Много американци често пътуват до Мексико за евтини медицински услуги. Търсенето на изгодни сделки в сферата на здравеопазването обаче може да бъде опасно.

През миналия уикенд четирима американци бяха отвлечени в Матаморос, щата Тамаулипас, след като отиват с кола до мексиканския граничен град за козметичнa операция. Двама от тях са мъртви, а други двама оцеляват.

Граничните градове, като Матаморос, са сред най-опасните в Мексико. Наркокартелите контролират големи региони от щата Тамаулипас и често имат повече власт от местните сили на реда.   

Тези градове обаче са сред основните дестинации за медицински туризъм за десетки хиляди американци, някои от които не могат да си позволят здравеопазването в САЩ.

Някои от тези туристи, особено онези, които са запознати с региона, са се научили да вземат предпазни мерки. Една от тях е да регистрират автомобилите си в Мексико, което им позволява да сменят регистрационния номер с мексикански, за да не привличат толкова внимание.

Те също така избягват да се разхождат пеша в тези градове.

По-ниските цени и близостта превръщат Мексико във водеща дестинация за медицински туризъм за американците.

"Това е икономиката," казва Нестор Родригес, имиграционен експерт и преподавател по социология в Тексаския университет в Остин.

"Лекарствата и услугите са по-евтини в Мексико, най-вече денталните процедури. Можете да почистите зъбите си или да се сдобиете с имплант срещу малка част от цената, която трябва да платите в САЩ."

Качеството на здравните услуги обикновено отговаря на това, което един пациент може да открие и в САЩ, допълва той, въпреки че Центровете за контрол и превенция на заболяванията предупреждават за инфекции от хирургически процедури в Мексико.

Близо 1 милион американци пътуват всяка година до Мексико за медицински грижи, според данни на Мексиканския съвет на индустрията на медицинския туризъм.

Родената в Мексико американска гражданка Тайде Рамирес прекосява границата от повече от десетилетие за лечение на хипотиреоидизъм. Тя пътува два часа и половина от дома си в Сан Антонио до граничния пунк Ийгъл пас/Пиедрас Неграс.

Тя разполага със здравна осигуровка от своя работодател, но в САЩ трябва да доплаща повече, отколкото я таксуват в Мексико.

Рамирес разказва пред BBC, че обикновено отделя цял ден на пътуването и никога не е имала проблем по маршрута си на юг.

Безопасността обаче е на първо място. Тя не пресича граничния пункт вечер и се отправя директно към лекарския кабинет, преди бързо да се върне в САЩ. Рамирес също така никога не пътува сама, като с нея винаги са или нейната сестра, или синът ѝ.

За много гранични градове това е една от най-бързо разрастващите се индустрии.

В Нуево Ларедо, на няколко часа северозападно от Матаморос, по протежението на два основни коридора на юг има десетки зъболекарски кабинети и хотели за пътуващи с цел медицински грижи.

В Тихуана, в щата Баха Калифорния, само на три минути с кола южно от границата, през ноември 2022 г. отвори болничен комплекс на 33 етажа.

Рекламиран като "най-доброто място за медицински туризъм в света," NewCity Medical Plaza предлага медицински грижи в над 30 области, в това число козметични операции, както и хотел, и търговски център.

По последни данни държавният департамент на САЩ предупреждава гражданите да не пътуват до Тамаулипас заради местната престъпност и отвличанията, посочвайки, че пътническите автобуси и колите често могат да бъдат мишена.

Други гранични щати също имат издадени предупреждения за пътуване.

Въпреки че някои гранични градове са особено враждебно настроени към имигрантите и търсещите убежище, които се опитват да влязат в САЩ, насилието срещу американци в тези региони все още е рядкост.

Отвличането на четиримата американци и убийството на двама от тях е "необичайно," казва Родригес.

Това обаче е напомняне, че границата не е наистина безопасна, казва Родригес, който е спрял да посещава Мексико.