Неговите планини, каньони, плажове и лагуни го правят един от най-красивите и разнообразни пейзажи на Италия, но малко хора - включително и италианците - знаят нещо за него.

Може би защото е закътан на североизточната граница на страната със Словения и Австрия, може би поради история на нашествия, включително от Австро-Унгарската империя, или може би поради многото езици, говорени от местните жители, регионът почти не изглежда като част от Италия.

Но въпреки че Фриули Венеция Джулия се простира от покритите със сняг алпийски върхове на Доломитите до целунатите от слънцето води на северното Адриатическо море, той никога не е атакуван от тълпите, които карат някои части на Италия да се „напрягат“ през лятото.

И все пак, казват местните жители, заслужава си да се посети, както и останалата част от страната.

14 интересни факта за Милано

„За разлика от други италиански региони, ние не се рекламираме и сме далеч от масовия туризъм“, казва местният екскурзовод Роберта Бресан. „Ние сме малка ниша, която пътниците трябва да открият малко по малко, съставена от съзвездие от красиви малки градове и различни традиции.“

Една от най-големите дадености региона е неговата природа. С 13 природни резервата и девствения парк на планината Фриули Доломит, Фриули Венеция Джулия примамва туристи, търсещи връзка с природата или опознаване на открито.

„Това е зелено, райско място. Можете да карате колело и да се разхождате в парка на Доломитите, да карате каяк покрай планински извори и скални тунели с флуоресцентно сини води“, казва местният пътешественик блогър Лука Виван.

Pixabay

Зелените долини на Фриули са заобиколени от алпийски върхове, които в ясни дни предлагат гледки чак до брега. Лабиринти от пещери, дерета и каньони с водопади и бързотечащи реки са осеяли обширното карстово варовиково плато в подножието на хълмовете.

Дейностите на открито се провеждат целогодишно. По-топлото време носи полети с делтапланер, каяк в тюркоазено чисти реки, ветроходство, уиндсърф и скално катерене. Зимата предлага ски и шейни в уютни курорти, като Тарвизио, Толмецо и Пианкавало.

Геоложките чудеса включват подводната пещера на езерото Горгазо с нейните невероятни тропически синьо-зелени цветове. Омагьосващата Grotta Gigante, или Гигантската пещера, е една от най-големите туристически пещери в света.

Златни плажове

Има пътеки за преходи, които следват вградените в скалите отпечатъци и скелети на динозаври, както и стари овчарски маршрути, които свързват заспали селца.

Фриули е гореща точка и за любителите на слънчевите бани. Островният град Градо в лагуната прилича на миниатюрна Венеция, докато Линяно Сабиадоро е дълъг полуостров със златисти плажове.

Триест може да се похвали с необичаен сегрегиран плаж, чийто произход датира от няколко века. Посетителите на Bagno all Lanterna са разделени на мъже и жени от бяла стена, минаваща по средата на плажа.

„Жителите много обичат и се гордеят с това място“, казва местната жителка на Триест Мария Боначи. „Те го виждат като олицетворение на авангардната свобода на еднополовите отношения и популярността на плажа продължава да расте дори сред младежите.“

Триест е дестинация сам по себе си. Столицата на Фриули е известна като малката Виена на Италия, защото нейното австро-унгарско наследство е отразено във величествената средноевропейска архитектура от края на века.

Градът може да се похвали и с един от най-големите площади в Европа - Piazza Unità D'Italia, с изглед към морето и заобиколен от елегантни дворци, показващи разкошното имперско величие от миналото.

Pixabay

Боначи вярва, че това, което прави Фриули Венеция Джулия уникален, е неговата „двойна душа“ - съпоставянето на имперското величие в градове като Триест и селските планински райони, съставени от „тихи тайни селца, където древните традиции оцеляват“.

Силните бурни ветрове, които понякога удрят Триест с пориви до 160 километра в час, помагат за Барколана - една от най-големите ветроходни регати в света, която привлича повече от 2000 лодки от всякакъв размер всеки октомври.

Аристократичен блясък

По-малките градове на Фриули също си струва да бъдат разгледани. Удине е малка Венеция с пищни градини. Гориция, на границата със Словения, е известна като италианския Залцбург.

Чивидале дел Фриули, включен в списъка на ЮНЕСКО със световно наследство, има живописен средновековен център с изглед към аквамариновата река Натизоне.

За феновете на археологията е подходящ Аквилея - древната римска столица на Фриули, която има впечатляваща базилика с огромна палеохристиянска подова мозайка.

Аристократичният блясък е навсякъде. Регионът може да се похвали с невероятен набор от завладяващи замъци и крепости, които напомнят за неговото богато и могъщо минало.

