
57% от българите се притесняват, че плащането в брой ще изчезне. Други 39% пък биха искали да си купуват стоки и услуги онлайн, но да ги плащат във физически обект, каквито възможности дава популярният у нас наложен платеж.
Това сочи най-новото проучване „Портфейлът отвътре: Как потребителите харчат и спестяват през 2024 г.“ на световната платформа за разплащания Paysafe.
Изследването е проведено в месеците май и юни на 2024 г. сред 14 500 пълнолетни респонденти от 14 страни. Участвалите в него българи са 1000.

Кешът все още е цар
Въпреки че все повече българи се доверяват на по-богат избор на методи за плащане - от дебитни карти и банкови преводи до цифрови портфейли, делът на привържениците на кеша се увеличава, в сравнение с данните от предишни издания на проучването.
Генералните директори за България на Paysafe Иван Петров и Джакомо Остин посочват няколко причини за тази тенденция:
- усещането за контрол, което дава наличието на физически пари в порфейла
- спадът на доверието в институциите след пандемията от COVID-19
- ръстът на онлайн измамите.
Проучването сочи още, че близо половината - или 44% от потребителите в България, са променили навиците си за харчене, в сравнение с предната година.
Те са станали по-осъзнати за промените в цените на различни стоки и услуги и търсят по-богат избор на методи за плащане. 23% от тях дори биха се отказали от онлайн покупка, ако не им бъде предложен достатъчно богат избор на разплащателни методи.
Сигурността също е от водещо значение - 51% избират място за онлайн пазаруване в зависимост от това доколко търговецът защитава плащанията. Важно е и дали бизнесът е създал защита на финансовите данни, както и дали предлага разпознаваеми опции за плащане, като например PayPal.

Дебитните карти доминират
Въпреки че предпочитаните методи за плащане стават все по-разнообразни, българинът все още основно използва дебитни карти - за 74% от потребителите у нас те са основен разплащателен метод. Банковият трансфер държи 38%, а кредитните карти - 23%.
Дигиталните портфейли са увеличили популярността си и се използват за разплащане от 27% от българите, следвани от плащанията през мобилен оператор (например SMS за паркиране в платени зони) - 17%.
15% от българите се разплащат с eKeш, а 14% използват криптовалути. Само 6% се възползват от предимствата на схемата "Купи сега, плати по-късно".
Над половината - 59% от всички потребители в България са правили онлайн покупка през социалните медии, а 38% ползват тази опция няколко пъти годишно.
Проучването показва и че една трета, или 35% от хората у нас, си служат със смарт часовник или друго малко преносимо устройство, за да плащат във физически обекти.

За какво харчим най-много?
На въпроса за какво харчат най-много, 68% от анкетираните българи са посочили категорията хранителни продукти. Тя е следвана от комуналните услуги (55%) и наемите (51%).
Следващите големи пера в бюджета са потребителските стоки (46%) и таксите за училище (45%).
Над половината - 58%, от българите казват, че печелят точно колкото да покрият месечните си разходи, а една четвърт (25%) посочват, че не изкарват достатъчно, за да покрият нуждите си всеки месец, като цифрата леко нараства до 29% за представителите на поколение Z.
Много българи живеят от заплата до заплата, което обяснява намалената им способност да спестяват, като 39% заделят по-малко от 6% от доходите си всеки месец, а 15% не успяват изобщо. Липсата на възможност да пестят средства може да се обясни и с увеличаващите се разходи за живот.
За какво спестяваме?
Данните от проучването на PaySafe сочат още, че 39% от българите успяват да спестяват по-малко от 6% всеки месец, а 15% изобщо не успяват да оставят пари настрана. 24% пък нямат никакви спестявания - най-високият процент в изследваните държави.
45% от успяващите да спестяват не харчат заделеното. 37% пък насочват спестяванията си към покупка на имот. 32% инвестират в акции и други активи, а 27% плащат стари дългове със заделените пари. 19% ги харчат за пътуване и забавления.
27% от българите биха инвестирали спестяванията си в покупка на втори дом, сочат данните от изследването.

Очаквания за ръст в доходите
Повечето участници в проучването у нас очакват увеличение в доходите си през следващите 5 до 10 години – около половината (или 51%) смятат, че ще разполагат с около 10% повече, а 10% казват, че не очакват никакъв ръст.
Въпреки ограничените доходи в началото на кариерата си, хората от поколенията Z и Millennials са обнадеждени, че приходите им ще се вдигнат съответно с 19% и 17% в близко бъдеще.
Като цяло, проучването на Paysafe показва оптимизъм у българските потребители, като 56% от респондентите (от които 78% представители на Gen Z) изразяват увереност относно финансовото си бъдеще.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 13 минТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 28 минЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 44 минПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 1 часПредградието на Чикаго, в което е израснал папа Лъв XIV, иска да купи дома от детството му
преди 1 часРешенията за киберсигурност все по-достъпни за малкия и среден бизнес
преди 1 часПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПотвърдена е причината за смъртта на Диого Жота и неговия брат
dsport.bgХендрик Бонман с единия крак в Байерн Мюнхен – Лудогорец спешно търси вратар
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg