Като лекар и учен в областта на храните, доктор Уилям Ли изучава в продължение на 20 години как начинът на хранене може да помогне на хората да се справят с болестите и да живеят по-дълго.

Ли винаги е наблягал на естествените храни, а неговият начин на хранене е вдъхновен от уникална смесица от два от най-големите култури в областта на храните в света – Средиземноморската и Азиатската. Той го нарича “СредиАзиатския” начин на хранене.

В Средиземноморието и в Азия има райони, известни като "сини зони", където хората като цяло остаряват в по-добро здравословно състояние.

Ето шест основни елемента от този начин на хранене, които могат да подобрят имунната система и да ви помогнат да бъдете здрави:

1. Плодове

Ябълки: Както се казва „ябълка на ден държи доктора далече от мен“, но три ябълки на ден могат да помогнат за намаляване на телесните мазнини. Те също така може да се използват в салати или пък в сладкиши като десерт.

Круши: Крушите са отличен източник на фибри, които подпомагат здравето на стомашно-чревния тракт.

Грейпфрут: Сърцевината на грейпфрута съдържа флавоноиди, които се борят с болестите и витамин C, който е мощен антиоксидант и действа противовъзпалително.

Авокадо: Мазнините в авокадото са здравословни мононенаситени мастни киселини, които могат да понижават нивата на лошия холестерол и риска от сърдечни заболявания.

2. Зеленчуци

Броколи: Броколите съдържат сулфорафан, който защитава стволовите клетки, подобрява здравето на стомашно-чревния тракт и метаболизма и подсилва имунната реакция.

Соя: Соята се яде като бобено растение, приготвя се на тофу и дори може да се трансформира във вино. Тя се свързва с понижаване на риска от сърдечно-съдови заболявания с 20% и на риска от диабет с 23%.

Моркови: Морковите са древен кореноплоден зеленчук, който произхожда от Югоизточна Азия и са добър източник на фибри, които са полезни за стомашно-чревния тракт. Половин чаша настъргани моркови съдържа 2 грама фибри.

Гъби: Гъбите съдържат разтворими фибри на име бета-глюкан, които стимулират създаването на нови кръвоносни съдове, необходими за заздравяването на рани. В същото време той може да пречи на вредните кръвоносни съдове за подхранват ракови образувания.

3. Бобови растения

Бял боб: Бобът е питателна храна, която може да помогне за намаляването на сърдечно-съдовите рискови фактори като понижава нивата на холестерола в кръвта. Той също така съдържа важни хранителни елементи, като желязо, цинк, магнезий и фолиева киселина.

Леща: Лещата е класическо бобово растение в Средиземноморската кухня. Половин купа изсушена леща съдържа 18 грана фибри, което е повече от препоръчителния дневен прием за мъже и жени.

4. Храни в бутилки и буркани

Еxtra virgin е най-желаната форма на зехтина. “Еxtra virgin” се отнася до зехтинът, който не е рафиниран и в резултат на това съдържа малки частици зрели маслини. Зехтинът и частиците са източник на мощни полифеноли, които активират здравните защити на тялото.

Ябълков оцет: Проучвания установяват, че оцетната киселина в ябълковия оцет намалява телесните мазнини, подобрява инсулиновата чувствителност и понижава кръвната захар.

Ферментирала бобена паста: Този продукт се среща в много азиатски магазини за хранителни стоки. Произвежда се от ферментирала соя и съдържа биоактивни вещества, които се борят с мастните клетки.

5. Морска храна

Сьомга: Сьомгата е богата на омега 3 мастни киселини, които се абсорбират в мастните клетки и се метаболизират. След това те създават протеини, които се освобождават като своеобразни клетъчни пожарникари в заобикалящата мастна маса, за да потушават възпалението, предизвикано от мазнините.

Хайвер: Ако сте почитатели на уникалните вкусове, трябва да опитате хайвера на определени морски храни. Той съдържа омега 3 мастни киселини и от него са необходими много малки количества, за да си набавите здравословни мазнини.

Сардини: Сардините са популярна част от Средиземноморската кухня. Те съдържат биоаквитни вещества, които могат да подобрят метаболизма и да понижат кръвния холестерол.

6. Течности

Чай от матча: Чаят от матча е известен със своя зелен цвят. Проучвания установяват, че матча може да противодейства на метаболитните ефекти на храненето с високо съдържание на мазнини.

Чай оолонг: Проучване на министерството на земеделието на САЩ показва, че консумацията на шест чаши чай оолонг три дни в седмицата подобрява цялостния метаболизъм.