В месеците след началото на руската инвазия в Украйна участниците на петролния пазар бяха изключително изнервени и всеки намек за някакви лоши новини изпращаше цените на енергийните ресурси рязко нагоре в стратосферата. Пожарите в американските рафинерии, стачките във френските петролни терминали, настояването на Русия Европа да плаща горивото в рубли и дори метеорологичните явления предизвикваха турбуленции на пазарите през 2022 година.

От януари тази година обаче нещата са различни. Суровият петрол от сорта брент, който играе ролята на глобален петролен бенчмарк, се движи около 75 долара за барел в сравнение със 120 долара преди година. В Европа цените на газа се движат около 35 евро за мегаватчас, което е с 88% под пика от август 2022 година. 

А в същото време новините не са кой знае колко по-оптимистични, пише The Economist. Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници обявиха драстични съкращения на добива, в САЩ броят на нефтените и газовите платформи отчита спазд в седем поредни седмици, няколко от газовите съоръжения на Норвегия, които в момента са жизненоважни за Европа, са в процес на ремонт, а Холандия закрива най-голямото газово находище на Стария континент. Въпреки това поскъпванията на петрола и природния газ са краткотрайни и всяко поскъпване е последвано от бърза корекция. 

Какво поддържа цените ниски?

Разочароващото търсене може да е част от отговора на този въпрос, пише още изданието. През последните месеци очакванията за глобален икономически растеж бяха намалени. Фалитът на няколко банки тази пролет породи опасения за предстояща рецесия в САЩ, а инфлацията продължава да тормози потребителите в Европа. И от двете страни на Атлантика все още предстои да се усети пълното въздействие на повишаването на лихвените проценти от страна на централните банки. Междувременно, в Китай възстановяването след пандемията от COVID-19 се оказва много по-слабо от очакваното, което влошава прогнозите за търсенето на гориво.

Но въпреки разочароващото си възстановяване, Китай все още консумира 16 милиона барела суров петрол на ден, което е исторически рекорд. Възстановяването на товарните превози, туризма и пътуванията след мрачния период на пандемията означава, че се използват повече дизел, бензин и реактивни горива. В САЩ 30-процентният спад в цените на бензина в сравнение с предходната година е предвестник на силен летен сезон от гледна точка на автомобилните пътувания. В Азия и Европа се очаква високите температури да продължат, създавайки по-голямо търсене на енергия за охлаждане.

Всичко това означава, че търсенето не е единственият "виновник" за ситуацията на пазара. По-убедително обяснение за задържането на ниските цени може да се потърси от страната на предлагането в уравнението. Високите цени през последните две години стимулираха производството извън ОПЕК. Петролът блика от Атлантическия басейн чрез комбинация от конвенционални кладенци (в Бразилия и Гвиана) и производство от шистови и битуминозни пясъци (в САЩ, Аржентина и Канада). Норвегия също изпомпва повече от своите находища. 

Американската банка JPMorgan Chase изчислява, че производството извън ОПЕК ще нарасне с 2.2 милиона барела на ден през 2023 г.

На теория това трябва да бъде балансирано от съкращенията на производството, обявени през април от основните членове на ОПЕК (с 1.2 милиона барела на ден) и Русия (с 500 000 барела на ден), към които Саудитска Арабия добави още 1 милион барела на ден през юни. И все пак производството в тези страни не е спаднало толкова, колкото беше обещано, а други членове на ОПЕК всъщност увеличават своя износ. Венецуела, например, повишава добивите, благодарение на инвестициите на американския гигант Chevron, а производството в Иран е на най-високото си ниво от 2018 г. насам. Всъщност една пета от световния петрол сега идва от страни, попадащи под някаква форма на санкции от страна на Запада, поради което се продава "с отстъпка" и по този начин помага за намаляването на цените.

Какво се случва на газовия пазар? 

По отношение на газа ситуацията с доставките е по-сложна. Основният руски газопровод, доставящ до Европа, остава затворен. Но съоръжението Freeport LNG, което обработва една пета от американския износ на втечнен природен газ и пострада от експлозия миналата година, отново е на линия. Другият износ на Русия за континентална Европа продължава. 

Норвежките потоци ще се възобновят напълно в средата на юли, но най-важното е, че съществуващите запаси в Европа са огромни. Съоръженията за съхранение на блока са пълни на 73% в сравнение с 53% преди година и са на път да постигнат целта си от 90% преди декември. Богатите азиатски страни, като Япония и Южна Корея, също имат много газ в хранилищата си.

Когато инфлацията се покачваше и лихвените проценти бяха рекордно ниски, стоките, и особено суровият петрол, бяха атрактивна форма на инвестиционна защита. Това повиши цените им, на фона на прилива на нови инвеститори. Сега, когато спекулантите очакват инфлацията да спадне, привлекателността им намалява, а по-високите лихви увеличават атрактивността на други финансови активи, като облигациите. 

В резултат на това спекулативните нетни позиции (балансът между позициите на продавачите и купувачите на фючърсни договори на петролните пазари) се сриват. По-високите лихвени проценти повишават алтернативните разходи за държане на запаси от суров петрол, така че физическите търговци постепенно "разтоварват" запасите си. Обемът в плаващите складове е спаднал от 80 милиона барела през януари до 65 милиона барела през април - най-ниското ниво от началото на 2020 г.

Цените на петрола и природния газ може да се покачат по-късно през годината, смятат някои анализатори. Международната агенция по енергетика прогнозира, че глобалното търсене на петрол ще достигне рекордните 102.3 милиона барела на ден през 2023 г. Предлагането също ще достигне рекорд, но в доклада на институцията се посочва, че пазарът ще изпадне в дефицит през втората половина на 2023 г. — мнение, споделяно от много банки. С наближаването на зимата конкуренцията за втечнен природен газ между Азия и Европа ще се засили, а товарните тарифи за зимата вече се покачват в очакване на този процес.

Кошмарът от миналата година обаче едва ли ще се повтори. Много анализатори очакват суровият петрол от сорта брент да остане близо до 80 долара за барел и да не достигне трицифрени стойности. Фючърсните пазари на газ в Азия и Европа сочат покачване с 30% спрямо днешните нива до есента.