Липсата на волатилност при биткойна напоследък не е нещо лошо и всъщност би могло да бъде признак за “формиране на дъно” при цените, твърдят анализатори и инвеститори.
Дигиталните валути поевтиняха рязко след поскъпването през 2021 г., при което цената на биткойна достигна 68 990 долара. През последните няколко месеца обаче тя се движи упорито около 20 000 долара, което е признак, че волатилността на пазара е отслабнала.
Миналата седмица 20-дневната волатилност при биткойна падна под тази на индексите Nasdaq и S&P 500 за първи път от 2020 г., според данни на Kaiko.
Акциите и криптовалутите поевтиняват рязко тази година, след като повишенията на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ и поскъпващият долар се отразиха на сектора.
Корелацията на биткойна с акциите се засили с времето, след като все повече институционални инвеститори инвестираха в сектора на криптовалутите.
Цената на биткойна обаче се стабилизира напоследък. А за някои инвеститори това отслабване на волатилността е добър признак.
“Биткойнът на практика се търгува в рейнджа 18 – 25 000 долара от четири месеца, което е индикация за консолидация и потенциално формиране на дъно, предвид факта, че сме свидетели и на формиране на връх при доларовия индекс,” казва пред CNBC Виджей Аяр, ръководител на международната борса за криптовалути Luno.
“В предишни случаи, като през 2015 г., сме ставали свидетели на формиране на дъно при биткойна и връх при доларовия индекс, така че сега може би наблюдаваме същия модел.”
Според Антони Тренчев, основател на криптобанката Nexo, стабилността при цената на биткойна е “силен знак, че пазарът на дигитални активи узрява и става по-малко фрагментиран.”
Край на криптозимата?
Секторът на криптовалутите беше подложен на брутален спад през тази година, губейки 2 трлн. долара от пазарната си стойност от върховете на ръста през 2021 г. Биткойнът, който е с най-голяма пазарна капитализация, поевтинява с около 70% от върха си през ноември.
Настоящата т. нар. “криптозима” до голяма степен е в резултат на агресивното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв, който вдига лихвите в опит да ограничи високата инфлация.
Големи инвеститори в сектора на криптовалутите, които използват ливъридж, като Three Arrows Capital, бяха засегнати от натиска върху цените, което допълнително засили спада на пазара.
Някои инвеститори обаче смятат, че ледът може би започва да се топи.
Има признаци за “фаза на натрупване,” според Аяр, в която институционални инвеститори са по-склонни да купуват предвид затишието при цените.
“Това, че биткойнът се търгува в този рейндж, го прави скучен, но това е и времето, в което инвеститорите на дребно губят интерес, а умните пари започват да се трупат,” казва Аяр.
Различни финансови институции продължават да предприемат стъпки за навлизане в сферата на криптовалутите, въпреки спада в цените и отслабващия интерес от страна на инвеститорите на дребно.
Mastercard представи услуга, която позволява на банките да предлагат търговия с криптовалути, след като преди това пусна нов инструмент за сигурност за картоиздатели, базиран на блокчейн технологията. Visa пък влезе в сътрудничество с криптоборсата FTX и предлага дебитни карти, свързани с акаунтите за търговия на потребителите.
От Goldman Sachs заявиха, че може би сме близо до края на “особено мечи” период в последния цикъл при криптовалутите. Анализатори на банката заявиха през миналата седмица, че има паралели с търговията през ноември 2018 г., когато цените се стабилизираха за малко, преди да започнат да нарастват стабилно.
“Ниската волатилност (през ноември 2018 г.) идваше след голям мечи пазар при биткойна,” пишат анализаторите на Goldman, допълвайки, че “количественото затягане при криптовалутите” се е случило с изтеглянето на инвеститорите от т. нар. стабилни валути, като tether, което намалило ликвидността.
Предлагането на USD Coin, която е обвързана с долара, е намаляло с 12 млрд. долара от юни, докато това на tether се е понижило с 14 млрд. долара от май.
Натискът за разпродажби също отслабва, след като копачите на биткойн ограничиха продажбите на криптовалутата, което предполага, че най-лошото може би е отминало. Публично търгувани компании за добив на биткойни са продали 12 000 биткойна през юли и само около 3 000 през септември, според Goldman Sachs.
Всички погледи са насочени към Фед
Според Джеймс Бътърфил от компанията за управление на криптоактиви CoinShares, е трудно на този етап да се правят прекалено много заключения. “Ние грешим по отношение на по-големия потенциал за ръст, а не с по-нататъшни спадове в цената”, допълва той.
“Най-голям отлив на средства има при късите позиции при биткойна, докато в същото време отчитаме малък, но постоянен прилив на средства в дълги позиции при биткойна през последните 6 седмици,” казва Бътърфил.
Основното нещо, което ще доведе до повече изкупуване на биткойна, би било сигнал от страна на Федералния резерв, че планира да облекчи агресивното затягане на паричната си политика, смята Бътърфил.
Фед се очаква да вдигне лихвите със 75 базисни пункта на следващото си заседание тази седмица, но има нагласи за забавяне на темпа на бъдещите увеличения.
“Клиенти ни казва, че след като Фед вземе подобно решение или е близо до него, те ще започнат да увеличават позициите си при биткойна,” казва Бътърфил. “Ликвидацията на късите позиции напоследък е в унисон с това, което виждаме при фондовете и предполага, че продавачите на късо започват да капитулират.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 4 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 4 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 5 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 6 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 6 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 6 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна вкара два бързи гола на Хебър
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg