Базираните в България инвестиционни фондове управляват активи за 2.7 млрд. лева в края на 2022 г., откогато са последните данни на Българска народна банка.

Професионалното управление на активи в страната се развива с бърза скорост, като справка на Darik Business Review показва, че активите под управление нарастват двойно в последните пет години.

Спрямо десетилетие по-рано път те те бележат четирикратен ръст.

Как се представят родните взаимни и борсово-търгувани фондове?

За да сравним резултатите им от началото на годината, използвахме данни от Българската асоциация на управляващите дружества.

Тя показва, че от началото на 2023 г. общо 11 от фондовете у нас постигат доходност от над 3%, затова ще се спрем на тях в днешния материал.

Най-добре от всички за 2023 г. се представя Компас Глобъл Трендс. Фондът постига 14.17% доходност до 28 март, което е двойно повече от Астра Глобал Екуити със 7.69% и Компас Евроселект с 6.16%. 

Малко над 5% е доходността за други два фонда - Адванс Възможности в Нова Европа и ЦКБ Прайвит, докато ДСК Глобални компании и ПИБ- Авангард са реализирали 4.78 и 4.57% възвръщаемост за инвеститорите.

Между 3 и 4% е доходността за други четири фонда – Скай Нови Акции, Expat Gold, който следи представянето на златото, както и Елана Глобален Фонд Акции и ДСК Динамика.

Фондовете са добър инструмент за инвестиции на капиталовите пазари, тъй като те предлагат професионално управление. Минималната сума, с която можем да стартираме при повечето от тях е от 100 до 200 лева, а препоръчителният хоризонт за вложенията между поне 5 и 7 години.