![Богатите държави унищожават 15 пъти повече биоразнообразие в чужбина](/media/017/efom.l.webp)
Най-богатите държави в света “изнасят изчезване”, като унищожават 15 пъти повече биоразнообразие в чужбина, отколкото в рамките на собствените си граници, сочи ново проучване.
Повечето местообитания на диви животни се унищожават в страни с тропически гори, според проучването, което разглежда как търсенето в богати държави на продукти, като говеждо месо, палмово масло, дървесина и соя, унищожава горещи точки на биоразнообразието в други държави.
То установява, че държавите с високи доходи са отговорни за 13% от загубите на горски местообитания извън собствените им граници. Само САЩ е отговорна за унищожението на 3% от горските местообитания по света извън нейните граници.
“Това подчертава мащабите на този процес,” казва основният автор на доклада Алекс Уибе, докторант по екология и еволюционна биология в Принстънския университет.
Сред страните, които оказват най-значително въздействие в чужбина, са САЩ, Германия, Франция, Япония Китай и Великобритания, според проучването, публикувано в изданието Nature.
В световен мащаб, загубата на местообитания е най-голямата заплаха за повечето видове, а около 90% от нея е в резултат на преобразуването на диви местообитания в земеделски земи.
“С вноса си на храни и дървесина, тези развити нации на практика изнасят изчезване,” казва професор Дейвид Уилков, съавтор на проучването от Принстънския университет.
“Глобалната търговия разпределя въздействието на човешкото потребление върху околната среда, като в този случай подтиква развитите нации да получават храната си от по-бедни държави с по-голямо биоразнообразие в тропиците, което води до загубата на повече видове.”
![Земята навлиза в шестото масово изчезване на видове](/media/006/dinosaur2~1.s.webp)
Голяма част от обезлесяването се извършва на места с високи нива на биоразнообразие, като Индонезия, Бразилия и Мадагаскар. Учени казват, че анализирането на тези модели би могло да помогне за насърчаването на по-целенасочено опазване на околната среда и устойчиво производство на храни.
В отделно проучване, международен екип от учени, предвождан от Кеймбриджкия университет, установява, че „връщането“ на земеделска земя във Великобритания на природата може да бъде пет пъти по-вредно за глобалното биоразнообразие.
Този процес може да означава, че създаването на нови природни резервати води до по-бързо намаляване на видовете на планетата, според доклада, публикуван в изданието Science.
“Тъй като държавите в региони с умерен климат, като Европа, опазват по-големи площи земя, произтичащият от това недостиг на храна и дървесина ще трябва да бъде наваксан някъде,” казва основният автор професор Андрю Балмфорд от Кеймбриджкия университет.
По-голяма част от този процес вероятно ще се случи в не толкова регулирани части от света, като Африка и Южна Америка.
“Области с много по-голяма важност за природата вероятно ще платят цената за усилията по опазване на природата в богатите държави, освен ако този процес не бъде предотвратен.”
Авторите на доклада казват, че това може да се случи, ако има по-малко търсене за стоки с висок екологичен отпечатък, като говеждото месо.
Усилията за опазване на природата също така трябва да са насочени към районите с най-голямо биоразнообразие, както и към райони, където потенциалът за производство на храни или дървесина е ограничен.
Има също така потенциал природозащитниците да си сътрудничат със селскостопанските производители за създаването на щадящ горите шоколад или за практики, свързани с отглеждането на стада, които защитават снежните леопарди, се посочва в доклада.
Проучването в Nature разглежда въздействието на 24 държави с високи доходи (сред които са най-големите икономики в света) върху над 7 500 зависими от горите видове птици, бозайници и влечуги.
Авторите разглеждат данни от периода 2001 – 2015 г., установявайки къде са били унищожени гори и дом на какви видове са били те.
Не се разглеждат видовете култури, които са отглеждани, но предишни проучвания предполагат, че около 80% от земеделската земя се използва за производството на месо и млечни продукти.
Страните имат склонност да оказват най-голямо въздействие върху обитаващите тропическите гори видове, които са най-близо до тях. САЩ, която оказва най-големи разрушения извън своите граници, има най-голямо въздействие в Централна Америка, докато Китай и Япония имат по-голямо въздействие върху тропическите гори в Югоизточна Азия.
“Като изнасят все повече в други държави обработването на земя, страните има способността да въздействат на различни видове по света, дори повече отколкото в рамките на собствените си граници,” казва Уибе.
“Това представлява сериозна промяна в начина, по който се появяват нови заплахи за дивата природа.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
В коя страна е най-безопасно да се пътува през 2025 г.?
преди 40 минПред далечни пазари: България и Румъния ще се представят като единна дестинация
преди 1 часВ преследване на $1 млн.: Големите в тениса се обръщат към нов спорт
14.02.2025Историята на втория най-посещаван уебсайт в света
14.02.2025Богатите държави унищожават 15 пъти повече биоразнообразие в чужбина
14.02.2025Езерни сополи: Отива ли си най-чистото езеро в света?
14.02.2025Прочети още
Джей Ди Ванс даде турбулентен старт на конференцията по сигурността в Мюнхен (ОБНОВЕНА)
darik.bgСЗО настоява за етикети върху алкохола, предупреждаващи, че причинява рак
darik.bgТръмп след разговора с Путин: Преговорите за край на войната започват сега
darik.bgБрайтън пак удари Челси, този път тежко
dsport.bgВезенков изстреля Олимпиакос на финал за Купата
dsport.bgМис Вселена България 2015 очаква близнаци след 6-и опит ин витро
9meseca.bg