
Повече от 70 години, след като гепардите официално са обявени за изчезнали в Индия, страната вече е дом на четири новородени от вида, съобщиха властите.
Родители на малките са Сияя и Фреди - два от осемте гепарда, дошли от Намибия в Kuno National Park в щата Мадя Прадеш миналия септември, като част от правителствен план за повторно заселване на 50 от големите котки в Индия през следващите пет години.
В Twitter министърът на околната среда Бхупендер Ядав нарича раждането на гепардите „значително събитие в нашата история на опазване на дивата природа“, съобщава CNN.
Премиерът на Индия Нарендра Моди също приветства съобщението, наричайки го „чудесна новина“.
From bad news yesterday to renewed hope for #ProjectCheetah this morning. Female cheetah Siyaya gave birth to four healthy cubs. Today, CCF Conservation Biologist Eli Walker confirmed and made visual contact (they're ~5 days old) in the nest. He took the first photos/videos. pic.twitter.com/gagpTRIxfv
— Cheetah Conservation Fund (@CCFCheetah) March 29, 2023
Информацията за раждането на малките гепарди идва само дни, след като един от намибийските гепарди - женска на име Саша, почина от бъбречно заболяване.
Докато гепардите са обявени за изчезнали в Индия през 1952 г., днес те отново бродят в един от националните паркове на страната.
Групата, пристигнала от Намибия през септември, се състои от три мъжки и пет женски възрастни гепарда, включително Саша и Сияя, според Намибийския фонд за опазване на гепардите (CCF).

Животните са преместени от карантинното заграждение в зоните за аклиматизация през ноември миналата година и по-късно пуснати в парка. През февруари още дузина гепарди – седем мъжки и пет женски, са докарани от Южна Африка.
Гепардите са единственият изчезнал голям хищник в Индия, след като горите са изсечени, за да се развият селища и да се създадат плантации, което води до загуба на местообитание за големите котки.
Считани за по-малко опасни от тигрите и сравнително лесни за опитомяване, гепардите често са използвани от индийските благородници за спортен лов.

Днес петнистите котки се срещат в Южна и Източна Африка, особено в Намибия, Ботсвана, Кения и Танзания, според Световния фонд за дивата природа (WWF).
Но застрашените котки в миналото се радват на много по-голям обхват. В исторически план гепардите са обитавали Близкия изток и Централна Индия, както и по-голямата част от Субсахарска Африка.
Загубата на местообитания, бракониерството и конфликтите с хората са намалили значително популациите им. В момента в дивата природа са останали по-малко от 7000 гепарда, според WWF.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Саудитска Арабия и Индонезия сключиха сделки за $27 млрд.
преди 34 минУчени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
02.07.2025Средностатистическият инвеститор у нас: На 35 години и фен на Nvidia
02.07.2025Грийнс ООД: Историята на модерните земеделци от Първомай
02.07.2025Как ще се превалутират пенсиите в евро?
02.07.2025AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
02.07.2025Прочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgЗа ЦСКА: Този сезон, ще е като миналия, само дето ще е този сезон (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА си тръгна с пълна кошница и без победа от Словения
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg