Петдневната работна седмица е заложена в трудовото законодателство на Съединените щати от 80 години, като ситуацията е подобна и в повечето европейски държави.
Оказва се обаче, че мнозинството от хората искат да преминат към четиридневна работна седмица, според ново проучване на Bentley University – Gallup, цитирано от електронното издание Entrepreneur.
Според анкета, проведена в САЩ, 77% от работниците поддържат становището, че въвеждането на четиридневна 40-часова работна седмица би имало положителен ефект върху тяхното професионално удовлетворение.
Те казват още, че искат техните компании да предлагат дни за психично здраве (74%) и да ограничат работата, която се очаква да извършват извън работно време (73%). Малко по-нисък, но близък до нивата от около 70%, е и делът на служителите в Европа, които са на това мнение.
Някои компании, включително Amazon, Basecamp, Microsoft и Panasonic, предлагат опции за четиридневна работна седмица, но повечето фирми засега се придържат към изпитания петдневен модел.
Защо?
Експертите казват, че това е комбинация от опасенията от по-ниска производителност (въпреки че проучванията показват, че това не е така), потенциалните проблеми с персонала, увеличените разходи и сложни промени във вътрешните операции.
"Изминаха почти 100 години, откакто е влязла в сила текущата работна седмица. Едва ли можем да очакваме, че тя ще се промени моментално“, коментира Джулиет Шор, икономист и социолог от Бостънския колеж.
Отговаряйки на натиска от профсъюзите, Хенри Форд е един от първите работодатели, които стандартизират петдневна и 40-часова работна седмица през 1926 г.
Форд също вижда, че минимизирането на часовете ще доведе до просперираща средна класа, която е гръбнакът на работниците във фабриката му.
В ранните дни на индустриалната революция американците работели средно по 100 часа на седмица, шест дни в седмицата, недоволството растяло, а нуждата от промени била належаща.
През 1938 г. президентът Франклин Д. Рузвелт приема Закона за справедливите трудови стандарти, който превръща 40-часовата работна седмица в нормативен акт.
Как може да функционира 4-дневната работна седмица?
През последните години много компании са въвели модел на четиридневна работна седмица, при който на служителите е разрешено да работят по 10 часа, четири дни в седмицата, вместо по 8 часа, пет дни в седмицата.
Заплащането остава същото, но графикът се променя, позволявайки на работниците да се насладят на допълнителен свободен ден всяка седмица.
Четиридневните работни седмици са популярни сред т. нар. милениали и поколението Z (родените през 80-те, 90-те и началото на 21-и век), които отдават голямо значение на баланса между професионалния и личния живот.
Всъщност, 92% от младите хора казват, че биха работили повече часове в замяна на четиридневна работна седмица, според проучване на Bankrate.
Миналата година повече от 33 компании в Обединеното кралство направиха пробен тест на четиридневна работна седмица в продължение на шест месеца.
След това повечето от тях заявиха, че няма да се върнат към петдневната работна седмица, съобщавайки, че и производителността, и удовлетворението на служителите са се повишили.
Но въпреки положителното мнение, което много служители споделят по отношение на четиридневната работна седмица, техните работодатели не са чак толкова ентусиазирани.
Само 15% от работниците в САЩ казват, че техните компании предлагат четиридневна работна седмица, според проучване на ADP от 2023 г.
Промяната е трудна, особено на фона на нестабилната икономическа среда, в която фирмите не искат да рискуват. Но много икономисти казват, че в крайна сметка колкото повече работници изискват четиридневни работни седмици, толкова повече шефовете им ще се подчиняват на волята им.
Всичко е въпрос на търсене и предлагане - нещо, с което компаниите са съвсем наясно, пише още изданието.
„След като някои компании започнат да предлагат четиридневна работна седмица и след като много работници започнат да кандидатстват за тези позиции, това може да окаже по-голям натиск върху компаниите да въведат подобни опции“, коментира анализаторът на Bankrate Сара Фостър.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg