Повече от 70 години, след като гепардите официално са обявени за изчезнали в Индия, страната вече е дом на четири новородени от вида, съобщиха властите.

Родители на малките са Сияя и Фреди - два от осемте гепарда, дошли от Намибия в Kuno National Park в щата Мадя Прадеш миналия септември, като част от правителствен план за повторно заселване на 50 от големите котки в Индия през следващите пет години.

В Twitter министърът на околната среда Бхупендер Ядав нарича раждането на гепардите „значително събитие в нашата история на опазване на дивата природа“, съобщава CNN.

Премиерът на Индия Нарендра Моди също приветства съобщението, наричайки го „чудесна новина“.

Информацията за раждането на малките гепарди идва само дни, след като един от намибийските гепарди - женска на име Саша, почина от бъбречно заболяване.

Докато гепардите са обявени за изчезнали в Индия през 1952 г., днес те отново бродят в един от националните паркове на страната.

Групата, пристигнала от Намибия през септември, се състои от три мъжки и пет женски възрастни гепарда, включително Саша и Сияя, според Намибийския фонд за опазване на гепардите (CCF).

Животните са преместени от карантинното заграждение в зоните за аклиматизация през ноември миналата година и по-късно пуснати в парка. През февруари още дузина гепарди – седем мъжки и пет женски, са докарани от Южна Африка.

Гепардите са единственият изчезнал голям хищник в Индия, след като горите са изсечени, за да се развият селища и да се създадат плантации, което води до загуба на местообитание за големите котки.

Считани за по-малко опасни от тигрите и сравнително лесни за опитомяване, гепардите често са използвани от индийските благородници за спортен лов.

Pixabay

Днес петнистите котки се срещат в Южна и Източна Африка, особено в Намибия, Ботсвана, Кения и Танзания, според Световния фонд за дивата природа (WWF).

Но застрашените котки в миналото се радват на много по-голям обхват. В исторически план гепардите са обитавали Близкия изток и Централна Индия, както и по-голямата част от Субсахарска Африка.

Загубата на местообитания, бракониерството и конфликтите с хората са намалили значително популациите им. В момента в дивата природа са останали по-малко от 7000 гепарда, според WWF.