Паразитното, скрито в джунглата и излъчващо силна миризма на гниеща плът растение рафлезия, което е наричано още трупна лилия, интригува ботаниците от векове. Сега учени предупреждават, че то е изложено на риск от изчезване и призовават за действия за спасяването му.
Цветовете на рафлезията са популярни с техния мирис на гниеща плът, който има за цел да привлича хранещите се с мърша мухи. Но родът, който включва най-големите цветя в света с диаметър над 1 метър, е изложен на риск заради унищожението на горските местообитания в Югоизточна Азия.
Познати са 42 вида рафлезия, а учени предупреждават, че всички те са застрашени, като 25 са класифицирани като критично застрашени, а други 15 като застрашени.
Над две трети от видовете в момента не са обект на защита от страна на настоящите стратегии за опазване, според ново проучване, публикувано в изданието Plants, People, Planet. Това е първата глобална оценка на заплахите, пред които са изправени тези растения.
Рафлезията е паразитно растение, което няма листа, стъбла или корени и не фотосинтезира. Вместо това, то използва дълги нишки, които изглеждат като гъбични клетки, за да извлича храна и вода от тропическите лози в джунглата в Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините и Тайланд.
Рафлезията прекарва по-голяма част от живота си скрита в лозата, но след това създава подобна на зеле пъпка, която се превръща в огромно цвете, което на допир наподобява гума. Цветето се опрашва чрез гъста, лепкава течност, която изсъхва върху мухите.
След като европейски изследователи откриват тези растения в края на 18-и век, да се види или вземе подобно цвете става цел на много експедиции, като учените са особено очаровани от това как то се свързва с лозите в джунглата.
Само един вид (Rafflesia magnifica) е посочен като критично застрашен от Международния съюз за защита на природата (IUCN), но учени искат всички негови видове да бъдат включени в червения списък на организацията със застрашени видове.
Те призовават за по-голяма защита на неговите естествени местообитания, по-добро разбиране на видовете, които съществуват, както и за нови методи за разпространението им. За момента опитите това да бъде направено в ботанически градини постигат ограничени успехи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg