Много хора си мечтаят за бягство на гръцки остров, но в най-добрия случаи изживяват тази своя мечта по време на краткотрайна почивка.

За други това е избор на начин на живот, ако разбира се, разполагат с необходимите за това средства.

През 2022 г. Гърция отчита ръст в броя на хората, които кандидатстват по програмата на страната за “получаване на жителство срещу инвестиция”, въпреки че подобни проекти изпадат в немилост в други държави.

Издадените от Гърция “златни визи”, които предоставят петгодишно разрешително за пребиваване в страната на хора, които инвестират най-малко 250 000 долара в имоти, почти са се удвоили през миналата година до 2 767, според гръцкото министерство на миграцията.

За сравнение, техният брой е 1 525 през 2021 г.

И макар китайските граждани да са основните кандидатстващи, съставлявайки 63% от всички заявление от старта на програмата през 2014 г., сега се появява една нова кохорта от инвеститори – заможни американци.

Заявленията от страна на богати американци са скочили със 740% само през 2021 г., сочат данни на компанията Astons, което поставя Гърция на трето място като най-предпочитаната дестинация по тази програма за американците - след Португалия и Великобритания.

Португалия и Ирландия се отказаха от своите програми за гражданство срещу инвестиция

Португалия е най-предпочитаната дестинация за богати американци от няколко години, което се дължи на умерения климат, доброто качество на живот и достъпа до безгранични пътувания в ЕС.

След като през миналия месец страната обаче реши да прекрати програмата си за заможни граждани извън ЕС, което се случи дни след предприетия подобен ход от Ирландия, Гърция може би е на път да вземе короната.

Алина Лесина, имиграционен експерт в Astons, казва, че изглежда вероятно Гърция да се превърне в “предпочитаната дестинация” за богатите американци.

“Това не само е втората най-популярна програма за „златни визи“ в Европа сред американските инвеститори, но и интересът към нея отчита огромен ръст на годишна база,” казва Лесина.

Тази тенденция не е изненадваща, предвид това, че страната е особено харесвана от почиващите, казва Олимпия Анастасопуло, генерален секретар на министерството на туризма на Гърция.

“Ние имаме конкурентно предимство, в сравнение с тези останали държави,” казва Анастасопуло пред CNBC. “Разходите за живот са по-ниски, климатичните условия са страхотни целогодишно и прилагаме програмата, според нуждите,” казва тя.

Гърция вече обяви, че ще удвои минималния праг за инвестиции до 500 000 долара от май, с което сумата се доближава до тази по подобни програми в страни, като Испания.

Анастасопуло казва, че този ход има за цел “да защити местния имотен пазар и младите хора.” Тя обаче допълва, че промените са отворени за преоценка и потенциално приспособяване.

Все повече страни предлагат „златни визи“

Гръцката програма за „жителство срещу инвестиция“ е сред водещите в света, според най-новия индекс на консултантската компания Henley & Partners.

Европейските държави в момента доминират в класациите на подобни индекси, получавайки високи оценки за срок на обработка на документите, качество на живот и цялостни разходи.

Докато някои държави в Европа се отказват от „златните визи“, конкуренцията за привличането на богати хора се засилва в глобален мащаб. Африканските държави са сред тези, които предлагат ново жителство и двойно гражданство в замяна на инвестиции от страна на заможни хора.

Кения в момента е в напреднал етап от процеса по въвеждането на програмата за гражданство срещу инвестиция. Уганда също обмисля подобна програма.

Те се присъединяват към островната държава Мавриций, която предлага пребиваване в страната срещу минимална инвестиция от 375 000 долара в луксозен имот. Намиращите се наблизо Сейшелски острови предлагат гражданство срещу инвестиция от най-малко 1 млн. долара.