Глобалната надпревара за построяването на най-високия дървен небостъргач е в разгара си. Преди рекордът се държеше от Mjostarnet - 85-метрова кула на брега на езерото Мьоса в Норвегия, която разполага с апартаменти, хотел и плувен басейн. Титлата ѝ обаче беше отнета от 87-метровата конструкция Ascent, построена в Уисконсин, САЩ през юли 2022 г.
И тя обаче на свой ред ще бъде поставена в сянката на други сгради, които са планирани за в бъдеще, като 90-метровата дървена кула в Онтарио и друга, 100-метрова, в Швейцария.
Тази седмица обаче шведска фирма обяви, че се заема с различен вид рекорд. Тя разкри планове за изграждане на най-големия дървен град в света, пише The Economist.
Stockholm Wood City ще бъде построен в Сикла, район в южната част на шведската столица. Строителството на обекта от 250 000 квадратни метра ще започне през 2025 г. Когато бъде завършен десет години по-късно, той ще съдържа 2000 жилища и 7000 офиса, а също и ресторанти и магазини. Проектът на стойност 12 милиарда крони (1.4 милиарда долара) се ръководи от шведската компания за градско развитие Atrium Ljungberg.
Чрез използването на дървен материал компанията се надява да намали въглеродния отпечатък на проекта с до 40%, в сравнение със строителството от бетон и стомана, отбелязват от компанията. Дървото е устойчив материал, който може да бъде произведен от възобновяеми гори, които Швеция има в изобилие. Когато се използва за строителство, той блокира въглерода, който дърветата са абсорбирали от атмосферата, докато растат.
Както при други модерни строителни проекти, използващи дървен материал, Wood City все пак ще използва малко бетон и стомана на места като основите, но общите количества ще бъдат значително намалени. Тъй като дървените сгради са много по-леки, основите им могат да бъдат по-малки.
Шведският проект, по подобие на съществуващите дървени небостъргачи, ще използва големи сглобяеми секции, направени от така наречения "проектиран дървен материал". Вместо обикновена дървесина, ПДЧ или шперплат, инженерният дървен материал е композит, в който слоевете дърво са ламинирани заедно по специфичен начин.
Отделните компоненти на сградата, като подове, стени, напречни скоби и греди могат да бъдат произведени във фабрика, където допуските са по-фини и контролът на качеството по-висок, отколкото на строителната площадка. Използването на предварително изработени секции намалява консумацията на суровини и позволява строителството да се случи по-бързо.
Безопасни ли са дървените сгради?
Едно от предимствата на дървените конструкции е, че строителството няма да е толкова шумно, колкото при строителството с бетон и тухли. Това прави дървените сгради особено подходящи за градско преустройство, тъй като е по-малко вероятно тяхното поставяне да дразни съседите. Освен това то трябва да е печелившо. Atrium Ljungberg търси възвръщаемост на инвестицията от 20% или повече.
Най-голямото безпокойство на повечето хора относно дървените сгради е рискът от пожар. Сградите в Wood City ще бъдат снабдени с няколко системи за противопожарна защита, като автоматични кранове за вода и огнеустойчиви слоеве - същите, които се инсталират и в бетонните или тухлените конструкции.
Освен това, според учените, инженерната дървесина е изключително устойчива на огън. За да получат разрешително за изграждането на Ascent в Уисконсин, строителите са преминали тестове от горската служба на САЩ върху използваните ламинирани дървени колони. След като е установено, че е много трудно да бъдат запалени, колоните са получили примерен тричасов рейтинг за огнеустойчивост, защото запазват своята структурна цялост.
Без постоянен източник на топлина овъгляването на външния слой на голямо парче дървен материал защитава структурата отвътре. Много от големите градски пожари в миналото, като Големия пожар в Лондон през 1666 г., са били подхранвани предимно от малки части от дървен материал, действащи като подпалки. Така че, когато става въпрос за строителство от дърво, най-добре е да се мисли мащабно, казват инженерите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Създават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 3 минИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg