Служителите на Amazon скоро ще могат да използват акциите на компанията като обезпечение за жилищни кредити.
Това ще бъде възможно, благодарение на споразумение между Amazon и ипотечния онлайн кредитор Better.com, съобщава The Wall Street Journal.
Новият продукт ще позволи на служителите да използват акциите като обезпечение за първоначалната вноска по кредита, вместо да се налага да ги продават и да използват получените средства за същата цел.
Като защита срещу евентуалното поевтиняване на ценните книжа обаче, кредиторът ще начислява по-висок лихвен процент върху ипотеките на служителите, обезпечени с акции.
Премията ще е с между 0.25 и 2.5 процентни пункта над пазарния лихвен процент, в зависимост от това как е структурирана първоначалната вноска.
За разлика от повечето заеми със залог на акции, които изискват от кредитополучателите да осигурят допълнително обезпечение или да продадат активи, в случай на спад в цената, кредитните договорености на служителите на Amazon ще бъдат защитени и към тях няма да се прилагат подобни условия.
Споразумението между Amazon и Better.com има за цел да осигури гъвкавост на работната сила, тъй като голяма част от бонусите на служителите на технологичния гигант се изплащат именно в акции.
В исторически план Amazon е давала по-малко парични компенсации на служителите си, отколкото останалите компании в сектора.
Колкото по-дълго служителите остават в Amazon, толкова повече тяхното възнаграждение зависи от бонусите в акции, като те съставляват повече от половината от общия доход на някои ръководители.
Миналата година, на фона на затегнатия пазар на труда и падащата цена на акциите, Amazon повиши тавана за паричния компонент на заплатите от 160 000 на 350 000 долара годишно.
Компенсацията, базирана на акции, се основава на предположението, че книжата на Amazon ще нарастват с най-малко 15% всяка година - критерий, който доскоро те редовно надхвърляха.
Но през последната година цената им падна с над 35%, намалявайки компенсациите под вътрешните цели, припомня изданието.
В резултат на това Amazon отправи призив към служителите си "да мислят като собственици" и да държат акциите по-дълго.
Някои банки в САЩ и в момента предлагат на клиентите си заеми, обезпечени с портфейли от акции и облигации. Те обаче могат да бъдат рискови за банките, когато цените на активите паднат рязко, затова обикновено са обвързани и с по-високи лихвени проценти.
Партньорството между Amazon и Better.com ще позволи на служителите на Amazon да държат акциите по-дълго, ако искат да изчакат цената им да се възстанови, като същевременно могат да ги използват за закупуването на жилище.
Better.com е клиент на "облачния" бизнес на Amazon - Amazon Web Services. Ипонечният онлайн кредитор стартира дейността си през 2014 г. Компанията се възползва от бума в цените на жилищата и вълната от рефинансирания на ипотеки, които съпътстваха пандемията и ниските лихви.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 2 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg