Основните щатски борсови индекси вчера записаха повишения във втора поредна сесия.

Dow Jones Industrial Average нарасна с близо 1%, S&P500 се повиши с 1.3%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 1.58% нагоре.

Ръстът дойде на фона на признаците за отслабване на страховете около продължаващата банкова криза, като инвеститорите бяха окуражени от засилващата се вероятност краят на затягането на паричната политика от страна на Федералния резерв да е близо.

Пазарите очакват по-късно днес новини от Фед в края на двудневното заседание на централната банка. Повечето инвеститори смятат, че основната лихва ще бъде повишена с 25 базисни пункта.

Около регионалните банки в САЩ остава известно напрежение, като акциите на First Republic Bank вчера поевтиняха на фона на появилата се информация, че правителството може би участва в спасителна сделка, която ще постави акционерите в неизгодно положение.

Фючърсите на щатските индекси днес бележат минимални повишения. Ръстът при фючърсите на EUROSTOXX 50 е от 0.2%, докато тези на FTSE нарастват с 0.1%.

Доходността по щатските двегодишни държавни облигации се колебаеше около нивото от 4.13%, след като стигна до 5.085% и се върна до 3.635% само за девет сесии.

Европейските държавни ценни книжа също се включиха. Доходността по двегодишните германски облигации вчера записа най-големия си дневен скок от 2008 г., след като пазарите започнаха отново да отчитат още повишение на лихвите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Това помогна на еврото да поскъпне до петседмичен връх от 1.0789 спрямо долара, като европейската валута за последно задържаше позиции при 1.0770.

Доларът тръгна в другата посока спрямо йената, където доходността по държавните облигации все още се контролира от Централната банка на Япония и поскъпна до 132.40 йени.

По-рано през седмицата щатската валута поевтиня до 130.55 йени заради нарасналото търсене на йената, която е считана за валута убежище.

При суровините лекото подобрение на рисковите нагласи доведе до поевтиняване на златото до 1 939 долара за тройунция, като металът отстъпи от достигнатия в понеделник връх от 2 009 долара.

Цените на петрола се понижават, след като изнесени данни показаха, че запасите на САЩ неочаквано са се повишили през миналата седмица, което е признак, че търсенето на горива може би отслабва.

Фючърсите на петрола от сорта Брент поевтиняват с 0.44%, до 74.99 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпват с 0.5%, до 69.32 долара за барел.