Направеният в подходящото време залог на трейдър ветеран за края на евтиното финансиране е донесъл трицифрена доходност в процентно изражение за първата пълна година на неговия нов хеджфонд. 

След като управлява в продължение на 16 години Eagle’s View Capital Management като фонд на фондовете, основателят на компанията Нийл Бъргър решава да добави свой собствен фонд.

Contrarian Macro Fund стартира през април 2021 г. с инвестиционна стратегия, ориентирана в посока изтеглянето на стимулите от страна на Федералния резерв, въпреки че по онова време ръководителите на централната банка на САЩ определят инфлацията като “преходна.” 

Когато Фед започва да обръща курса, фондът на Бъргър вече приема средства от външни инвеститори. 

“Причината, поради която основах този фонд, е, че потоците на централната банка щяха да се променят на 180 градуса. Тази ключова разлика щеше да е проблем за цените на всички активи,” казва Бъргър. 

Този залог се оказва далновиден и осигурява на новия фонд доходност от около 163% за 2022 г., според документ, предназначен за инвеститорите, с който са се запознали от Bloomberg. Бъргър е отказал коментар относно доходността на фонда.

Базираната в Ню Йорк Eagle’s View управлява активи за около 700 млн. долара, като 200 млн. от тях са в Contrarian Macro Fund.

Бъргър казва, че използва фючърсни контракти, за да скъсява акции и облигации, чиито цени, според него, са изкривени от продължилите с години парични стимули. 

Contrarian Macro Fund има мечи залози най-вече върху американски и европейски активи, с хеджиращи позиции, които се отплащат по време на по-положителните периоди.

След като Централната банка на Япония увеличи лимита за движението на доходността по 10-годишните държавни облигации, фондът е заел къси позиции и срещу японски облигации и е заложил, че йената ще поскъпва.

Според Бъргър, това е само началото на края на валутната кери търговия, при която валути с по-ниски лихви в съответната страна, като йената, се използват за закупуването на нещо с по-висока доходност. 

Бъргър планира да задържи късите позиции с години. Болката не е приключила, а краят ѝ ще е ясен едва след като активите консолидират месеци наред. “Има известни дневни и месечни повишения на цените, но голяма картина е, че всичко е надолу,” казва той.