“Диамантите са най-добрите приятели на жените”, както се пее в една стара песен.
Скъпоценните камъни обаче явно не са предпочитани от инвеститорите в момента, тъ йкато губят значителна част от стойността си в последните месеци.
Цените на диамантите падат с 18% от достигнатите през февруари 2022 рекордно високи нива и отчитат спад с 6.5% от началото на 2023 г., според Global Rough Diamond Price Index. Тяхната стойност предстои да се понижи още повече, прогнозират пазарни наблюдатели.
“Еднокаратов естествен диамант с малко по-добро от средното качество се продаваше за 6700 долара преди година, докато днес същият този диамант се продава за 5300 долара", коментира пред CNBC Пол Зимниски, главен изпълнителен директор на Paul Zimnisky Diamond Analytics.
Цените на диамантите и други бижута нараснаха по време на пандемията от COVID-19, като пикът им бе достигнат в началото на миналата година.
“Потребителите бяха готови да харчат пари”, казват в свой доклад от февруари 2022 г. от консултантската компания Bain & Company. “Те бяха затрупани с пари от отчитащите ръст капиталови пазари и програмите за икономически стимули и бяха готови да ги харчат за подаръци за своите любими хора”, се казва още в доклада.
Когато хората не можеха да пътуват или да се хранят в ресторанти, всичките тези излишни пари се насочиха към луксозни стоки и бижута, казва главният изпълнителен директор на Angara Jewelry Анкур Дага.
А когато икономиката започна да се отваря отново, цените на диамантите започнаха да се нормализират, а след това “се понижиха рязко,” допълва той.
Продължаващата конкуренция от произведените в лаборатории диаманти, бавното възстановяване на китайската икономика и несигурната макроикономическа среда също допринасят за слабия пазар при диамантите, казват експерти от индустрията.
Идеалният заместител
Все повече потребители се насочват към т. нар. лабораторни диаманти, казва Едан Голан, главен изпълнителен директор на Edahn Golan Diamond Research & Data.
“Делът на продажбите на лабораторни диаманти се увеличава. През 2020 г. той бе едва 2.4%, а през 2023 г. вече нараства до 9.3%,” посочва той.
Лабораторните диаманти се произвеждат в контролирана среда чрез използването на огромно налягане и топлина, като по този начин се пресъздава процеса по образуването на естествените диаманти.
Те за химически, физически и оптически идентични с естествените диаманти и са считани за “идеален заместител,” казва Дага. Най-важното обаче е, че те са много по-евтини.
Все повече хора пък се насочват към тях, когато избират годежни пръстени.
Цените на лабораторните диамати “падат стремглаво,” казва Голан, като понижението е от 59% за последните три години.
“Преди три години можехте да си купите лабораторен диамант на 20 - 30% по-ниска цена от естествения. Сега цените са със 75 - 90% под тези на естествените диаманти,” казва Дага, отдавайки по-ниските цени на подобряването ефективността на машините при производството на диаманти.
Индустрията на лабораторните диаманти, която е енергоемка, отчита отстъпление на разходите за енергия от техните върхове.
При мечи сценарий Дага очаква цените на естествените диаманти да се понижат с между 20 и 25% от настоящите нива в следващите 12 месеца, което би отбелязало 40% спад от достигнатия през февруари пик.
“Има място за продължителен спад в цените и това е много вероятен сценарий, особено на фона на високите маржове на търговците на дребно при лабораторните диаманти, които са около 60% в сравнение с 34% за естествените диаманти”, казва Голан.
Въпреки това, спадът в крайна сметка може да достигне до “естествено дъно” заради разходите за труд.
“Разходите за труд продължават да се повишават, а трудът все още е много важна част от производството на един диамант. Така че, някъде там има естествен под”, казва Дага, допълвайки, че след 25% спад ще последва консолидация.
Санкции срещу руските диаманти
Пазарни наблюдатели не очакват санкциите срещу Русия, която е водещият производител на диаманти в света, да доведат до големи скокове в цените.
През май страните от Г-7 проведоха дискусия относно налагането на санкции върху руските диаманти, като Великобритания пое водеща роля в санкционирането на руската държавна компания Alrosa.
“Руснаците засилиха продажбите на диаманти в последните месеци в опит да си върнат част от изгубения пазарен дял през миналата година след нарушенията в търговията,” казва Зимниски.
Русия е най-големият производител на диаманти в света, следвана от Ботсвана и Демократична република Конго, според Diamond Registry.
Голан смята, че Русия няма да има проблеми да продава диамантите си въпреки санкциите, особено ако по-големите купувачи продължат да харесват скъпоценните камъни на Москва.
“Страни като Индия, ОАЕ, а дори и ЕС не наложиха санкции върху вноса на нешлифовани диаманти. Така че на пазара няма реален недостиг”, казва той.
Индия е водещият вносител на диаманти в света, следвана от САЩ, Хонконг, Белгия и ОАЕ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 7 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 8 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 8 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 9 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 9 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 10 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgСелекционерът на Ейре каза какво да очакваме от мачовете с България и разкри коя е нашата силна страна
dsport.bgВажен футболист се завърна в ЦСКА преди битката с Лудогорец
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg