Санкциите на Запада срещу руския и ирански петрол насочиха евтино гориво към Азия, а процесът подкопа една продължила с десетилетия тенденция, при която континентът плащаше повече за енергийни продукти от Европа, според трейдъри, анализатори и данни на Refinitiv Eikon.
Анализатори и държавни ръководители от страни потребителки използват термина „азиатска премия“ по отношение на по-високите цени, които азиатските вносители плащаха за петрол на големите износители, като страните от ОПЕК.
За Азия по-ниската премия се равнява на икономически стимул, което очертава поредната непредвидена последица от санкциите на Запада спрямо износителя на петрол и природен газ Русия, което доведе и до скок в цените, които европейците плащат за природен газ.
"Спокойно може да се каже, че някои големи потребители в Азия, най-вече Китай и Индия, са големите печеливши от санкциите," казва пред Reuters Оле Хансен, ръководител Търговия със суровини в Saxo Bank.
Западните санкции са накарали Русия да продава над два пъти повече суров петрол на Азия в 12-те месеца до януари, сочат дани на Kpler.
По някои оценки, Иран, спрямо която има наложени санкции от САЩ, е повишила износа си до най-високото му ниво от години, като Китай е най-големият купувач.
Основният руски сорт петрол Урал, който преди инвазията в Украйна се продаваше в Европа с няколко долара на барел под цената на Брента, се продава в Азия с 24 долара по-евтино, според данни на Refinitiv Eikon.
Според източници от индустрията, пожелали анонимност, отстъпката е по-малка от порядъка на 10-15 долара за барел.
Дори и при отстъпка от около 15 долара за барел, една рафинерия в Индия, която преработва 200 000 барела на ден, би пестила по 3 млн. долара дневно от покупките на суров петрол, в сравнение със свой европейски конкурент.
На годишни база спестените средства биха надхвърлили 1 млрд. долара.
Министърът на петрола на Индия Хардип Сингх Пури заяви в началото на февруари, че страната му ще продължи да купува от Русия, ако цените "продължат да бъдат добри".
Азиатската премия води началото си от 80-те години на миналия век, когато страните износителки на петрол предлагат по-високи цени на купувачите от Азия, които са по-зависими от вноса.
Азиатските купувачи са правили опити и преди за ограничаване на премията, инвестирайки в рафинерии с цел повишаване на търсенето и подобряването на позициите им при преговорите.
Саудитска Арабия и други водещи износители отразиха текущите промени в значително по-ниските официални продажни цени, изразени като разлика с регионалните референтни стойности.
В трите месеца до февруари Саудитска Арабия намали цените за основния си сорт арабски лек суров петрол Arab Light за купувачи от Азия, въпреки че повиши цените за април и март.
От ноември Саудитска Арабия е намалила разликата в цената на петрола Arab Light, продаван в Азия, с 3.35 долара на барел. В същото време, разликата в продажната цена за Европа е увеличена с 10 цента на барел за същия период.
Други големи износителки на петрол от ОПЕК, като Ирак и Кувейт, също намалиха официалните си продажни цени за Азия от ноември насам. Ирак е намалила разликата спрямо регионалния бенчмарк за сортовете Basrah Medium и Basrah Heavy за Азия и я е увеличила за Европа.
"Иран, а вече и Русия, се конкурират все повече по отношение на цените, други страни производителки от Близкия изток трябва да коригират цените си, а резултатът от това са относително по-високи продажни цени за Европа," казва Хансен от Saxo Bank.
Индия е сред страните, които се оплакваха от азиатска премия, която плащат на големите държави износителки.
"Азиатците имаха по-малко възможности от останалата част от света, тъй като тяхното ценообразуване трябваше да привлича износ на дълги разстояния," казва експертът по енергийните пазари Хорхе Монтепек. "Така по дефиниция азиатците трябваше да плащат повече, докато Европа и Америка имаха и местно предлагане."
Сега, след като Европа изгуби Русия като източник на предлагане, континентът трябва да привлича доставки на суровината от по-далече и "на теория цените от Близкия изток стават по-неизгодни за европейците," допълва той.
Цената на арабския лек суров петрол в Европа, според приблизителна оценка, базирана на данни на Refinitiv, се доближава до паритет, а понякога и надхвърля тази за Азия през 2023 г.
През 2021 г. и в началото на 2022 г. цената за Азия е била предимно по-висока.
Спадът в доставките на Русия за Запада и отстъпката в цената за Индия правят азиатската премия излишна, смята Нийл Аткинсън, независим анализатор и бивш високопоставен служител на Международната агенция по енергетика.
"Тези стандартни модели за азиатски премии или отстъпки, всъщност, не се прилагат. Обстоятелствата са толкова извънредни, че на практика нямаме свободен пазар, какъвто обикновено имаме в нормални времена", допълва той.
Не всички обаче очакват Европа да плаща по-високи цени в по-дългосрочен период, тъй като други доставчици, от които Азия купува по-малко, запълват празнините, а евентуален край на войната в Украйна би могъл да възстанови руските доставки на суров петрол.
"След като войната приключи, смятам, че ще настъпи известна нормалност и в крайна сметка, санкциите ще бъдат вдигнати, което ще позволи на Русия да се конкурира при равни условия за клиенти," казва Хансен от Saxo Bank.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 2 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 4 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg