Playa de Las Teresitas на испанския остров Тенерифе е един от най-популярните плажове от Канарския архипелаг.

Той обаче не е естествен - създаден е през 70-те години на миналия век чрез внос на 270 000 тона пясък от Западна Сахара.

В миналото Playa de Las Teresitas е много по-различен от онова, с което са свикнали туристите днес. Той е покрит с камъчета и черен вулканичен пясък, а водите му са особено бурни.

Това е много опасен плаж, но също така и единственият в близост до Санта Круз. Останалите бавно изчезват, докато строителните компании изгребват пясъка им, разказва Amusing Planet.

През 1953 г. градският съвет на Санта Круз решава да построи изкуствен плаж в района. Върху изготвянето на проекта се работи осем години, още четири минават, преди той да бъде одобрен от местните и националните власти.

Първата стъпка е защита на плажа от силните вълни, като за целта е изграден голям вълнолом. Поставени са и съоръжения, които възпрепятстват отвличане на пясъка, който предстои да бъде изсипан на плажа, от морето.

Около 270 000 тона пясък е доставен от пустинята Сахара, използван за създаването на плаж с дължина 1.3 километра и ширина 80 метра. Той отваря врати през 1973 г. и скоро се превръща в любима дестинация както на местните, така и на туристите.

Това не е прецедент. Пясъкът от Западна Сахара често се използва на Канарските острови за възстановяване на плажове, а също и в мащабното строителство. За съжаление, голяма част от вноса му се извършва нелегално.

„Този добив на пясък има сериозни последици за Западна Сахара и нейния народ“, обясняват от ENACT Africa - организация, която се бори с транснационалната престъпност в Африка.

„От икономическа гледна точка, предимно мароканските власти и компании печелят от тази търговия. От гледна точка на околната среда, подобен добив обезобразява ландшафта и подкопава чувствителните местообитания“, допълват от организацията.

Въпреки че може да не изглежда така, пясъкът е ограничен ресурс и светът го изчерпва твърде бързо поради огромното количество, което се използва в строителството.

Данни сочат, че в световен мащаб се изразходват 50 милиарда метрични тона пясък - достатъчно, за да се изгради стена с височина и широчина 27 метра, обгръщаща цялата планета.

Това, което прави добива на пясък особено разрушителен, е фактът, че много незаконни оператори го крадат от плажовете и речните корита, тъй като пустинният пясък е твърде гладък, за да се използва като свързващо вещество в бетона.

Добивът на пясък от чувствителни зони заплашва биоразнообразието и създава допълнителни рискове за околната среда, като например бавното изчезване на делтата на река Меконг във Виетнам.

През последните години все повече експерти призовават ООН и Световната търговска организация да направят повече за ограничаване на щетите, причинени от добива на пясък.