
Базираният в Калифорния кредитор SVB Financial Group е най-голямата банка, фалирала след финансовата криза от 2008 г. Внезапният ѝ колапс разтърси световните пазари и остави блокирани милиарди долари, принадлежащи на компании и инвеститори.
Калифорнийските банкови регулатори затвориха Silicon Valley Bank и назначиха Федералната корпорация за гарантиране на депозитите като синдик за разпореждане с нейните активи, съобщава Ройтерс.
Кредиторът, базиран в Санта Клара, беше 16-ият по големина в САЩ в края на миналата година с около 209 милиарда долара активи. Дейността му бе фокусирана върху финансиране на технологични стартъп компании. Агресивните повишения на лихвените проценти от страна на Федералния през последната година, които влошиха финансовите условия, изглежда са една от основните причини за фалита.
Тъй като по-високите лихвени проценти отложиха или спряха много от планираните първични публични предлагания на стартиращи фирми и направиха частното набиране на средства по-скъпо, някои клиенти на SVB започнаха да изтеглят парите си. За да финансира тегленията на депозити, в сряда SVB продаде портфейл от облигации на стойност 21 милиарда долара, състоящ се предимно от държавни облигации на САЩ, и заяви, че ще емитира преференциални конвертируеми акции за 2.25 милиарда долара, за да запълни дупката си във финансирането.
Докато се опитваше да набере капитал, за да компенсира отлива на депозити, банката загуби 1.8 милиарда долара от поевтиняването на държаните от нея държавни облигации.
Фалитът на Silicon Valley Bank е най-големият след този на Washington Mutual през 2008 г. и първият от 2020 година насам. Финансовата катастрофа от 2008 г. доведе до въвеждането на по-строги правила в банковия надзор както в Съединените щати, така и на много други места по света.
Регулаторите наложиха по-строги капиталови изисквания за американските банки, с цел да гарантират, че фалитът на отделни банки няма да навреди на цялата финансова система и икономика.

Какво ще се случи със Silicon Valley Bank?
Централният офис и всички клонове на Silicon Valley Bank ще отворят отново на 13 март и всички вложители ще имат пълен достъп до своите гарантирани депозити не по-късно от понеделник сутринта, съобщи Федералната корпорация за гарантиране на депозитите.
Но 89% от депозитите на банката, които са на обща стойност 175 милиарда долара, не са били застраховани към края на 2022 година и съдбата им засега е неясна.
Синдикът се опитва да намери друга банка, която е готова да придобие Silicon Valley Bank, но засега няма информация за евентуална възможна сделка.
Отделно от това, компанията-майка на Silicon Valley Bank, SVB Financial, работи с инвестиционната банка Centerview Partners и адвокатската кантора Sullivan & Cromwell, за да намери купувачи за другите си активи, които включват инвестиционната банка SVB Securities, инвестиционната компания Boston Private и фирмата за капиталови изследвания MoffettNathanson.
Не е ясно дали някой купувач ще прояви желания да купи тези активи, без SVB Financial преди това да е подала молба за банкрут. Агенцията за кредитен рейтинг S&P Global Ratings заяви в петък, че очаква SVB Financial да фалира заради задълженията си.
Компании като производителя на видеоигри Roblox Corp RBLX.N и производителя на стрийминг устройства Roku Inc. заявиха, че имат депозити за стотици милиони долари в банката. Roku обяви, че повечето от нейните депозити в SVB са незастраховани, което доведе до спад на акциите на компанията с над 10% в следборсовата търговия в петък.
Технологичните служители, чиито заплати се превеждаха банката, също са притеснени дали ще могат да получат заплатите си в петък.
Изпълнителният директор на SVB Financial Грег Бекер изпрати видео съобщение до служителите, в което признава за „невероятно трудните“ 48 часа, довели до колапса на банката.

Задават ли се проблеми за банковия сектор?
Проблемите в SVB подчертават как кампанията на Федералния резерв на САЩ и други централни банки за борба с инфлацията чрез прекратяване на ерата на евтините пари разкрива уязвимостите на пазара.
Американските банки загубиха над 100 милиарда долара от пазарната си капитализация през последните два дни, докато европейските банки изтриха още около 50 милиарда долара от стойността си, според изчисленията на Ройтерс.
Много от тях публикуваха изявления, в опит да успокоят инвеститорите и вложителите.
Някои анализатори прогнозират още проблеми в сектора, тъй като случаят с SVB за пореден път хвърли светлина върху потенциалните рискове в банковия сектор и неговата уязвимост към растящата цена на парите.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън се срещна с банковите регулатори в петък и изрази "пълна увереност" в способността им да реагират на ситуацията. Белият дом заяви в петък, че има доверие във финансовите регулатори на САЩ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- Как фалира един от най-старите хеджфондове в света?
- Какво представлява Европейската централна банка и какво значение има за България?
- От кои банки теглихме кредити през първото тримесечие на 2025 г.?
Калкулатори
Най-ново
Халкидики - регионът с най-много плажове със Син флаг в Гърция
преди 5 часаQatar Airways с рекордна печалба, Ryanair с 16% спад
преди 5 часаИспания нареди на Airbnb да премахне 65 000 имота
преди 5 часаФранция строи затвор за €400 млн. във Френска Гвиана
преди 5 часаЗа да ограничи цените: Норвегия засилва конкуренцията при хранителните магазини
преди 6 часа100 млн. евро приходи след 3 г.: Сирма Груп с амбициозни цели за растеж
преди 6 часаПрочети още
Кабинетът “Желязков” прекрати транспортната криза, протестът спира от утре
darik.bgЛиберал и консерватор отиват на балотаж на президентските избори в Полша
darik.bgРешаващ ден за войната в Украйна: Тръмп разговаря с Путин и Зеленски по телефона
darik.bgНа живо: Локомотив Пловдив удвои срещу Славия
dsport.bgАгитката на Славия с бойкот
dsport.bgКак премина поредното издание на Училище за родители: практически лекции, бебеносене и срещи с топ специалисти
9meseca.bg