Къде богатите хора с активи над 30 млн. долара влагат парите си?

Отговор на този въпрос дава доклад на Knight Frank, базиран на анкета, обхванала 500 компании за управление на активи и частни банкери, грижещи се за съвкупните 2.5 трилиона долара.

Имоти

Имотите продължават да са една от най-добрите инвестиционни алтернативи в световен мащаб, макар ръстът в цените им да доведе някои от пазарите близо до балон.

Към имоти са насочени близо 1/3 от парите на състоятелните хора по света (32%), като тук се включват както основното им жилище, така и ваканционните, и инвестиционните недвижимости. Средностатистическият богаташ притежава по 3.7 имота, сочат още данните от проучването.

Акции

Инвестициите в акции са най-популярни в САЩ (33%), следвани от Европа (28%) и Азия (26%). В световен мащаб богатите насочват под 1/5 от парите си (18%) към акции, взаимни фондове и борсово-търгувани фондове.

Чрез тези си инвестиции те търсят както възможност за запазване на богатството си, така и доходност, надвишаваща тази на други популярни вложения.

Топ 5

Сред най-предпочитаните инвестиции на богаташите са търговските имоти, облигациите и стартиращите компании. Към търговски площи се насочва 14% от парите им, а към облигации – 12 на сто. 

Средната стойност на вложенията във фондове за дялово инвестиране и отделни инвестиции в стартъп дружества варира между 1.8 и 6.9 млн. долара. Вложенията в компании, които в даден бъдещ момент ще излязат на борсата, е около 6 на сто.

По-малки вложения се правят във фондове и акционерни дружества със специална инвестиционна цел, инвестиращи приоритетно в търговски площи.

Нетрадиционните инвестиции (изкуство, автомобили, часовници) все по-често присъстват в портфейлите на богаташите, като последните данни сочат, че те съставляват 3 на сто от състоянието им.

Милионерите възнамеряват да продължат да влагат средства най-вече в произведения на изкуството (59% от анкетираните), часовници (46%), вино (39%), класически автомобили (34%) и бижута (33 на сто). 

Златото също присъства сред инвестиционните алтернативи, но с едва 2 на сто. По-малко (около 1%) от средствата богаташите влагат в криптовалути, докато в други активи се насочват 5% от парите.

Броят на богатите продължава да расте

По последни данни в световен мащаб има 579 000 души, притежаващи повече от 30 млн. долара. В следващите пет години броят им се очаква да се увеличи с 29%, до 744 000 души.

Именно този ръст ще продължи да поддържа на високи нива търсенето на луксозни имоти и стоки в бъдеще, прогнозират от Knight Frank.