Много важно е човек да може да преценява рисковия си толеранс, времевия си хоризонт и на база на това да предприема действия по отношение на своите инвестиции.
Това заяви Веселин Димитров, трейдър и финансов анализатор в Експат Капитал, по време на форума Investing in our Future, организиран от Darik Business Review.
Димитров посочи като пример и корекцията на глобалните пазари в началото на април, породена от по-големия от очаквания мащаб на търговските мита, наложени от Доналд Тръмп на останалата част от света.
Това доведе до масова паника сред инвеститорите и особено индивидуалните, което, според Димитров, беше много показателно и напомни за фундаменталния принцип в инвестирането - диверсификацията.
По негови думи със сигурност човек на 60 г. не би се чувствал по същия начин като човек на 20 или на 30 г., ако беше инвестирал 100% в акции. Когато човек определя сам индивидуалната си инвестиционна стратегия трябва да вземе предвид тези два фактора.
На първо място, рисковия си толеранс, на второ - времевия си хоризонт. Доказано с анализи и проучвания е, че основната част от доходността на един портфейл се определя от разпределението между класовете активи, акции, облигации или суровини, каза още Димитров.
Устойчивият във времето индивидуален инвестиционен портфейл трябва да вземе предвид рисковия профил на човека и на база на това да разпредели пропорцията между облигации и акции така че да може да го защити в такива ситуации, посочи Димитров.
"Защото след корекцията от началото на април пазарът може би няма да може да се възстанови в следващата година. И ако на човек му трябват ликвидни средства в следващата година, той няма да може да достъпи целия обем, с който е разполагал имал през миналата."
Димитров обаче смята, че младите хора могат съвсем спокойно да инвестират в акции и да игнорират временните колебания на пазарите.
Ролята на дигитализацията
По отношение на дигитализацията, Димитров заяви, че процесът има ключова роля в Експат Капитал се оценява много добре от клиентите на компанията.

Много от нашите не са от София, имаме и чуждестранни клиенти от десетки страни, на които предоставяме достъп до експертно управление на техните финанси, без задължително да идват до офиса, допълни Димитров.
"Този достъп до нас се осъщестявава и чрез различни дигитални услуги, които улесняват процеса, като има и финтех компании, като Evrotrust, която е много важно звено при нас."
Капиталовите пазари в региона
По отношение на развитие на капиталовите пазари, Димитров заяви, че за съжаление, България вероятно е на последно място.
"Българският индекс SOFIX, който е бенчмаркът на целия ни капиталов пазар, е с по-малка пазарна капитализация от съответния северномакедонски индекс, което означава, че ние изоставаме дори и от тях - предвид размера на двата пазара и историята на капиталовите пазари на двете икономики."
Той посочи Румъния като е един от най-добре представящите се капиталови пазари в последните 2-3 години.
Гърция традиционно, като развита държава, привлича сериозен чуждестранен интерес. В последно време има много сериозен интерес и към полския, чешкия и словенския пазар. За съжаление, ние изоставаме доста в цялостната картина, отбеляза Димитров.
Ефектът от приемането на еврото
Експертът смята, че приемането на еврото определено би помогнало, най-малкото защото ще направи по-достъпна борсата и по-лесно от психологически аспект асимилирането на цените на акциите. Като цяло, процесът ще стане доста по-лесен за чуждестранния инвеститор.
"Еврото обаче не е панацея за всички пробеми. Има по-сериозни структурни пробеми, които трябва да се разрешат – на регулаторно ниво и по отношение на бюрокрацията, която е навсякъде в бизнеса и на капиталовите пазари".
Димитров отбеляза, че БФБ е предприела в последните години някои позитивни мерки, като например пазара Beam, където компании, като Paysera, осъществиха IPO.
"Това е една доста позтивна инициатива, предприета с цел популяризиране на капиталовите пазари сред малките и средни предприятия. Тя обаче остава доста непопулярна сред бизнесите. Чисто психологически капиталовите пазари не са популярни в страната и повечето предприемачи просто ги игнорират."
За всяко успешно IPO на БФБ има поне три-четири схеми с еквивалентен размер, което не говори добре за нашия пазар, а е факт, че в страната има пари. Според последните данни на НСИ, 140 млрд. лв. са инвестирани в депозити много по-голяма част на нула процента лихва, отбеляза Димитров.
Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, EY Bulgaria, БКДМП, AstraZeneca, ОББ, ВВТ Инженеринг ЕООД и Асоциация за развитие на човешките ресурси. Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Уорън Бъфет притежава достатъчно пари, за да купи 476 компании от S&P 500 при текущите им цени
- Investor Day 2025: Embracing Opportunities стартира на 28 април
- Отпускат 175 млн. лв. на над 600 компании от Пловдив и региона
- Най-големият държавен инвестиционен фонд с $40 млрд. загуба за първото тримесечие
Калкулатори
Най-ново
Защо пазаруването втора ръка набира скорост по летищата?
преди 6 минНай-добрият младежки стартъп за 2025 г. превръща Пловдив и София в игрални дъски (ВИДЕО)
преди 35 минЛабубу: Грозната плюшена играчка, която завладя света
преди 37 минФилип Мутафис, Paysera България: На 100% разчитаме на технологии и платформи
преди 1 часShein вдигна цените в САЩ, за някои стоки увеличението е от 377%
преди 1 часLUNAR 2025: 10 000 кв. м изкуство преобразяват София
преди 2 часаПрочети още
Тръмп „мисли“, че Зеленски е готов да се откаже от Крим в полза на Русия
darik.bgИвайло Мирчев и Божидар Божанов са новите председатели на „Да, България“
darik.bgКакво знаем за историята на титлата „папа“
darik.bgШампионски епизод 1 от плейофите (АУДИО)
dsport.bgСалах и Гьокереш в луда надпревара за Златната обувка
dsport.bgМама отново на работа: Пътят към увереността и баланса
9meseca.bg