
57% от българите се притесняват, че плащането в брой ще изчезне. Други 39% пък биха искали да си купуват стоки и услуги онлайн, но да ги плащат във физически обект, каквито възможности дава популярният у нас наложен платеж.
Това сочи най-новото проучване „Портфейлът отвътре: Как потребителите харчат и спестяват през 2024 г.“ на световната платформа за разплащания Paysafe.
Изследването е проведено в месеците май и юни на 2024 г. сред 14 500 пълнолетни респонденти от 14 страни. Участвалите в него българи са 1000.

Кешът все още е цар
Въпреки че все повече българи се доверяват на по-богат избор на методи за плащане - от дебитни карти и банкови преводи до цифрови портфейли, делът на привържениците на кеша се увеличава, в сравнение с данните от предишни издания на проучването.
Генералните директори за България на Paysafe Иван Петров и Джакомо Остин посочват няколко причини за тази тенденция:
- усещането за контрол, което дава наличието на физически пари в порфейла
- спадът на доверието в институциите след пандемията от COVID-19
- ръстът на онлайн измамите.
Проучването сочи още, че близо половината - или 44% от потребителите в България, са променили навиците си за харчене, в сравнение с предната година.
Те са станали по-осъзнати за промените в цените на различни стоки и услуги и търсят по-богат избор на методи за плащане. 23% от тях дори биха се отказали от онлайн покупка, ако не им бъде предложен достатъчно богат избор на разплащателни методи.
Сигурността също е от водещо значение - 51% избират място за онлайн пазаруване в зависимост от това доколко търговецът защитава плащанията. Важно е и дали бизнесът е създал защита на финансовите данни, както и дали предлага разпознаваеми опции за плащане, като например PayPal.

Дебитните карти доминират
Въпреки че предпочитаните методи за плащане стават все по-разнообразни, българинът все още основно използва дебитни карти - за 74% от потребителите у нас те са основен разплащателен метод. Банковият трансфер държи 38%, а кредитните карти - 23%.
Дигиталните портфейли са увеличили популярността си и се използват за разплащане от 27% от българите, следвани от плащанията през мобилен оператор (например SMS за паркиране в платени зони) - 17%.
15% от българите се разплащат с eKeш, а 14% използват криптовалути. Само 6% се възползват от предимствата на схемата "Купи сега, плати по-късно".
Над половината - 59% от всички потребители в България са правили онлайн покупка през социалните медии, а 38% ползват тази опция няколко пъти годишно.
Проучването показва и че една трета, или 35% от хората у нас, си служат със смарт часовник или друго малко преносимо устройство, за да плащат във физически обекти.

За какво харчим най-много?
На въпроса за какво харчат най-много, 68% от анкетираните българи са посочили категорията хранителни продукти. Тя е следвана от комуналните услуги (55%) и наемите (51%).
Следващите големи пера в бюджета са потребителските стоки (46%) и таксите за училище (45%).
Над половината - 58%, от българите казват, че печелят точно колкото да покрият месечните си разходи, а една четвърт (25%) посочват, че не изкарват достатъчно, за да покрият нуждите си всеки месец, като цифрата леко нараства до 29% за представителите на поколение Z.
Много българи живеят от заплата до заплата, което обяснява намалената им способност да спестяват, като 39% заделят по-малко от 6% от доходите си всеки месец, а 15% не успяват изобщо. Липсата на възможност да пестят средства може да се обясни и с увеличаващите се разходи за живот.
За какво спестяваме?
Данните от проучването на PaySafe сочат още, че 39% от българите успяват да спестяват по-малко от 6% всеки месец, а 15% изобщо не успяват да оставят пари настрана. 24% пък нямат никакви спестявания - най-високият процент в изследваните държави.
45% от успяващите да спестяват не харчат заделеното. 37% пък насочват спестяванията си към покупка на имот. 32% инвестират в акции и други активи, а 27% плащат стари дългове със заделените пари. 19% ги харчат за пътуване и забавления.
27% от българите биха инвестирали спестяванията си в покупка на втори дом, сочат данните от изследването.

Очаквания за ръст в доходите
Повечето участници в проучването у нас очакват увеличение в доходите си през следващите 5 до 10 години – около половината (или 51%) смятат, че ще разполагат с около 10% повече, а 10% казват, че не очакват никакъв ръст.
Въпреки ограничените доходи в началото на кариерата си, хората от поколенията Z и Millennials са обнадеждени, че приходите им ще се вдигнат съответно с 19% и 17% в близко бъдеще.
Като цяло, проучването на Paysafe показва оптимизъм у българските потребители, като 56% от респондентите (от които 78% представители на Gen Z) изразяват увереност относно финансовото си бъдеще.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg