изи Кредит“ подкрепя спорта, културата и безопасността с мащабни инициативи през юни
преди 2 часаХраните в България по-евтини от Германия. Защо ги усещаме по-скъпи?
преди 3 часаBinance сменя курса за получаване на лиценз в ЕС: Гърция вече не е план A
преди 4 часаПрочети още
Бабикян: ДАНС така и не разбра дали търси, или не търси Олег Невзоров!
darik.bgПоптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bgНе покривайте бебешката количка със суха пелена в жегите - ето как да предпазим бебето от прегаряне
9meseca.bg