Обикновено е доста трудно да не забележите суперяхта. Новата концепция на Jozeph Forakis Design обаче е замислена така, че да „изчезва“.

Описана като „практически невидима“ - както по отношение на дизайна, така и по отношение на въздействието си върху околната среда, 88-метровата Pegasus ще бъде първата в света 3D отпечатана суперяхта.

Огромният кораб ще има „крила“ от огледално стъкло, които ще отразяват заобикалящата го среда, така че да го слеят с нея, съобщава CNN.

„Направена от облаци“

Надстройката на суперяхтата ще бъде оборудвана със слънчеви панели, които захранват електролизатори, извличащи водород от морска вода.

След това той се преобразува в електричество, съхранявано в литиево-йонни батерии, които могат да се използват за захранване на операционни системи и удобства на борда.

Според концепцията, Pegasus ще произвежда нулеви емисии и ще има почти безкраен обхват. Дизайнерът Джоузеф Форакис твърди, че сънувал яхтата на плаж в Гърция.

„Бях вдъхновен да създам яхта възможно най-близо до морето и природата, направена от облаци, носещи се над водната линия“, казва той. „Исках да почета природата, като се слее с нея и стане почти невидима.“

Нулеви емисии

Суперяхтата ще бъде конструирана с помощта на роботизиран 3D печат „за създаване на мрежеста рамка, интегрираща корпуса и надстройката“, което ще изисква „по-малко енергия, материали, отпадъци, пространство и време“, отколкото по-традиционен плавателен съд.

Що се отнася до вътрешността, Pegasus ще е оборудвана с различни удобства, включително клуб за билярд с басейн в стил аквариум, който може да работи като хеликоптерна площадка, когато е покрит. Има и плажен клуб с огромна хидромасажна вана и сгъваеми балкони.

Отличителна черта на интериора е „Дървото на живота“, което се простира през всичките четири палуби, свързани със скулптурна вита стълба, и служи като ядрото на хидропонна градина, доставяща прясна храна и пречистваща въздуха.

Какви са шансовете концепцията да се превърне в реалност в не много далечното бъдеще?

Според екипа на Jozeph Forakis Design, проектът е разработен на базата на „научен факт, а не измислица“, но ключовите технологии, необходими за реализирането му, ще изискват „по-нататъшно развитие“, за да бъде конструиран.

Иновативен дизайн

Форакис изчислява, че изграждането на концепцията ще отнеме пет до седем години, като се надява тя да бъде представена до 2030 г.

„Сега е времето за смели скокове към нашето колективно устойчиво бъдеще“, добавя Форакис. „Pegasus е смела, но постижима визия за близкото бъдеще на индустрията на суперяхти, където човек и машина живеят в хармония с природата, вместо да се конкурират или компрометират с нея.“

И въпреки че дизайнерското студио вече е получило „няколко“ сериозни запитвания от купувачи, за момента Pegasus остава само концепция.

По-рано тази година италианското студио Lazzarini Design Studio представи концепцията Plectrum - 74-метров „летящ“ кораб, който може да се издигне над водната повърхност.

Междувременно, испанското студио Rodriguez Design наскоро обяви планове за създаване на Catalina - привлекателна концепция за петпалубна суперяхта с гигантска инфинити гореща вана.