Докато Северното полукълбо е в плен на рекордна гореща вълна, много по на юг, в дълбините на зимата, е счупен още един ужасяващ климатичен рекорд.
Морският ред на Антарктида е спаднал до безпрецедентно ниски нива за това време на годината.
Всяка година антарктическият морски лед се свива до най-ниските си нива към края на февруари, по време на лятото на континента. След това той се натрупва отново през зимата. Но тази година учените наблюдават нещо различно, съобщава CNN.
Морският лед не се е върнал близо до очакваните размери. Всъщност, показателят е на най-ниските нива за това време на годината, откакто започват да се събират данни преди 45 години.
Ледът е с около 1.6 милиона квадратни километра под предишния зимен рекорд през 2022 г., според данни от Националния център за данни за сняг и лед (NSIDC).
В средата на юли морският лед на Антарктида е с 2.6 милиона квадратни километра под средното ниво от 1981 до 2010 г. Това е област, голяма почти колкото Аржентина или американските щати Тексас, Калифорния, Ню Мексико, Аризона, Невада, Юта и Колорадо, взети заедно.
„Играта се промени“
Феноменът е описан от учените като изключителен – нещо, което има шансове да се случи само веднъж на милиони години.
„Играта се промени“, казва обаче Тед Скамбос, глациолог от Университета на Колорадо Боулдър, пред CNN. „Няма смисъл да говорим за шансовете това да се случи по начина, по който системата работеше преди. Това ясно ни казва, че тя се е променила.“
И учените се опитват да разберат защо.
Антарктика е отдалечен, сложен континент. За разлика от Арктика, където морският лед е в непрекъсната последователна низходяща траектория с ускоряването на климатичната криза, морският лед в Антарктика се променя от рекордно високи до рекордно ниски нива през последните няколко десетилетия, което затруднява учените да разберат как реагира на глобалното отопление.
Но от 2016 г. насам експертите наблюдават рязка низходяща тенденция. Въпреки че естествената променливост на климата засяга морския лед, много учени казват, че изменението му може да бъде основен двигател за изчезването на леда.
„Антарктическата система винаги е била силно променлива“, казва Скамбос. „Това настоящо ниво на вариация обаче е толкова екстремно, че нещо радикално се е променило през последните две години, особено тази година, в сравнение с всички предишни поне 45 години назад.“
Няколко фактора допринасят за загубата на морски лед, според Скамбос, включително силата на западните ветрове около Антарктика, които са свързани с увеличаването на замърсяването на планетата.
„По-високите температури на водите на север от границата на Антарктическия океан, смесващи се с водата, която обикновено е донякъде изолирана от останалата част от световните океани, също е част от обяснението“, казва Скамбос.
В края на февруари тази година антарктическият морски лед достига най-ниската си площ от началото на воденето на данни – 1.8 млн. квадратни км.
Безпрецедентното събитие от тази зима може да означава дългосрочна промяна за изолирания континент, казва Скамбос. „По-вероятно е антарктическата система да не се възстанови за много дълъг период в бъдещето или вероятно „никога“.“
Други са по-предпазливи. „Това е голямо отклонение от обичайното, но знаем, че морският лед на Антарктида показва голяма променливост от година на година“, казва Жулиен Строев, старши учен в Националния център за данни за сняг и лед, пред CNN, добавяйки, че „е твърде рано да се каже дали това е новото нормално или не.“
Каскадни ефекти
Морският лед играе жизненоважна роля. Въпреки че не засяга пряко покачването на морското равнище, тъй като вече плава в океана, той има косвени ефекти.
Изчезването му оставя крайбрежните ледени покривки и ледниците изложени на вълни и топли океански води, което ги прави по-уязвими на топене и откъсване.
Липсата на морски лед може да има значително въздействие върху дивата природа, включително крила, с който се хранят много от китовете в региона, както и върху и пингвини, и върху тюлени, които разчитат на морския лед за хранене и почивка.
В по-широк план, морският лед на Антарктика допринася за регулирането на температурата на планетата, което означава, че изчезването му може да има каскадни ефекти далеч отвъд континента.
Морският лед отразява входящата слънчева енергия обратно в космоса, а когато се разтопи, излага на показ по-тъмните океански води, които поглъщат слънчевата енергия.
От известно време в части от Антарктика се наблюдават тревожни промени. Антарктическият полуостров - тънка верига от ледени планини, която стърчи от западната страна на континента, е едно от най-бързо затоплящите се места в южното полукълбо.
Миналата година учени съобщиха, че огромният ледник Туейтс в Западна Антарктида – известен още като „Ледникът на Страшния съд“, „се държи на ноктите си“, докато планетата се затопля.
Учените са изчислили, че глобалното покачване на морското равнище може да се увеличи с около 3 метра, ако Туейтс рухне напълно, опустошавайки крайбрежните общности по света. Скамбос посочва, че рекордно ниското ниво на морския лед тази зима е много тревожен сигнал.
„През 2016 г. морският лед на Антарктида претърпя първия си голям спад. От 2016 г. той е на ниски нива, а сега удари дъното. Нещо голямо в огромна част от планетата внезапно започва да се държи различно от това, което сме виждали през последните 45 години.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 3 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 7 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 53 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg