Свиването на финансирането за европейските технологични компании беше прекъснато през второто тримесечие на година.
Инвестициите се повишават с 18%, до 15.7 млрд. долара, след като през първото тримесечие паднаха до 13.8 млрд. долара, по данни на платформата Dealroom, цитирани от електронното издание sifted.eu.
Шест от най-активните фондове за рисково инвестиране през изминалото тримесечие - Antler, Kima Ventures, FJ Labs, Fuel Ventures, High-Tech Gründerfonds и Notion Capital, коментират пред изданието какви са основните причини за ръста, защо се чувстват толкова решителни относно екосистемата и къде разпределят капитала си.
Antler
"Миналата година подкрепихме повече от 100 европейски технологични стартиращи фирми и ще надхвърлим тази цифра през 2023 г. поради продължаващия ни темп на инвестиции в Обединеното кралство и скандинавските страни, както и в Германия, Холандия, Франция и Иберия", казва управляващият партньор в Antler Джед Роуз.
Неговата компания, базирана в Сингапур, е сключила 53 сделки в Европа през второто тримесечие, сред които 40 първоначални инвестиции, обхващащи финтех, здравни технологии, климатични технологии и AI, както и 13 последващи кръга на финансиране.
"По отношение на секторите на растеж, през 2022 г. подкрепихме повече стартиращи компании в областта на климатичните технологии, отколкото всеки друг сектор, и виждаме, че тази тенденция продължава и тази година.
Талантът, капиталът и политическата воля гравитират към решения и технологии, които могат да се справят с изменението на климата", смята Роуз.
По думите му, до края на годината ще се види пълното въздействие на скорошните съкращения в технологичния сектор върху предприемаческата екосистема в Европа. Много хора ще достигнат края на своите пакети за обезщетения и ще обмислят следващите стъпки в кариерата си.
"Продължаваме да виждаме много вълнуващи стартиращи фирми, които използват финтех за подкрепа на потребителите по време на кризата с разходите за живот, прилагайки AI за стимулиране на иновациите в здравеопазването и основатели, използващи технически опит, за да развиват изключително успешни компании за корпоративен софтуер“, коментира още Роуз.
Kima Ventures
"Мислехме, че второто тримесечие ще бъде слабо за сделките, но бяхме изненадани от високото ниво на активност", казва Жан де Ла Рошброшар, който е управляващ партньор на френския рисков фонд Kima Ventures.
Компанията, основана, за да инвестира богатството на телекомуникационния милиардер Ксавие Ниел, е сключила 40 сделки през второто тримесечие, всички във френски стартиращи фирми.
„Забелязахме три неща - много компании фалират, AI се споменава навсякъде и сделките с чист изкуствен интелект са невероятно скъпи. Оценките обаче се връщат към нормалното, което е по-добре за абсолютно всички - и предприемачи, и инвеститори", коментира Жан де Ла Рошброшар.
Според него, третото и четвъртото тримесечие ще покажат много повече провали, особено сред по-големите компании.
FJ Labs
"Ние сме особено ентусиазирани относно технологиите за климата, в които гледаме на Европа като на световен лидер. Развълнувани сме от търсенето на първите успешни продукти, които, в крайна сметка, биха могли да бъдат възпроизведени или разширени в САЩ и на други пазари", казва директорът за връзки с инвеститорите на FJ Labs Джей Ландоу.
Базираният в Ню Йорк рисков фонд е осъществил 17 инвестиции в стартиращи компании в Европа през второто тримесечие.
"Нарастващото „сребърно цунами“ в Европа също е на нашия радар, особено след като пандемията запозна застаряващото население с новите технологии.
Сега могат да бъдат изградени много интересни решения, които преди това не са били жизнеспособни от гледна точка на съответствието на продуктовия пазар“, прогнозира още Ландоу.
Fuel Ventures
"Въпреки корекцията на пазара, ние все още инвестираме сериозно в най-ранните етапи на компаниите за софтуерни услуги в Обединеното кралство.
Нашето убеждение е, че спадовете са чудесно време за инвестиране на ранен етап, тъй като основателите смятат, че има по-ниски алтернативни разходи за изграждане на нещо и така повече идеи идват на пазара и оценките са склонни да падат в справедлив диапазон и за двете страни", казва инвестиционният директор на Fuel Ventures Том Хибард.
Базираният в Обединеното кралство инвестиционен фонд завърши девет предварителни и четири първоначални инвестиции през второто тримесечие на годината.
"Въпреки че не очаквам да има огромна промяна в настроенията през останалата част от 2023 г., се надявам да видим още няколко набирания на фондове за рисков капитал, които би трябвало да предизвикат малко повече активност", смята Хибард.
Той прогнозира, че Fuel Ventures ще запазят темповете на инвестиционната си дейност през втората половина на годината.
High-Tech Gründerfonds
"Нашият инвестиционен фокус през второто тримесечие беше насочен към биотехнологиите, климатичните технологии, изкуствения интелект, цифровото здравеопазване, IT инфраструктурата и дълбоките технологии", коментира Роми Шнеле, управляващ директор на германския рисков фонд High-Tech Gründerfonds.
Той е участвал в общо 18 кръга на финансиране през второто тримесечие на тази година.
„Има много възможности в AI, например в индустриалните технологии, където комбинирането на изкуствен интелекет с хардуер, машини или роботика може да оптимизира процесите и да подобри ефективността", смята Шнеле.
Тя прогнозира продължаващо нормализиране през останалата част от годината, достигайки нивата, наблюдавани през 2019 и 2020 г., особено в кръговете на сливания и придобивания и последващото финансиране на стартъп компаниите.
"Осигуряването на големи кръгове на растеж обаче може да остане предизвикателство“, казва още директорът на High-Tech Gründerfonds.
Notion Capital
"Ние твърдо вярваме, че SaaS бизнес моделът (от англ. Software as a Service, или "софтуер като услуга") все още има обхвата и амбицията да продължи да расте", смята управляващият партньор в Notion Capital Стивън Милард.
Базираната в Обединеното кралство компания за рисков капитал направи осем инвестиции в стартиращи фирми през второто тримесечие. Освен това тя затвори своя пети фонд през второто тримесечие на стойност 300 милиона евро — почти два пъти повече от размера на предишния.
„Ние сме особено развълнувани от DevOps, вертикалният SaaS, вградените плащания и инфраструктурата. Наскоро започнахме да се интересуваме повече и от генеративния изкуствен интелект", коментира Милард.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 2 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 4 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg