Повече от 70 години, след като гепардите официално са обявени за изчезнали в Индия, страната вече е дом на четири новородени от вида, съобщиха властите.
Родители на малките са Сияя и Фреди - два от осемте гепарда, дошли от Намибия в Kuno National Park в щата Мадя Прадеш миналия септември, като част от правителствен план за повторно заселване на 50 от големите котки в Индия през следващите пет години.
В Twitter министърът на околната среда Бхупендер Ядав нарича раждането на гепардите „значително събитие в нашата история на опазване на дивата природа“, съобщава CNN.
Премиерът на Индия Нарендра Моди също приветства съобщението, наричайки го „чудесна новина“.
From bad news yesterday to renewed hope for #ProjectCheetah this morning. Female cheetah Siyaya gave birth to four healthy cubs. Today, CCF Conservation Biologist Eli Walker confirmed and made visual contact (they're ~5 days old) in the nest. He took the first photos/videos. pic.twitter.com/gagpTRIxfv
— Cheetah Conservation Fund (@CCFCheetah) March 29, 2023
Информацията за раждането на малките гепарди идва само дни, след като един от намибийските гепарди - женска на име Саша, почина от бъбречно заболяване.
Докато гепардите са обявени за изчезнали в Индия през 1952 г., днес те отново бродят в един от националните паркове на страната.
Групата, пристигнала от Намибия през септември, се състои от три мъжки и пет женски възрастни гепарда, включително Саша и Сияя, според Намибийския фонд за опазване на гепардите (CCF).
Животните са преместени от карантинното заграждение в зоните за аклиматизация през ноември миналата година и по-късно пуснати в парка. През февруари още дузина гепарди – седем мъжки и пет женски, са докарани от Южна Африка.
Гепардите са единственият изчезнал голям хищник в Индия, след като горите са изсечени, за да се развият селища и да се създадат плантации, което води до загуба на местообитание за големите котки.
Считани за по-малко опасни от тигрите и сравнително лесни за опитомяване, гепардите често са използвани от индийските благородници за спортен лов.
Днес петнистите котки се срещат в Южна и Източна Африка, особено в Намибия, Ботсвана, Кения и Танзания, според Световния фонд за дивата природа (WWF).
Но застрашените котки в миналото се радват на много по-голям обхват. В исторически план гепардите са обитавали Близкия изток и Централна Индия, както и по-голямата част от Субсахарска Африка.
Загубата на местообитания, бракониерството и конфликтите с хората са намалили значително популациите им. В момента в дивата природа са останали по-малко от 7000 гепарда, според WWF.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 3 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 5 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg