САЩ и Европа могат да намалят зависимостта си от Китай за вноса на батерии за електрически превозни средства, но за целта ще трябва да инвестират 160 милиарда долара до 2030 г.
Това се посочва в анализ на Goldman Sachs, цитиран от Financial Times.
Акумулаторните батерии са една от основните технологии, които предизвикват безпокойство в западните столици относно зависимостта от Китай.
След като години наред субсидираше тази индустрия - в желанието си да намали собствената си зависимост от вноса на петрол, Китай вече произвежда три четвърти от батериите в света и също така доминира в производството на материали и компоненти за тях.
Въпреки това, анализаторите на Goldman смятат, че връщането на Вашингтон и Брюксел към протекционизма, съчетано с безпрецедентния скок на разходите от страна на производителите извън Китай, има потенциала да "измъкне" Запада от зависимостта му от Пекин.
За да могат да изградят стабилна верига за доставки обаче, страните, конкуриращи се с Китай, ще трябва да похарчат 78.2 милиарда долара за батерии, 60.4 милиарда долара за компоненти, 13.5 милиарда долара за добив на литий, никел и кобалт, както и 12.1 милиарда долара за рафиниране на тези материали, изчисляват експертите.
Анализаторите на банката смятат, че търсенето на готови батерии може да бъде посрещнато без Китай през следващите три до пет години, до голяма степен благодарение на големите инвестиции в САЩ от страна на южнокорейските конгломерати LG и SK, които са привлечени от масивните американски държавни субсидии за сектора.
Goldman Sachs прогнозира, че пазарният дял на корейските производители на батерии в САЩ ще скочи до около 55% след три години, в сравнение с едва 11% през 2021 г.
Американският Закон за намаляване на инфлацията, приет през август тази година, предвижда огромни данъчни облекчения и други субсидии за локализиране на веригите за доставка на батерии и насърчаване на навлизането на електромобили.
Анализаторите изчисляват, че всеки средно статистически електромобил ще да получи над 10 000 долара под формата на различни субсидии и данъчни облекчения.
Но, въпреки това, не всички експерти са съгласни с оптимистичните прогнози за сектора. Рос Грегъри от консултантската компания за електрически превозни средства New Electric Partners коментира пред FT, че въпреки приемането на новите законови разпоредби и скока на инвестициите в гигафабрики, оценката на Goldman Sachs изглежда твърде ниска, времевата рамка е оптимистична, а очакванията за въздействието на рециклирането на батерии също са нереалистични.
„Оформя се известна инерция, но все още няма силна готовност за инвестиции нагоре по веригата, освен от китайските играчи. До момента, например, няма забележителен австралийски проект за добив на материали за батерии, разработен с големи чуждестранни инвестиции.
Вероятният растеж на инфраструктурата в Китай през този период ще бъде толкова голям, че пак ще изпревари Европа и САЩ“, смята Грегъри.
Анализаторите на Goldman Sachs смятат, че китайското господство е заплашено от протекционистичните политики в Европа и САЩ, съчетани с разработката на алтернативни химикали на батериите, които изискват по-малко критични минерали от Китай, както и с по-ефективното рециклиране на батерии, което би намалило търсенето на литий и никел.
Все повече компании извън Китай разработват натриево-йонни батерии, които са алтернатива на тези, базираните на литий. LFP пък е вид катод, който не използва никел и кобалт.
Все пак основните икономически показатели на производството на електрически батерии на запад си остават фундаментална бариера за прекъсването на зависимостта от Китай, отчитат експертите.
„Капиталовите разходи за единица производство в Съединените щати са със 78% по-високи от тези в Китай. Недостигът на работна ръка и инфлацията също биха направили по-скъпо производството на батерии в САЩ“, се посочва в анализа на Goldman.
Рискът за околната среда също стои като неразрешено предизвикателство за веригата за доставки на батерии извън Китай. Досега светът нямаше нищо против да разчита на Поднебесната империя не само за добива на минерали, но и за обработката им, която включва силно токсични химикали и техните отпадъци.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 2 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg