Китай бе засегната от опустошителни наводнения в последните седмици, които потопиха градове, причиниха смъртни случаи и нанесоха инфраструктурни поражения. Те също така породиха въпроси относно ефективността на инициативата на страната от 2015 г. за т. нар. "градове-гъби", която имаше за цел да намали рисковете от градски наводнения.
Инициативата стартира с идеята чрез архитектурни, инженерни и инфраструктурни промени да се повиши устойчивостта на наводнения на големите градове и да се използва по-ефективно дъждовната вода.
Градовете обаче остават уязвими на проливните дъждове. Само през юли, наводнения и свързани с тях геоложки бедствия, са причинили 142 смъртни случая и изчезвания на хора и са унищожили 2 300 домове, нанасяйки преки икономически загуби в размер на 15.78 млрд. юана (2.19 млрд. долара), обявиха тази седмица от китайското министерство на извънредните ситуации.
Китай отдавна търси възможности да подобри начина, по който се справя с екстремните метеорологични условия и да направи гъсто населените градове по-малко уязвими на наводнения и суша.
Инициативата за "градовете-гъби" имаше за цел да подобри използването на "базирани на природата решения" с по-малко въздействие, така че водата да се разпределя по-добре и да се подобри дренажа и съхранението.
Тези решения включваха използването на пропусклив асфалт, изграждането на нови канали и езера и възстановяването на влажните зони, което не само трябваше да облекчи преовлажняването на почвата, но и да подобри градската среда.
Главоломната урбанизация „затвори“ огромни площи земя в непропусклив бетон, често по бреговете на големи реки, които обикновени са служили за заливни равнини. Тъй като влажните зони бяха асфалтирани и не остана място, където излишната вода да се утаява, преовлажняването и наводненията станаха нещо обичайно.
По данни от 2018 г., 641 от 654 големи и средни градове в Китай са били уязвими на наводнения и преовлажняване на почвана, като 180 града за застрашени от наводнения всяка година.
Какво бе направено досега?
Изследвания показват, че много от местните пилотни инициативи засега имат положителен ефект, като проекти с малко въздействие, тъй като зелени покриви и дъждовни градини намаляват оттичането.
Прилагането им за момента обаче е неравномерно. През 2015 и 2016 г. бяха избрани общо 30 пилотни градове гъби. До миналата година, едва 64 от 654 града в Китай са изготвили законодателни промени за прилагане на насоките за градовете-гъби, информираха изследователи през януари.
Те твърдят, че правителството до момента е обърнало "минимално внимание" на строителството на градове гъби и призовават за изготвянето на национално законодателство възможно най-скоро.
Какви са ограниченията на градовете-гъби?
Дори и ако мерките за градовете-гъби бяха приложени напълно, те едва ли щяха да предотвратят тазгодишните бедствия.
Град Джънджоу в провинция Хенан бе един от най-ентусиазираните пионери на строителството на градове-гъби, отделяйки близо 60 млрд. юана (8.3 млрд. долара) за програмата в периода 2016 – 2021 г. Той обаче не успя да се справи с най-обилните валежи в историята си през 2021 г.
Експерти смятат, че един град-гъба може да се справи с не повече от 200 милиметра валежи на ден. В пика на бурите, които засегнаха Пекин в края на юли, една от метеорологичните станции в града отчете 745 милиметра валежи за период от три дни и половина. През юли 2021 г. Джънджоу отчита валежи от над 200 милиметра само за час.
Властите също така се опитват да наваксат с изменението на климата. Обилните валежи в страната през тази година засегнаха градове в обикновено сухата северна част на Китай, където изграждането на градове-гъби не е толкова напреднало.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Надеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 48 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg