
Мравките успяват да поддържат постоянна скорост, дори когато се движат заедно в тясно пространство и броят им нараства. Това означава, че за разлика от хората, пътуващи до работното си място, трафикът на мравките протича безпрепятствено - дори по време на пиковите часове.
Можем ли да приложим някои от техните трикове в собственото ни човешко ежедневие? Оказва се, че уроците може да са повече от един, пише електронното издание Fast Company.
Силата на егото
Ключът към поведението на мравките е разбирането, че те нямат его. Те не приемат нещата лично, когато други мравки не се отнасят особено добре с тях, като в същото време не изпитват нужда да доказват или да демострират, че са "номер едно".
Мравките нямат нищо против ударите и ожулванията. За хората дори чисто козметичните щети и ожулванията на колата изискват обаждане на телефон 112 и застрахователни искове.
Но мравките просто продължават да се движат напред, без да се интересуват от случайните контузии в работата. Те се фокусират по-интензивно под натиск. Когато трафикът се засилва, те се накланят, поддържат стабилна скорост и правят по-малко завои.
Поведението на мравките може да има ограничено практическо приложение, когато става въпрос за човешките навици на шофиране, но то може да предложи други ползи за значително подобряване на качеството на ежедневието ни.
Осъзнаване на негативните мисли
Как действате, когато попаднете в задръстване? Започвате ли да се ядосвате, да ругаете и да блъскате волана? Отказвате ли да пуснете друга кола в пространството пред вас или постоянно мрънкате, че другите ленти се движат по-бързо от вашата?
А можете ли да се сетите за моменти, когато това поведение се разпростира в други области на вашия личен и професионален живот? Личното его е в основата на повечето лоши избори. Тъжната ирония е, че страхът ни да не изглеждаме зле ни кара да действаме зле, пише изданието.
Нашата загриженост да не изглеждаме слаби ни прави уязвими, а страхът ни от това, че ни пренебрегват, ни кара да изглеждаме отчаяни за внимание.

Представете си, че присъствате на коктейл. Взимате си питието и започвате да търсите място за общуване, когато някой ви блъска силно в гърба. Губите равновесие, напитката ви се разлива от чашата и намокря обувките ви. А блъскането изглежда по-скоро умишлено, отколкото случайно.
Вие се обръщате, готови да се изправите срещу човека, който е нарушил личното ви пространство, но вместо това ви посреща усмихнатото лице на вашия съквартирант от колежа - скъп приятел, когото не сте виждали от 15 години.
За по-малко от секунда гневът и недоволството се изпаряват. Преформулирате блъскането като закачлив жест от отдавна изгубена сродна душа. Нарушението се забравя моментално.
Блъскането си остава същото, чашата ви е все още празна и обувките ви са все още мокри. Но нищо от това няма значение, защото егото ви вече не е в играта. Нищо не се е променило и все пак всичко се е променило.
Този пример демонстрира колко власт имаме над собствените си емоции и реакции. И точно от тази гледна точка би било полезно да вземем пример от мравките.
Те не се интересуват, ако други мравки се блъскат в тях. Те също реагират на напрежението, но не опитвайки се да избягат от него, а по-скоро да го победят.
Пренастройка на негативните мисли
Можем ли обаче да се държим като мравки? Според някои учени, отговорът на този въпрос е положителен. Безпокойството и вълнението се проявяват чрез едни и същи физически симптоми - ускорен пулс, изпотяване и забързано дишане.
Затова при стресови ситуации е добра идея да се опитаме да забавим дишането си и да успокоим мислите си. Другият ключов момент е да преформулираме ситуацията, като променим вътрешната си нагласа.

Вместо да си търсим повод да се обидим, можем да потърсим възможности за създаване на нови връзки. Вместо да се съсредоточаваме върху страха от неизвестното, можем да се фокусираме върху нетърпението за ново изживяване.
Ако просто си кажете, че сте развълнувани да се изправите пред ново предизвикателство или приключение, може да пренастроите мозъка си и да пренасочите парализиращия страх към ободряващ ентусиазъм.
Кой би предположил, че можем да научим всичко това от мравките?
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Компания, която генерира 15% от БВП на Русе, разшири завода си
- Япония: Срещу $350 можеш да наемеш някого, който да напусне работа вместо теб
- Проучване: През 2066 г. мъжете и жените ще вършат еднакво количество домакинска работа
- AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg