Борсовите индекси на Уолстрийт стартираха седмицата с понижения, на фона на разнопосочните очаквания на инвеститорите за бъдещите действия на Федералния резерв на САЩ по отношение на лихвените проценти. 

Широкият индикатор S&P 500 приключи първата сесия за седмицата със спад от 0.2%, след като в петък затвори на най-високото си ниво от над девет месеца насам. Технологичният Nasdaq Composite се понижи с 0,1%, докато индустриалният бенчмарк Dow Jones Industrial Average отстъпи с 0.59%. 

От общо 11-те секторни индекса на S&P 500, 7 се понижиха, като най-силен спад се отчете в промишлеността (с 0.71%) и енергетиката (0.58%). 

След силния сезон на отчетите и очакванията, че Фед може да спре своя агресивен цикъл на затягане на паричната политика, S&P 500 се повиши с близо 20% от дъното, достигнато през октомври миналата година.

Той беше подкрепен и от по-добрите от очакваното печалби на технологичните гиганти, като Apple, Nvidia и Microsoft.

Apple приключи борсовата сесия в понеделник със спад от 0.8%, след като най-високо оценената компания в света представи своите слушалки с добавена реалност, наречени Vision Pro.

По-рано през деня книжата на Apple се повишиха с 2.2% и достигнаха нов исторически връх от 184.95 долара за брой, но след това изтриха спечелените позиции и затвориха "на червено". 

Nvidia загуби 0.4% от пазарната си капитализация, а акциите на Tesla поскъпнаха с 1.7%, след като стана ясно, че продажбите на производителя на електрически превозни средства в Китай са скочили през май.

Засилвайки очакванията, че Фед може да спре повишаването на лихвените проценти, проучване на Института за управление на доставките показа, че секторът на услугите в САЩ почти не е нараснал през май, тъй като новите поръчки се забавят.

Показателят за вложенията на бизнеса в нови доставки падна до тригодишно дъно, което може да подпомогне борбата на Фед срещу инфлацията.

Според инструмента FedWatch на борсата в Чикаго, вероятността Фед да задържи лихвените проценти без промяна на следващото си заседание, насрочено за 13 и 14 юни, е почти 80%. Пазарните участници обаче очакват ново повишение през юли.

На стоковите пазари тази сутрин петролът регистрира спад, на фона на очакванията за забавяне на глобалния икономически растеж. 

Фючърсите на американския лек суров петрол бележат понижение от 0.4% до 71.87 долара за барел, докато тези на сорта брент отстъпват с 0.3 на сто, до 76.50 долара за барел. 

Саудитска Арабия обеща да намали добивите на петрол с още 1 милион барела на ден през юли, но инвеститорите се съмняват дали по-ниските производствени цели за останалите членове на ОПЕК+, особено Русия, Ангола и Нигерия, биха имали осезаемо въздействие върху пазара, като се има предвид, че те привеждат целите в съответствие с действителните нива на производство.