131-годишно училище в София разполага със собствен музей на образованието.

В 120. ОУ „Георги Сава Раковски“, основано през 1894 г. на територията на махала „Перловец“ в днешния квартал „Лозенец“ в София, днес пазят традициите, но и гледат смело напред, разказват от образователното министерство.

С помощта на родители в училището е съставена много богата историческа експозиция с уникални артефакти от живота на общността.

В нея могат да се видят ключа от дървената врата на първата сграда на училището, първия печат, оригинални свидетелства на завършили училището, цигулката на първата учителка, нотни листи. Зад витрините е и първият училищен звънец, лични вещи на ученици и учители от различни периоди.

Музей на образованието в 120. ОУ „Георги Сава Раковски“ в София, ©МОН

Под надпис „Смутитель“ е показано старо радио, марка „Романс“, което за директорката Цветанка Тонева е семейна реликва. Тук пазят и пишещата машина от канцеларията, ползвана през 20-те-50-те години.

Сред богатствата е издание от 1942 година на „Записки по българските въстания“ на Захари Стоянов, както и собствена летописна книга.

В училището си спомнят как е създаден първият компютърен кабинет с осем компютъра Правец-8 и един Правец-16. Днес вече имат два STEM центъра, като новоизграденият със средства от ПВУ е в направленията „Природни науки“, „Математика и Информатика“, “Дизайн и 3D прототипиране” и „Зелени технологии и устойчиво развитие“.

През всички тези години поддържат библиотека със стая на приказките, която днес е украсена със стенописи, кабинети по музика и изобразително изкуство, по готварство и дървообработване, стол за ученическо хранене. 

Игрище по петанк, парк и цветна градина с пчелни кошери

120. ОУ „Георги Сава Раковски“ е единственото училище в България с игрище по петанк и специален „Ден на природолюбието“, който се чества всяка година през м. октомври.

От 2024 г. в двора на училището е обособена опитна градинка, в която малките ученици засаждат и отглеждат билки и зеленчуци. Имат парк и цветна градина с пчелни кошери.

В момента в училището се обучават 630 ученици. Учителите са висококвалифицирани – те представят уроци по БНТ, автори са на учебници, работят по много международни и национални програми и проекти. 30% от преподавателите са млади хора под 35 години.

Учениците печелят национални олимпиади и конкурси по математика, биология и здравно образование, изобразително изкуство и др.

Това, с което се отличава 120. ОУ, е позитивният микроклимат, топлата атмосфера и чудесните отношения между ученици и преподаватели, подчертават от колектива.

Учителите успяват да изградят трайна връзка на доверие с родителите и тези партньорства са в основата на отличната реализация на нашите ученици в живота, казва директорката Цветанка Тонева.