Федералният резерв на САЩ запази лихвените проценти без промяна, но затвърди позицията си на рестриктивна парична политика.

Централните банкери са уверени, че ще успеят да намали инфлацията, без това да доведе до срив на икономиката или големи загуби на работни места.

Референтният овърнайт лихвен процент на Фед може да бъде повишен още веднъж тази година до пиковия диапазон от 5.50%-5.75%, според актуализираните тримесечни прогнози, публикувани от централната банка на САЩ.

Лихвите ще останат значително по-високи до 2024 г., отколкото се очакваше преди, се казва още в становището на институцията, цитирано от Ройтерс. 

„Хората мразят инфлацията“, каза председателят на Фед Джеръм Пауъл на пресконференцията след края на двудневната среща, на която беше взето решения референтният овърнайт лихвен процент да остане в текущия диапазон от 5.25%-5.50%.

Централните банкери смятат, че борбата с инфлацията ще трябва да продължи поне до 2026 го.  

По думите на Пауъл, икономиката и растежът на работните места остават "солидни", което ще позволи на централната банка да поддържа допълнителния натиск върху финансовите условия до 2025 г. с много по-малко разходи за икономиката и пазара на труда, отколкото в предишните битки с инфлацията в миналото. 

Очаква се паричната политика да остане леко рестриктивна през 2026 г., докато икономиката продължава да расте с годишни темпове от около 1.8%.

Въпреки че инфлацията вероятно ще отслабне до края на 2023 г. и през следващите години, Фед се готви единствено за скромни първоначални намаления на лихвения процент.

Това означава, че очакваното намаление на лихвите с половин процентен пункт през 2024 г. ще има нетен ефект от повишаване на реалния процент, коригиран спрямо инфлацията.

Пауъл беше категоричен, че Фед е в състояние да продължи внимателно с бъдещите си ходове, но също така даде да се разбере, че борбата на централната банка да овладее най-високите нива на инфлация от 40 години насам все още не е приключила.

"Искаме наистина да видим убедителни доказателства, че сме достигнали подходящото ниво на лихвените проценти, за да върнем инфлацията към целевото ниво от 2%", каза Пауъл.

Инфлацията по някои мерки остава над два пъти по-висока от желаното от Фед ниво, въпреки че, според Пауъл, темпът ѝ изглежда намалява в няколко ключови части на икономиката.

Според актуализираните прогнози на централната банка на САЩ, лихвеният процент по федералните фондове ще падне до 5.1% в края на 2024 г. и до 3.9% в края на 2025 г., а основната мярка на централната банка за инфлацията се предвижда да спадне до 3.3% до края на тази година, до 2.5% през следващата и до 2.2% в края на 2025 г. 

Федералният резерв очаква да върне инфлацията до целта си от 2% през 2026 г.

Доходността по американските държавни облигации скочи след публикуването на последните прогнози и изявленията за политиката на Фед, като тази по 2-годишните държавни ценни книжа достигна приблизително 17-годишен връх от близо 5.2%. 

Основните борсови индекси в САЩ се понижиха след обявяването на решението на Федералния резерв. Широкият S&P 500 отстъпи с близо процент, до ниво от 4402.20 пункта. 

Преди това инвеститорите разчитаха на значителни намаления на лихвените проценти през следващата година.

Новата реалност означава, че компаниите и домакинствата ще бъдат изправени пред още по-строги кредитни условия и по-високи разходи по заемите си, отколкото вече са поели по време на агресивната двугодишна битка на Фед за ограничаване на инфлацията. 

Нарастващата доходност на държавните облигации, например, ще се отрази на начина, по който банките определят лихвените проценти по кредитните карти, заемите за автомобили и жилищните ипотеки.