Интернет някога принадлежеше на котките.

Става въпрос за периода в края на 90-те години на миналия век, когато изглеждаше, че всички, които бяха онлайн, публикуваха снимки на пухкавите си домашни любимци.

Между другото, блогът My Cat Hates You, който беше пионер в публикуването на снимки на сърдити котки, все още е онлайн.  

Имаше и други неща, освен котките, разбира се. По онова време интернет беше нещо голямо, но все още не чак толкова съществено. И никой не беше напълно сигурен как точно ще се развие.

След тази първоначална ера световната мрежа престана да бъде едно отделно нещо и се превърна във "всичко". С течение на времето ставаше все по-трудно да предадете училищен проект или да свършите работата си без интернет. А скоро след това стана почти невъзможно. 

Бизнесът, институциите и домакинствата бяха онлайн. Появиха се Facebook и Twitter. Някои хора осъзнаха, че прекарват твърде много време в интернет, а други продължиха да публикуват снимки на котки.

Днес изглежда, че отново сме в края на една ера от развитието на мрежовите технологии. Въпреки всички добри и лоши неща, които ни донесе, интернет винаги е бил предимно наш, на хората.

Да, някои от имейлите, които получаваме, са автоматизирани, ботовете на Google претърсват мрежата за информация как да класират уеб страниците в резултатите от търсенето, а някои компютри стават част от роботизирани мрежи, които добиват биткойни. 

Но интернет все още е проектиран за хората, които имат задача да го използват и изследват. Или поне беше така, защото много скоро тази ситуация може да се промени, пише електронното издание Mashable. 

Човеко, отдръпни се и направи път на AI

OpenAI наскоро пусна нова версия на AI модела, който захранва чатбота ChatGPT - GPT-4. За първи път той има способността да разбира и обработва информация от изображения.

Това отваря някои възможности, които преди това не бяха налични, и вече има достатъчни примери как може да промени много неща.

ChatGPT е езиков модел на AI, който може да генерира изненадващо човешки звучащи отговори на множество запитвания. Чатботовете съществуват от десетилетия, но ChatGPT е различен, защото може да отговоря както на конкретни, така и на абстрактни въпроси.

Може да се преструва, че е някой друг или да пише стихове и пиеси в стиловете на известни поети и драматурзи.

Предишната основна версия на ChatGPT, базирана на модела GPT-3, буквално превзе интернет и бързо се превърна в най-бързо развиващото се приложение в историята. 

GPT-4 обаче има още по-голям потенциал, макар че това не се вижда веднага. Когато "чатите" с него, той не звучи коренно различно от своя предшественик. Но проправя пътя за много по-мощни приложения.

Това включва изграждане на AI модел, който може да взаимодейства с всички или повечето от елементите на уеб страница, както и създаване на функционален уебсайт само на базата на скица, нарисувана с молив върху хартия.

Промените в GPT-4 му позволяват да разбира по-дълги входни заявки и да генерира по-дълги отговори, което означава, че ще може да създава доста сложни приложения сам.

За разлика от хората, които могат да вършат една, две или максимум три задачи наведнъж, AI ботът е ограничен единствено от параметрите на хардуера, с който работи.

Дайте му мощен процесор и много памет и той може да изпълнява милиони или милиарди задачи на ден, ако е необходимо. Когато разглеждаме последиците от инструмент като GPT-4, трябва да вземем предвид огромния мащаб, в който може да работи.

Сега, когато ChatGPT (а скоро и други, подобни на него, AI ботове) могат както да използват, така и да създават уеб страници, хората ще започнат да го използват, за да сърфират в мрежата и да създават нови елементи от нея.

По всяка вероятност тя ще се превърне в гигантски, невероятно заплетен лабиринт от данни, който ще бъде "непроницаем" за хората, освен ако не използват изкуствен интелект, който да им помага да се ориентират в него. 

Искате да свършите нещо онлайн? Попитайте AI

Да кажем, че трябва да прегледате серия от обяви за недвижими имоти в Хюстън. Американската компания AdeptAILabs създаде бот, който може да направи това вместо вас. Освен това, той може да изпълнява сложни задачи в Salesforce, като изисква само едно изречение като входна информация. 

Ако учите за изпит по право, може би е добра идея да помолите ChatGPT за помощ. В края на краищата, той се представя по-добре от повечето юристи на адвокатските изпити.

Автоматизиран правен асистент, базиран на GPT-4, вече съществува и, въпреки че все още не може да замени адвокатите, скоро може да се превърне в незаменим инструмент в тяхна помощ. 

Всъщност, AI асистентите, които могат да изпълняват всякакви уеб задачи вместо вас, вече съществуват, а някои са на път да станат по-мощни благодарение на GPT-4.

След като станат добри като хората в изпълнението на определени задачи, правенето на нещата "по стария начин", без помощта на AI бот, може да се превръне в чиста загуба на време. И след като това се случи, мрежата вероятно ще започне да се променя.

Мрежа от различен вид 

Посоката, в която се движи развитието на интернет, може би е към превръщането в някаква "метамрежа", в която не "сърфирате" лично, а вместо това говорите с бот, който извлича необходимата ви информация.

Подобно на напълно автономна кола, която вече не се нуждае от шофьор, мрежата може скоро да започне да се променя и адаптира, така че да бъде лесно достъпна за ботовете, а не толкова за хората.

В известен смисъл, това вече се е случило – огромна част от онлайн операциите се извършва от софтуер, а не от хора. Но поне "фасадата" на мрежата, обърната към хората, е останала.

След няколко години може дори и тя вече да не е необходима или пък да приеме различна форма, съобразена с нуждите и интересите на всеки отделен потребител.

Един от примерите, който много потребители намират за изключително досаден, са "пъзелите", които изискват от вас да докажете, че сте човешко същество, а не робот, разпознавайки определени изображения.

Някои от тях вече използват картинки, генерирани от AI. Има доста ирония в това, че системата кара роботите да създават изображения, след което моли вас, човека, да идентифицирате точно тези изображения с надеждата, че друг AI няма да може да направи това. 

В това уравнение човекът изглежда като ненужен посредник, който един ден ще бъде премахнат напълно.

И това вече се случва. В тест на уменията на GPT-4, OpenAI накара ChatGPT да се представи като сляп човек, за да заобиколи успешно изискване за решаване на подобен пъзел.

Всъщност, той убеди човек, служител на TaskRabbit, да реши пъзела вместо него и да му предостави отговорите. Изкуственият интелект премина теста, предназначен за преминаване само от хора, и го направи, като подмами човек да изпълни неговите предложения.

Нищо от това не означава, че ChatGPT е „жив“ или по някакъв начин по-умен от нас. Това все още е просто инструмент, който хората могат да използват.

Но лекотата и скоростта, с които GPT-4 може да изпълнява определени задачи, предвещава бъдеще, в което просто няма смисъл хората да ги изпълняват сами. Лесно е да си представим гатанки, които са предназначени не само да отблъскват глупавите ботове, но и хората, като позволяват само на "умните" ботове да влизат в определени сайтове или да получават достъп до определен обем от данни.

Мрежа, която е предназначена за използване от изкуствен интелект, може да има части, които не са предназначени за човешка употреба. Или поне не без "посредник". 

Все пак има едно нещо, което все още можем да направим сами - да публикуваме снимки на котки.