
Паразитното, скрито в джунглата и излъчващо силна миризма на гниеща плът растение рафлезия, което е наричано още трупна лилия, интригува ботаниците от векове. Сега учени предупреждават, че то е изложено на риск от изчезване и призовават за действия за спасяването му.
Цветовете на рафлезията са популярни с техния мирис на гниеща плът, който има за цел да привлича хранещите се с мърша мухи. Но родът, който включва най-големите цветя в света с диаметър над 1 метър, е изложен на риск заради унищожението на горските местообитания в Югоизточна Азия.
Познати са 42 вида рафлезия, а учени предупреждават, че всички те са застрашени, като 25 са класифицирани като критично застрашени, а други 15 като застрашени.
Над две трети от видовете в момента не са обект на защита от страна на настоящите стратегии за опазване, според ново проучване, публикувано в изданието Plants, People, Planet. Това е първата глобална оценка на заплахите, пред които са изправени тези растения.

Рафлезията е паразитно растение, което няма листа, стъбла или корени и не фотосинтезира. Вместо това, то използва дълги нишки, които изглеждат като гъбични клетки, за да извлича храна и вода от тропическите лози в джунглата в Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините и Тайланд.
Рафлезията прекарва по-голяма част от живота си скрита в лозата, но след това създава подобна на зеле пъпка, която се превръща в огромно цвете, което на допир наподобява гума. Цветето се опрашва чрез гъста, лепкава течност, която изсъхва върху мухите.
След като европейски изследователи откриват тези растения в края на 18-и век, да се види или вземе подобно цвете става цел на много експедиции, като учените са особено очаровани от това как то се свързва с лозите в джунглата.
Само един вид (Rafflesia magnifica) е посочен като критично застрашен от Международния съюз за защита на природата (IUCN), но учени искат всички негови видове да бъдат включени в червения списък на организацията със застрашени видове.
Те призовават за по-голяма защита на неговите естествени местообитания, по-добро разбиране на видовете, които съществуват, както и за нови методи за разпространението им. За момента опитите това да бъде направено в ботанически градини постигат ограничени успехи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
В двуцифрено измерение: AI влияе на БВП на всяка страна?
преди секундиtbi bank вече захранва сървърите си и със слънчева енергия
преди 15 минСлед множеството катастрофи: Страхът от летене намалява продажбите на билети
преди 36 минIPO-то на Klarna отпушва листванията на британски финтех компании?
преди 1 часЦените на медта близо до рекордни нива
преди 1 часHack TUES 11: 77 ученически отбора представиха иновативни проекти
преди 1 часПрочети още
Куриоз в Южна Корея: Изнасилвач хванат, след като престъплението е заснето от отражението на пералня
darik.bgОтхапа ли „Дисни“ отровната ябълка с римейка на „Снежанка“?
darik.bgСериозен гаф: В тиража на тото 5/35 се падна числото 41 (ВИДЕО)
darik.bgСтана ясно колко ще получава Игор Тудор в Ювентус
dsport.bgКристиано Роналдо не познава граници – счупи нов рекорд на Гинес
dsport.bgСтолична община обяви над 13 000 места в детските градини. 10 000 деца остават без прием
9meseca.bg