Петролът и природният газ ще продължат да бъдат основните източници на енергия в продължение още на десетилетия на фона на изоставащия енергиен преход, заявиха основни играчи от индустрията по време на провелата тази седмица се в Куала Лумпур конференция Energy Asia.

“Смятаме, че най-големият извод, който трябва да излезе от тази конференция е, че петролът и природният газ ще са необходими още десетилетия,” заяви Джон Хес, главен изпълнителен директор на щатската петролна компания Hess Corporation.

“Енергийният преход ще отнеме много по-дълго време, ще струва много повече пари и ще има необходимост от нови технологии, които дори още не съществуват в момента,” добави още Хес.

Когато става въпрос за чиста енергия, светът трябва да инвестира по 4 трлн. долара годишно, а инвестициите дори не се доближават до тази сума, каза още Хес.

Глобалните инвестиции в чиста енергия се очаква да нараснат до 1.7 трлн. долара през 2023 г., според прогнозата на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Хес заяви, че петролът и природният газ са от ключово значение за световната икономическа конкурентоспособност, както и за достъпен и сигурен енергиен преход.

Петролният пазар ще бъде по-конструктивен през втората половина на десетилетието, като производството ще нарасне до 1.2 млн. барела на ден през 2027 г., прогнозира той. Хес отбеляза, че най-голямото предизвикателство в света са недостатъчните инвестиции в индустрията.

“Светът е изправен пред структурен дефицит по отношение на енергийното предлагане на петрол, природен газ и чиста енергия,” заяви Хес.

В обръщението си при откриването на конференцията, генералният секретар на ОПЕК прогнозира, че търсенето на петрол в световен мащаб ще нарасне до 110 млн. барела на ден до 2045 г. Ръстът ще дойде на фона на бързата урбанизация в следващите няколко години, каза Хайтам ал Гайс.

Най-голямата щатската петролна компания ExxonMobil има сходни очаквания.

От компанията прогнозират, че петролът ще остане най-големият първичен източник на енергия поне още две десетилетия, предвид жизненоважната му роля в търговския транспорт и в химическата индустрия.

“Течностите се очаква да останат водещият енергиен източник през 2050 г., въпреки че ръстът на търсенето ще се забави след 2025 г.,” казва пред CNBC Ерин Макграт, старши съветник на ExxonMobil по обществените и правителствените въпроси.

“Като цяло търсенето на течности се очаква да нарасне с около 15 млн. барела на ден до 2050 г. Почти целият ръст ще дойде от развиващи се пазари в Азия, Африка, Близкия изток и Латинска Америка.”

Азия ще продължи да стимулира търсенето на петрол и природен газ, като ръстът в региона се очаква да изпревари този в САЩ и Европа до края на годината.

“Това е регионът, в който ще бъде ръстът в търсенето на енергия и ще продължава да се увеличава,” заяви по време на конференцията вице-председателят на S&P Global Дан Йергин. По негови думи, само населението в Югоизточна Азия е с 50% повече от това на ЕС.

В основата на ръста на пазарите на втечнен природен газ (LNG) през миналата година бяха Китай, Индия, Южна Корея, Япония и Виетнам, посочи председателят на френската енергийна компания TotalEnergies.

“Търсенето е в Азия. Търсенето е тук, имате 5 милиарда души население, които търсят по-добър начин на живот и тук е мястото, което трябва да гледаме в бъдеще,” заяви Патрик Пуян, главен изпълнителен директор на TotalEnergies.

По отношение на петрола, една от най-големите индийски компании увеличи капацитета си за рафиниране на суровината.

“Ние вероятно сме една от малкото страни и една от малкото компании, които ще увеличат капацитета си за рафиниране с 20% в следващите 3-4 години,” заяви А.С. Сахни от Indian Oil Corporation.

“Това показва нашата вяра в продължителната употреба на горивата,” за Сахни, признавайки, че енергийният преход ще продължи.

“В същото време, прогнозите за търсенето в страната са такива, че ние сме принудени да изграждаме нови рафинерии,” продължи той.

По данни на МАЕ, Индия ще отчете най-голям ръст в търсенето на енергия измежду всички държави. Търсенето в страната се очаква да нарасне с над 3%, когато Индия стане най-многолюдната страна до 2025 г.

Саудитският държавен петролен гигант Aramco също залага на надеждите, че Китай и Индия ще са в основата на ръста в търсенето на петрол с над 2 млн. барела на ден, поне до края на тази година.

След като глобалната икономика започне да се възстановява, балансът между търсенето и предлагането в индустрията може да се затегне, заяви главният изпълнителен директор на компанията Амин Насър.

От компанията за търговия със суровини Vitol не са толкова оптимистично настроени, като прогнозират, че търсенето на суров петрол ще достигне пик през 2030 г., което е две години по-късно от прогнозата на МАЕ.

“Очакванията ни са, че търсенето ще достигне връх около 2030 г., след което ще последва постепенен спад до 2040 г., а след това бърз спад, след като електромобилите и енергийният преход поемат,” заяви главният изпълнителен директор на Vitol Ръселк Харди.

Индустрията има добри фундаментални показатели за следващите няколко месеца, но продължаващото производство на петрол от страна на Русия и слабият растеж в Китай усложняват прогнозите за посоката на цените.

“Предлагането е леко раздуто, особено в Русия където имаше доста големи очаквания за загуба на производство в резултат на затруднения с износа заради санкциите,” заяви Харди.

“Поради глобалните икономически проблеми в момента възстановяването в Китай леко буксува,” допълва Харди, посочвайки, че търсенето на петрол в Китай не е толкова голямо, колкото се очакваше.

Според Харди, днес търсенето в Европа и САЩ е с около 1.5 млн. барела на ден по-малко в сравнение с 2019 г., тъй като все повече потребители се насочват към възобновяеми енергийни източници в Европа и Азия.