През 1797 г. в Шропшър се издига една необикновена сграда, която ще промени завинаги силуета на нашите градове.
Описвана като „дядото на небостъргачите“, фабриката за лен в Шрусбъри е първата сграда в света, използваща желязна рамка.
Тя по-късно се развива в модерната стоманена конструкция, която и до днес се използва в съвременните сгради, разказва Amusing Planet.
В края на 1700 г. Шрусбъри вече има дълга история на търговията с текстил, като няколко местни търговци постигат успех в производството на вълна. Сред направилите най-голямо състояние от тази дейност са двамата братя Томас и Бенджамин Бениън.
Към края на века обаче търговията започва да запада, а пазарът да се свива. Така че двамата братя решават да се пренасочат към процъфтяващото производство на ленено бельо.
През 1793 г. братята Бениън сключват партньорство с Джон Маршал от Лийдс, който е пионер в механизирането на преденето на лен – процеса по превръщането на суров лен в нишки.
Те инвестират в няколко фабрики в Лийдс, но една от тях претърпява катастрофален пожар, което е често срещан проблем по онова време в тази индустрия поради наличието на ленени влакна във въздуха, които създават лесно запалима среда.
В допълнение, повечето сгради по това време са с дървени конструкции и подове. Веднъж възникнал, пожарът е изключително трудно да бъде спрян.
Междувременно, братята намират място в Дитерингтън, което е идеално за фабрика. То се намира точно до канала Шрусбъри, което ще улесни транспортирането на въглища за захранване на парните двигатели на производството.
Каналът също така ще улесни износа на продукти до пазарите в Обединеното кралство и извън него. Но първо трябва да намерят начин да спрат пожарите, които заплашват фабриките.
През 1796 г. мъжете наемат архитект Чарлз Бейдж и му възлагат да проектира възможно най-пожароустойчив завод. Бейдж е търговец на вино, който се занимава и с инженерство.
Той се интересува най-вече от приложението на желязото в строителството и вижда това като възможност да проучи инженерните си умения.
Бейдж проектира пететажна сграда с вътрешна рамка, изработена изцяло от чугун. Рамката е съставена от три реда чугунени колони и чугунени греди между тях.
Тухлени арки са изградени между гредите, за да поддържат подовете, а връзките от ковано желязо предотвратяват разпадането им. Заедно те създават здрава и огнеупорна конструкция.
Всъщност, сградата е толкова солидна, че надживява първоначалното си предназначение. Ленената фабрика затваря врати през 1897 г., точно сто години след отварянето си. След това сградата е превърната в пивоварна, която работи деветдесет години.
През 2005 г. сградата е придобита от English Heritage, а по-късно през 2015 г. от Historic England. Изоставените помещения са възстановени и отворени отново през 2022 г. като работно пространство със смесено предназначение, кафене и магазин.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Създават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 11 минИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg