Щатският борсов индекс Dow Jones Industrial Average нарасна вчера, надграждайки повишението от миналата седмица, след като инвеститорите опитаха да оставят зад гърба си кризата, която се разрази в сектора на регионалните банки по-рано през месеца след фалита на Silicon Valley Bank.

Индексът на сините чипове на Уолстрийт добави 0.6% във вчерашната сесия, докато S&P 500 затвори с 0.2% нагоре. Технологичният индекс Nasdaq Composite записа понижение от 0.5% за деня.

Акциите на регионалните банки в САЩ вчера поскъпнаха, а секторът беше подкрепен от поредица от събития. През уикенда стана ясно, че отливът на депозити от малки банки в посока гиганти в индустрията, като JPMorgan Chase и Wells Fargo, се забавя в последните дни.

От публикация на Bloomberg пък стана ясно, че щатските власти обмислят разширяване на програмата за отпускане на спешни заеми на банките, което ще осигури повече време на First Republic да подобри ликвидността си.

First Citizens BancShares е постигнала споразумение за придобиването на части от Silicon Valley Bank, информираха от Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC).

Акциите на технологичните акции обаче поевтиняха, след като повишението на лихвите попари надеждите за по-добри перспективи пред акциите. Спадът при Alphabet беше от 2.8%, докато книжата на Meta изгубиха 1.5%.

На валутните пазари еврото поскъпва с 0.13%, до 1.08135 спрямо долара, докато ръстът при британския паунд е от 0.24% до 1.2316.

Доларовият индекс губи 0.2% за деня, което направи златото по-привлекателно за купувачите, притежаващи други валути.

Цените на метала нараснаха днес с поевтиняването на долара. Спот цената на златото се повиши с 0.2% - до 1 958.85 за тройунцуя. Цената на метала вчера падна с над 1%, след като инвеститорите се насочиха към по-рискови активи.

Вчера петролът поскъпна с над 3 долара за барел, след като спирането на износа от Кюрдистан засили опасенията относно предлагането, докато в същото време бaнковото придобиване в САЩ намали страховете, че финансовите сътресения биха могли да навредят на икономиката и да ограничат търсенето на горива.

Тази сутрин фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) поевтиняват с 0.15%, до 72.20 долара за барел, докато тези на брента губят 0.49% до 77.74 долара за барел.