Замъкът Мирамаре е перлата на Триест, построен от ерцхерцог Фердинанд Максимилиан от Хабсбург като луксозно убежище през 19 век. Кацнал на нос и заобиколен от пищен парк, той се гордее с невероятна гледка към залива.

Един зашеметяващ замък, който днес е луксозен курорт, е Castello di Spessa. Смята се, че в него скандалният венециански любовник Джакомо Казанова е отседнал по време на едно от пътуванията си и, предвидимо, е имал афера с прислужница. Днес гостите могат да спят в екстравагантния му апартамент.

Но Фриули има и "първобитна" буколична душа. Той е осеян с малки стари селца, в които все още живеят земеделски традиции и фолклор.

Селцето Сапада е отдалечен немскоговорящ анклав и ски курорт с традиционни необичайни дървени жилища с наклонени покриви, известни като блокбау. Зимите тук предлагат тихи снежни пейзажи.

Песарий е алпийско село, известно с огромни занаятчийски часовници, които украсяват алеите му, докато близкият Саурис е известен с традиционните си бири и сушена и пушена шунка.

Кордовадо, Топо и Фаганя - селца с непокътнати средновековни квартали и сънлива атмосфера, изглеждат замръзнали във времето и са част от клуба на най-красивите села в Италия.

Цитаделата-крепост Палманова е ренесансово бижу от венециански произход, оформено като звезда с девет лъча. Легендата разказва, че Леонардо да Винчи го е проектирал като „идеален град“.

Местният гид Бресан, който предлага индивидуални обиколки на региона, препоръчва разходка по лагуната на Градо, хапване на регионални ястия с морски дарове, разглеждане на средновековните изолирани селски параклиси на Фриули, изследване на карстовото плато през есента, „когато цветовете са като палитрата на художник“ и посещение на бивши минни центрове, като Клудинико, които сега са музеи на открито.

„Военните обиколки“ на Фриули също са доста популярни, казва Бресан. "Често организирам еднодневни екскурзии за пристигащи с круизни кораби в Триест. Американските семейства копнеят да видят местата, на които техните бащи или баби и дядовци са служили по време на Втората световна война."

"Подземни" сирена

Фриули е един от първокласните региони за производство на вино в Италия - със своите ароматни, елегантни бели и пенливи алтернативи на по-известното в страната Просеко.

Двете най-добри лозарски зони са Collio и Colli Orientali del Friuli. Друго имение - Ronco dei Tassi, е кръстено на язовците (tassi на италиански), които похапват зрялото грозде на терасовидните лози.

Фриули се радва на аперитивна култура. Spritz - емблематична алкохолна напитка, въведена по време на австрийското управление, първоначално е правена с бяло вино, смесено с газирана вода. Днес Aperol или Campari и Prosecco се смесват, за да му се придаде оранжев оттенък - това е италианска класика.

Страхотните вина се съчетават добре със сочни сушени меса.

Градът Сан Даниеле на върха на хълм е известен със сладникавата си шунка, която се суши както на адриатическия бриз, така и на хладния планински въздух. В селото се прави и малко известна пушена пъстърва, известна като кралицата на Сан Даниеле - шунката е кралят.

Други местни деликатеси могат да бъдат опитани в многото непретенциозни таверни frasche и osmize, управлявани от фермери, които предлагат местни ръчно изработени сирена, като Montasio и Asino, заедно с разнообразие от сушени меса.

Питината е силно ароматизиран салам от козе, овче и сърнешко месо. "Подземните" сирена, подправени в пещерите на Каршик, са топ деликатес.

Класическите ястия от Фриули включват свинска и зеленчукова супа, наречена jota, ръчно приготвени ньоки от сини сливи и боровинки, равиоли, пълнени с шоколад и канела, и frico - картофена торта с пържено сирене Montasio и лук.

Друг специалитет е musèt con la brovada - свинска наденица cotechino, сервирана с ряпа, ферментирала с гроздови джибри.

Има много рибни супи, включително бусара - ястие от скариди с черен пипер, настърган хляб и домати. Специалитетът на Триест е пикантно сардони – ястие със слоеве от аншоа и лук. Градо е известен със своите малки, вкусни миди boreto de baci.

За десерт palacinche са захарни омлети, докато putizza е традиционна торта, приготвена с шоколад, сушени плодове и мед.

Италианците наричат кухнята на Фриули mare e monti (море и планини) - пейзажът от налични морски дарове, зеленчуци и месни деликатеси е също толкова разнообразен и впечатляващ, колкото и заобикалящата го природа.