Декларацията на американския милиардер Марк Закърбърг през февруари, че 2023 г. ще бъде „годината на ефективността“ до голяма степен илюстрира промяната в настроенията на цялата Силициева долина.  На 14 март Meta, технологичният гигант, управляван от Закърбърг, обяви, че ще уволни 10 000 служители, в допълнение към предишните 11 000, които съкрати миналия ноември.

Meta не е единствената компания, която предприема подобни мерки. На 20 март Amazon заяви, че ще съкрати още 9000 корпоративни служители, след като вече освободи 18 000. От началото на тази година американските технологични фирми са обявили 118 000 съкращения, по данни на Crunchbase, цитирани от The Economist. 

Те се добавят към предишните 140 000 служители, уволнени миналата година. И, вероятно, тепърва предстоят още такива новини. На 24 март главният оперативен директор на компанията за бизнес софтуер Salesforce намекна, че компанията скоро ще предприеме нови съкращетия, добавяйки ги към предишните 8000, обявени през януари.

Засега инвеститорите приветстват идеята за известно съкращаване на разходите. Технологичният индекс Nasdaq се повиши с 16% спрямо дъното, достигнато в края на декември. 

Уволненията от началото на 2022 г. представляват само 6% от работната сила на американската технологична индустрия. Тъй като технологичните компании продължиха да наемат хора през 2022 г., съкращенията едва сега започнаха да намаляват общата заетост в индустрията. За сравнение, между пика на т. нар. "dotcom балон" в началото на века и най-ниската му точка в края на 2003 г. общата технологична работна сила в Америка е намаляла с 23%, или 685 000 работни места.

Но, въпреки това, настоящата вълна от съкращения е достатъчно мащабна, за да повдигне два въпроса - първо, кои служители губят работата си, и второ, къде отиват съкратените работници?

Досега инженерите и програмистите до голяма степен са "пощадени", отбелязва пред The Economist Тим Хърбърт от Асоциацията на индустрията за компютърни технологии. Вместо това "брадвата" пада главно върху бизнес отделите по продажби и набиране на персонал. Те са нараснали стабилно като дял от заетостта в технологичната индустрия през последните години, което е и знак, че може би са били "раздути" твърде много. 

От началото на пандемията от COVID-19 през пролетта на 2020 г. до пика на заетостта в началото на 2023 г. технологичният сектор е добавил около 1 милион работници. А този процес изискваше наемането и на много специалисти по човешки ресурси. Едно от правилата на т. нар. "headhunting" (или лов за служители) гласи, че един HR експерт може да наеме 25 нови служители годишно. 

Сега обаче много от тези експерти по човешки ресурси може да са станали излишни, на фона на съкращенията в индустрията. 

Техническите специалисти също не са "имунизирани" в този процес. Като част от съкращенията, Meta ще преструктурира и своите технически отдели през април. Освобождаването на талантливи технологични работници може да се окаже добре дошло за други сектори, които се борят с предизвикателствата на дигитализацията. Години наред "конвенционалните" индустрии, като промишлеността, например, се конкурираха с технологичната индустрия за таланти. Сега те имат възможност да наемат хората, тръгващи си от Силициевата долина. 

Американският производител на селскостопанска техника John Deere наема уволнени технологични работници, в опита си да направи своите машини "по-умни". Миналата година фирмата отвори офис в процъфтяващия технологичен център Остин в Тексас. 

Производителите на автомобили, които все повече се фокусират върху софтуера, също са "гладни" за таланти. Същото важи и за банките, застрахователите и търговските вериги.

Някои от съкратените инженери и програмисти помагат за подхранването на ново поколение стартиращи компании. Вълнението е особено силно в оживеното поле на т. нар. "генеративен" изкуствен интелект, който използва сложни алгоритми и множество данни, за да произведе всичко – от есета до произведения на изкуството. Приложенията, подобни на ChatGPT тепърва се развиват и всъщност това е една от технологичните области, в които наемането на нови хора продължава с високи темпове. 

Оптимистите се надяват, че тази технология, подобно на смартфоните преди нея, ще отключи нова вълна на творчески иновации. Новият изкуствен интелект може след време да направи много човешки професии ненужни, но, подобно на други технологични пробиви в миналото, би могъл да създаде изцяло нови категории работни места. Включително и в самата технологична индустрия, пише още The Economist.