В момента са необходими близо 41% от средния месечен доход на домакинствата за покриването на плащания по главницата и лихвите по заем за имот със средна цена, сочи проучване на Intercontinental Exchange (ICE).

Това се случва във време на неудобно високи цени след период, в който инфлацията беше най-високата от едно поколение насам. Жилищните разходи изяждат по-голяма част от чековете на домакинствата, а горивата, хранителните продукти и лихвите по други кредити също са високи.

Жилищните разходи вече са с най-голям дял от заплатите от 1984 г., според ICE, собственик на Нюйоркската фондова борса. Това е с 0.4% повече, в сравнение с предходния месец, като също така показва, че жилищата в САЩ са най-недостъпни от 39 години.

Делът от доходите на домакинствата, необходим за жилищни разходи, е скочил в последните няколко десетилетия. През последните 35 години този индикатор е бил средно под 25%.

Кандидат купувачите на жилища понасят ударите на болезнената комбинация от високи лихви по ипотеките и високи цени на имотите. Тя повиши плащанията по лихвата и главницата на заем за купуването на жилище на средна цена със 144 долара само през последния месец, според ICE.

За първи път месечните плащания надхвърлят 2 500 долара, като това дори не включва данъците, застраховките или други такси.

Този проблем отдалечава "американската мечта" още повече от потенциалните купувачи на първо жилище. Вместо това те са принудени да живеят под наем, отлагайки способността си да трупат богатство чрез собствеността на имот.

Сътресенията на пазара на облигации и войната на Федералния резерв срещу инфлацията повишиха лихвите по ипотеките до невиждани от 2000 г. нива.

След като нарастваше в седем поредни седмици, лихвата по 30-годишните с фиксиран лихвен процент се понижи до средно ниво от 7.76% през миналата седмица, според Freddie Mac.

За сравнение, преди пандемията от COVID-19 тя беше 3.8% през есента на 2019 г. Подпомогнати от действията на Фед, лихвите по ипотеките за кратко паднаха до под 2.7% в края на 2020 г. и в началото на 2021 г.

Колкото повече нарастват лихвите по ипотечните кредити, толкова повече нараства недостъпността на жилищата. При днешните лихви месечната вноска по заем за дом за 500 000 долара би била около 3 265 долара след 20% начална вноска.

Това е с 1 165 повече, в сравнение с преди две години, когато лихвите по ипотечните кредити бяха малко над 3%. Въпреки високите лихви, цените на жилищата продължават да нарастват на фона на слабото предлагане.

Цените на имотите в САЩ са скочили през август до рекордно високи нива, отбелязвайки ръст в седми пореден месец, според индекса S&P CoreLogic Case-Shiller. Разбира се, това е добра новина за настоящите собственици на имоти, ако не искат да сменят жилището си.

Това е ключова причина за нарастването на състоянието на американците с рекордните 37% в периода 2019 – 2022 г., според данни на Федералния резерв. Някои по-млади американци, които искат да закупят първото си жилище, обаче остават просто странични наблюдатели.

От ICE отбелязват, че при последния случай, в който жилищата са били толкова недостъпни, средностатистическият дом е струвал около 3.5-пъти осреднения годишен доход. Днес това съотношение е близо шест пъти.